Muziejus: nuo mobiliosios „plytos“ duonoje iki mobiliojo laikrodžio

Muziejus: nuo mobiliosios „plytos“ duonoje iki mobiliojo laikrodžio

Muziejus: nuo mobiliosios „plytos“ duonoje iki mobiliojo laikrodžio

Kitąmet gyvavimo dešimtmetį pažymėsiančio Šiaulių tardymo izoliatoriaus muziejaus eksponatų gausa nebetelpa jo lentynose. „Tačiau daiktų ir toliau daugėja, jie tebėra ir bus kruopščiai kaupiami“, — žadėjo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotojas Valdemaras Beišys.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Nevadina draudžiamų daiktų muziejumi

Į tardymo izoliatorių patenkame iš anksto susitarę dėl ekskursijos po muziejų su V. Beišiu. Prie apsaugos posto paliekame savo dokumentus ir mobiliuosius telefonus.

Mus pasitikęs direktoriaus pavaduotojas lydi į muziejų, kuriuo virto posėdžių salė. Atsižvelgiant į įstaigos darbo pobūdį, čia patekti gali ne kiekvienas. „Kol kas įsileidžiame tik iš anksto dėl ekskursijų susitarusių mokyklų ar įstaigų moksleivių, darbuotojų grupes “, — aiškina Valdemaras Beišys.

Mūsų gidas pasakoja, kad muziejaus ekspoziciją sudaro trys dalys. Jubiliejinis muziejaus dešimtmetis kitąmet sutaps su Šiaulių tardymo izoliatoriaus gyvavimo šimtmečiu (Šiaulių tardymo izoliatorius — antras seniausias Lietuvoje po Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo — aut. pastaba), todėl nenuostabu, kad viena jo eksponatų dalis skirta izoliatoriaus istorijai. Joje — darbuotojų uniformos atributai, nuotraukos, darbo įrankiai (antrankiai, kamerų raktai ir panašiai).

„Palyginimui eksponuojame Lenkijos izoliatorių kalinamiesiems skirtus plastmasinius indus ir mūsiškius iš aliuminio. Matyt, lenkai — ne tokie išradingi, mūsiškiai “klientai“ sugalvotų, ką iš plastmasės pasigaminti“, — liūdnai šypteli.

Kita eksponatų dalis pristato gerus čia kalinamųjų darbus, tai yra nuteistųjų rankomis pagamintus dirbinius — drožinius, piešinius ir panašiai. „Žinoma, didžiausio lankytojų susidomėjimo sulaukia trečioji eksponatų dalis — iš mūsų “klientų“ konfiskuoti draudžiami daiktai bei būdai, kuriais šie patenka į izoliatorių. Vis dėlto muziejaus nesame linkę vadinti draudžiamų daiktų ar konfiskuotų daiktų muziejumi, nes jo eksponatai — įvairesni“, — akcentuoja V. Beišys.

Ieško ryšio su išoriniu pasauliu

Vis dėlto daugiausiai mūsų gidas pasakoja apie konfiskuotus, izoliatoriuje draudžiamus daiktus ir išradingus jų slėpimo būdus. Tiesa, Valdemaras Beišys tikina, kad šiemet tokių daiktų izoliatoriuje ypač sumažėjo.

Tai lėmė pasikeitęs suėmimo vykdymo įstatymas, kuriuo remiantis nuo šių metų balandžio mėnesio suimtiesiems artimieji per perdavimų biurą nebegali atnešti maisto produktų. „O būdavo visko: ir cepelinuose, ir maltinukuose, ir uogienėse, konservuose rasdavome įvairių narkotinių medžiagų. Nekeičiame ilgamečių darbuotojų, kurie geriausiai gali įvertinti, kas, ką ir kur gali paslėpti. Bet naujovių vis atsiranda“, — sako direktoriaus pavaduotojas.

Paklaustas apie netikėčiausią draudžiamą radinį, V. Beišys išskiria tobulėjančias technologijas: „Muziejuje saugome duonos kepalą, kuriame paslėptas vienas iš pirmųjų mobiliojo telefono aparatų, tokia mobilioji “plyta“. Ryškų kontrastą jai sudaro neseniai mūsų izoliatoriuje konfiskuotas mobilusis laikrodis — rankinis laikrodis, į kurį įmontuotas mobilusis telefonas“.

Atsakomybė, tenkanti izoliatoriaus Apsaugos ir priežiūros skyriaus darbuotojams — didžiulė, kaip ir jiems reikalingų žinių bagažas. Lengviau rasti po mobilųjį telefoną kiekvienoje iš šlepečių poros ar knygoje tarp išpjautų puslapių, žymiai sunkiau atpažinti mobiliojo telefono mikroschemą, paslėptą tarp televizoriaus, radijo ar kito prietaiso mikroschemų. Jei tokia mikroschema patektų į izoliatorių, suimtajam ar nuteistajam beliktų prie jos pajungti ausines ir jis turėtų ryšį su išoriniu pasauliu.

„Žinoma, izoliatoriuje turime įrangą, blokuojančią mobilųjį ryšį, bet jos negalime naudoti pilnu pajėgumu, nes tuomet ne ryšio zonoje atsiduria ir greta izoliatoriaus esančių gyvenamųjų namų gyventojai“, — apgailestauja pašnekovas.

Draudžiamas daiktas draudžiamame daikte

Mažesnę izoliatoriuje rastų draudžiamų daiktų dalį sudaro įvairūs savadarbiai ar kituose daiktuose paslėpti peiliai. „Mūsų “klientai“ žino, kad anksčiau ar vėliau tokie daiktai bus rasti, juk nuolat atliekamos planinės ir netikėtos kratos. Tokie daiktai nelabai kaupiami“, — sako V. Beišys.

Tačiau peilių gamybos ir slėpimo būdai — ne mažiau išradingi nei mobiliųjų telefonų. Gidas rodo medinį kryžių, kurio viduje blizga peilio ašmenys, per pusę skeltą šaukšto rankeną, kurioje paslėpta tokia pat „staigmena“. Savadarbių peilių, kuriems rankeną atstoja žiebtuvėlis, bene gausiausia. Vienas iš įdomesnių — iš į batą paslėpto metalinio pado, prisukto prie rankenos, pagamintas peilis.

„Už šio išradingumo slypi rimtos bausmės, — pabrėžia pašnekovas, — Tokie “gamintojai“ įtraukiami į linkusiųjų užpulti įskaitas, jiems taikoma griežtesnė apsauga“.

Žymiai dažnesnės nei peiliai draudžiamų izoliatoriaus daiktų sąraše — savadarbės kortos (uždraustos kaip azartinis žaidimas — aut. pastaba). Kartą izoliatoriaus darbuotojus itin nustebinęs radinys — draudžiamas daiktas draudžiamame daikte: į savadarbių kortų kaladę prie kelių būgnų rūšies kortų buvo pritvirtintos mobiliojo ryšio SIM kortelės.

Tarp eksponatų — ir iš kalinamųjų konfiskuotas izoliatoriuje draudžiamas fotoaparatas, kuriuo darytas nuotraukas specialiai muziejaus ekspozicijai darbuotojai vis dėlto padarė. Taip pat — savadarbis tatuiruočių piešimo aparatas, surinktas iš barzdaskutės, tušinuko ir adatėlės.

Greta savadarbių alkoholinių gėrimų gaminimo aparatų muziejuje saugoma iš dviračio kamera, kurioje tebėra spiritinio gėrimo. „Vienu metu buvo populiaru įtemptų gumų pagalba per izoliatoriaus tvorą šaudyti tvirtai iš laikraščių popieriaus susuktas strėles su pririšta virve. Už tvoros budintys bendrininkai prie virvės pririšdavo spiritinio gėrimo pilnas dviračių kameras ar kitus daiktus, kuriuos uždarytieji už tvoros įsitraukdavo“, — pasakoja V. Beišys.

Citata: „Nekeičiame ilgamečių darbuotojų, kurie geriausiai gali įvertinti, kas, ką ir kur gali paslėpti. Bet naujovių vis atsiranda“.

IŠRADINGUMAS: Tokių išradingų peilių gamintojams ir saugotojams izoliatoriuje gresia rimtos bausmės.

APARATAS: Tatuiruočių piešimo aparatai izoliatoriuje — draudžiami, todėl kaliniai juos pasigamina iš leidžiamų daiktų — barzdaskutės, tušinuko ir kitų.

SLĖPTUVĖ: Mobilųjį telefoną slepia ir knygoje, ir šlepetėje.

KAITA: Nuo mobiliosios „plytos“ — vieno iš pirmųjų mobiliojo telefono modelių iki rankiniame laikrodyje įmontuoto mobilaus telefono — suimtieji ir nuteistieji tampa vis išradingesni.

MIKROSCHEMA: Radijo imtuve rasta ši mobiliojo telefono mikroschema.

NAMINUKĖ: Alkoholiniam gėrimams pasigaminti izoliatoriaus „klientai“ naudoja štai tokius savadarbius aparatus.

PADAS: Metalinis padas perdarytas į peilį.

DIRBINYS: Muziejuje yra ir gražių kalinamųjų tardymo izoliatoriuje dirbinių.

SVAJONĖ: Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotojas Valdemaras Beišys tiki, jei izoliatorius ateityje bus perkeltas į naujus pataisos namus, gal jo muziejui atsiras atskiros patalpos ir įėjimas, kad šis taptų labiau prieinamas visuomenei. Tuomet kiekvienas savo akimis galėtų pamatyti jo eksponatus, tarp kurių — duonos kepale paslėptas mobilusis telefonas.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.