Lietuviai padėjo pasiekti Gineso rekordą

Lietuviai padėjo pasiekti Gineso rekordą

Lietuviai padėjo pasiekti Gineso rekordą

IX Estijos linijinių šokių festivalyje buvo pasiektas Gineso rekordas — sudaryta ilgiausia pasaulyje, apie puspenkto kilometro ilgio, šokių linija. Pasiekti rekordą estams padėjo ir apie 600 lietuvių.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Į Estiją — siekti rekordo

„Padėsim estams pasiekti Gineso rekordą!“, — smagiai avantiūrai jau prieš porą mėnesių pasiryžo pusšimtis radviliškiečių, kartu su kitais lietuviais nutarusių vykti į IX Estijos linijinių šokių festivalį.

Paskatinti vadovo Edmundo Verpetinsko šokių kolektyvų „Šelmiai“ ir “Šelmikės“ šokėjai, linijinių šokių grupė “Audrė“, vadovaujama Audronės Leškuvienės, ir keliolika žmonių, neturinčių nieko bendro su linijiniais šokiais, norėjo tapti šio rekordo dalyviais.

Įvažiavus į Piarnu apylinkes, Sassi žirgyno teritorijoje įsikūrusią rekordo siekėjų stovyklavietę jau iš tolo nurodo rodyklės. Privažiavus arčiau, prieš akis atsiveria didelis laukas, pilnas autobusų ir kylančių palapinių. Kiekvienam dalyviui išdalijamos apyrankės, kuriose nurodytas jo eilės numeris linijinio šokio eilėje. Kai kurie radviliškiečiai pagal numeraciją patenka į pirmąjį, kai kurie — į antrąjį šokėjų tūkstantuką.

Pamažu, tačiau įkyriai pradeda krapnoti lietus, Gineso rekordo siekėjus ištikimai lydėjęs iki pat vakaro.

Rekordo taisyklės privalomos

Pakartoję (o kai kas — tik repeticijoje išmokę) rekordui privalomą šokio kompoziciją, šokėjai turi valandėlę poilsiui. Bet nespėjus kaip reikiant ištiesti kojų, vadovai ima raginti: laikas judėti, nes kelias neartimas.

Čia išaiškėja festivalio šeimininkų privalumai — estai į kelią, kuriame rikiuojasi šokėjai, atvažiavę nuosavais automobiliais, tad jiems iki savosios vietos nereikia klampoti per lietaus plakamą žvyrkelį.

Radviliškiečiams šiuo atžvilgiu nepasiseka. Išaiškėja, jog 2000-oji vieta bus kone pačiame linijos gale, tad, ritmiškai barbenant lietui, greitu žingsneliu tenka sukarti per 4 kilometrus.

Visą kelią iš automobilių ir dalyvių atsineštų radijo aparatų skamba muzika. Kai kurie šokėjai jau šoka, nelaukdami rekordinio šokio pradžios. Netikėtai per radiją suskamba estų vedančiojo gana taisyklingai dainuojama daina „Kur bėga Šešupė“.

Nuo lietaus slėpdamiesi po skėčiais ir vienkartiniais apsiaustais, savo vietas pasiekia ir radviliškiečiai. Gaila, jog po apsiaustais bemaž nesimato baltų marškinėlių su vienodomis emblemomis, kuriose puikuojasi Radviliškio herbo žirgas.

Šokėjai dar kartą įspėjami: būtina griežtai laikytis nustatytų taisyklių, kitaip Gineso rekordas gali būti neužfiksuotas. Organizatoriai skaičiuoja dalyvius.

Pagaliau suskamba linijinio šokio melodija. Ją estų kalba įdainavo 40-ies vyrų choras. 2354 šokėjai pradeda nesudėtingą rekordinį šokį. Šokama daugiau nei 10 minučių — tiek laiko prireikia, kad rekordas būtų užfiksuotas. Kol šokėjai šoka, juos filmuoja ir dar kartą skaičiuoja keturračiuose sėdintys vyrukai.

Antras kartas nemelavo

Pasibaigus šokiui, nė vienas rekordo siekėjas dar nežino, ar tapo Gineso rekordininku. Visų laukia kelionė atgalios per šlapią žvyrą į stovyklavietę. Grupės vadovas E. Verpetinskas juokauja: „Argi mes ne bepročiai, atsibeldę kelis šimtus kilometrų dėl to, kad pamirktume lietuje?“. Vadovo žodžius nustelbia griausmingas “Ne!“.

Nors oras bjaurus, o drabužiai kiaurai permirkę, šokėjų nuotaika puiki: ne viena šalia automobilių stovinti grupelė tebešoka ir net neketina lipti į automobilius. Tyliai nusistebime estų mandagumu ir organizuotumu: nė vienas automobilis net nepajuda iš vietos, kol stovyklavietės nepasiekia paskutiniai šokėjai.

Praėjus porai valandų, šokėjai išgirsta: „Gineso rekordas pasiektas!“. Žinia, dėl kurios čia suvažiavo per 2,3 tūkstančio estų, lietuvių, latvių, suomių, švedų linijinių šokių entuziastų, sutinkama plojimais ir sveikinimo šūksniais. Estai trykšta euforija — pagaliau jiems pavyko pagerinti Kanadoje užfiksuotą linijinio šokio rekordą, kai vienoje linijoje vienu metu šoko 1681 žmogus.

Estų bandymas į vieną eilę sukviesti kuo daugiau linijinių šokių šokėjų, nebe pirmas. Tokio pat rekordo siekta prieš porą metų, tačiau tais pačiais metais, po poros mėnesių, juos aplenkė kanadiečiai.

Galbūt estams nepasisekė todėl, kad tąkart jiems padėti atvažiavo ne 600, kaip šį kartą, o tik 100 lietuvių? Juk 600 — tai ketvirtadalis visų šio Gineso rekordo rekordininkų.

Autorės nuotr.

REKORDININKAI: Estams siekti rekordo padėjo ir 46 Radviliškio šokių grupių šokėjai. 

ŠOKĖJAI: Šokiui amžius — ne kliūtis. Siekti rekordo susirinko ir jaunų, ir vyresnio amžiaus šokėjų. 

 

VIETA: Kad pasiektų savo vietą prie šio šokėjų numerius žyminčio stulpelio, radviliškiečiai turėjo eiti per 4 kilometrus. 

DŽIAUGSMAS: Tapę Gineso rekordininkais, džiaugsmu tryško „Šelmių“ šokių grupės šokėjas Alvydas Jankus (kairėje) ir grupės vadovas Edmundas Verpetinskas. 

KANTRI: Norintieji įsigyti kantri bei linijinių šokių atributų — kaubojiškų skrybėlių už jas turėjo atiduoti 200-250 litų. 

LIETUVIAI: Nepabūgę pliaupiančio lietaus, kartu su estais repetavo ir lietuviai.