Joniškio rajonas sutilpo meduolinėje pasakoje

Loretos RIPSKYTĖS nuo­tr.
Sinagogos, Joniškio bažnyčia, tolėliau – Kalnelio koplyčia – viskas išdėliota kaip žemėlapyje.
Šeštadienį Žagarė (Joniškio rajonas), kaip ir praėjusių metų gruodį, vėl pakvipo meduoliais. Dvaro rūmuose, apšviesti girliandų lempelėmis, magiška aura atėjusius lankytojus užbūrė miniatiūriniai paveldo statiniai, bendruomenių namai, šventovės, nulipdyti iš tešlos ir lyg sniegu aplieti glajumi. Šiemet šioje meduolinėje pasakoje akį traukia ne tik Žagarės, bet viso Joniškio rajono architektūros objektai. Paroda veiks iki Trijų karalių.

 

Buvo ir itin darbščių kepėjų

Meduolinė pasaka Žemaitijos saugomų teritorijų tarnybos Žagarės regioninio parko direkcijoje nušvito antrus metus iš eilės. Žagarėje gyvenančios papuošalų iš Murano stiklo kūrėjos Jurgos Alminaitės pernykštė idėja, sulaukusi didelio susidomėjimo ir sujungusi Žagarės kepėjas, šiemet praplėtė ribas, apjungdama kitas rajono seniūnijas. Kvietimus iškepti savo kaimo, miestelio svarbiausius paveldo objektus ar emociškai, socialiai svarbiausius statinius Jurga išsiuntinėjo visais įmanomais adresais, bendruomenėms, organizacijoms. Kadangi ne iš visų seniūnijų atsirado išdrįsusių save išbandyti architektūrinėje konditerijoje, atrinktus pastatus ėmėsi kepti didieji sumanymą palaikę entuziastai, negailėję nei savo laiko, nei pastangų. Taip gimė visas meduolinis Joniškio rajonas.

Štai, žagarietė Juzefa Jasienė, pasak J. Alminaitės, iškepė bene penkias koplytėles.

O seserys Neringa Baikštytė ir Lina Šimkienė parodai pristatė tris – Rudiškių, Kriukų, Gasčiūnų – bažnyčias ir D. Naryškino dvaro rūmus. Jos, pasitelkusius vaikučius, mamą Angelę Baikštienę, dirbo visą savaitę. Vieni ruošė tešlą, kiti pjaustė, kepė, treti – lipdė ir glajumi puošė.

Dvi Žagarės bažnyčias pristatė vyriška kepėjų komanda – Jonas Gricius, Mantas Bartkus ir Simonas Mykolaitis. Iš jų tik Jonas buvo bandęs tokį meduolinį kepinių meną su mama.

„Simonas atliko architektūrinę brėžinių dalį. Naktį po visų darbų ėjome specialiai apžiūrėti, užfiksuoti, kaip abi bažnyčios atrodo. Manėme, kad kepsime tik bažnyčias, bet paskui nulipdėme ir kalvą, ant kurios Senosios Žagarės šventovė stovi, ir Barborą Žagarietę“, – sakė M. Bartkus – dizaineris, Žagarėje įžvelgiantis didžiulį potencialą per jos istoriją, autentiką, identitetą, kurie taip traukia ramybės ir praeities gelmių pasiilgusius žmones.

Vieną meduolinį kepinį gavo net per kurjerį

Į Gaižaičių seniūniją meduoliniais kūriniais įžengė Rūta Staigvilienė ir Renutė Narmontienė, kepusios Juodeikių bažnyčią, bendruomenės namus ir Vytauto Didžiojo paminklą. Joms taip pat talkino Žagarės Vaikų dienos centras.

Diana Kidelienė, atstovavusi Jono Avyžiaus viešajai bibliotekai, iškepė Stungių kaimo pastatą, kuriame įsikūręs bibliotekos filialas, veikia bendruomenė. Ji kepiniais užsiėmė kartu su Daukšių kaimo bendruomenės moterimis, pasirinkusiomis pagaminti savo bendruomenės pastatą, kuriame trečiadieniais duris atveria ir bibliotekos knygų išdavimo punktas.

Kepinių magijai pasidavė ir Joniškio žemės ūkio mokyklos bei kiti organizuoti ir pavieniai kepėjai.

„Ši paroda organizuota jau antrą kartą, tad šiemet mums nebereikėjo planuoti, ką veiksime lapkritį ir gruodį. Iš anksto buvo aišku – ruošime meduolinę pasaką. Džiaugiamės visų pagalba, žmonių noru padėti. Buvo net taip, kad vieną meduolinį pastatą gavome per kurjerį, atvežtą visai iš kito miesto. Net bijojome išpakuoti, kad nesubyrėtų“, – siurprizą prisiminė Žemaitijos saugomų teritorijų tarnybos specialistė Modesta Bielskienė.

Meduolių pasaka veiks iki sausio 6 dienos.