Jaunoji šaulė sunkumų nebijo

Jaunoji šaulė sunkumų nebijo

Jaunoji šaulė sunkumų nebijo

17-metė šiaulietė Kristina Medžiaušytė — Šiaulių apskrities generolo Povilo Plechavičiaus 6-osios šaulių rinktinės jaunųjų šaulių vadė. Ji — ir šių metų respublikinio konkurso „Mano ginklas — šauliškumas“ nugalėtoja, viena iš dešimties jaunųjų šaulių 10 dienų praleidusių tarptautinėje stovykloje Anglijoje. Be karinių pratybų ji neįsivaizduoja savo kasdienybės, o gal ir ateities.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Skina pergales

Jaunųjų šaulių gretose Kristina nuo dvylikos. Lietuvos šaulių sąjungai priklausantis panelės dėdė kartą jai pasiūlė ateiti į jaunųjų šaulių (12— 18 metų) mobiliąją stovyklą. Joje vyko įvairios pratybos, žygiai, jaunuoliai turėjo įveikti kliūčių ruožus ir panašiai. Kristina susidomėjo ir po trijų mėnesių bandomojo laikotarpio įstojo į sąjungą.

Pamokos nenuėjo veltui. Šiemet ji nurungė 200 jaunųjų Lietuvos šaulių, besivaržiusių respublikiniame konkurse „Mano ginklas — šauliškumas“, tapo jo nugalėtoja. Konkurso komisija vertino ir gerus mokymosi rezultatus, kūrybiškumą, net publikacijas šaulių žurnalui “Trimitas“.

Kristina sėkmingai įveikė pernai Rukloje prasidėjusią atranką į tarptautinę stovyklą Anglijoje. Čia buvo vertinamos karinės jaunųjų šaulių žinios, fizinis pasirengimas, anglų kalbos žinios ir kita. Metus jaunuoliai lankė kursus, kuriuose mokėsi taktikos, karo topografijos, inžinerinio parengimo, vadybos, politologijos, Lietuvos ir Šaulių sąjungos istorijos. Šiaulietė įveikė ir šį išbandymą. Dešimt dienų kartu su dar dešimčia jaunųjų Lietuvos šaulių ir Anglijos kadetų ji praleido Hampšyro grafystės Norfolko miesto Wrethamo stovykloje.

Kitokia nei Lietuvoje stovykla

„Atvykome į veikiančią britų armijos karinę bazę, kuri vasarai išnuomojama kadetams. Pirmieji įspūdžiai buvo visiškai “nekariški“ — pietums gavome mėsainių ir keptų bulvyčių. Juokavome, jei toliau taip maitinsimės, nereikės gelbėjimosi ratų, patys tokius ant pilvukų užsiauginsime“, — pasakojo Kristina.

Tolimesnė pažintis su britų karių maistu buvo panaši: „Nors vakarienė priminė prašmatnų restoraną — švediškas stalas su gausybe įvairių patiekalų, dauguma jų — labai riebūs. Pašmaikštavę, kad čia tik ledų betrūksta, išvydome ir įspūdingą jų pasirinkimą“, — šypsojosi panelė, šį valgiaraštį lygindama su Lietuvoje dažniausia kareiviška grikių koše. Tikino britų karių maistu nesusižavėjusi, labiausiai pasiilgusi lietuviškų cepelinų.

Kristina neabejoja: jaunieji šauliai Lietuvoje fiziškai ruošiami griežčiau, jiems tenka sunkesnės užduotys nei britų kadetams. Todėl lietuvaičiams šypsenas kėlė lietuviškus parkus primenantys tvarkingi Anglijos miškai. „Į lietuviškų miškų glūdumas apie 10 kilometrų braunamės pėsčiomis nešini ginklais ir apie 25 kilogramus sveriančiomis kuprinėmis. Pratybose Anglijoje turėjome nueiti vos kilometrą, o mūsų sunkias kuprines iki numatytos vietos vežė autobusiukas“, — lygino pašnekovė.

Jaunųjų šaulių ir kadetų lauko pratybos vyko britų karių bazėje, kurioje šie treniruojasi prieš išvykdami tarnauti į Afganistaną. „Nieko sunkaus“, — šypsojosi užgrūdinta Kristina ir neabejojo, kad kelių dienų Anglijos pratybų programą gimtinėje būtų galima sutalpinti į vieną dieną.

Po karinių pratybų stovyklos dalyviams buvo surengtos linksmosios pratybos, kurių metų jie važinėjosi kartingais, lipo dirbtine uola, atliko komandines užduotis, plaukė baidarėmis ir numatytą atstumą važiavo dviračiais. „Pasisukiojome ir tarp Anglijos aukštuomenės“, — juokėsi Kristina. Lietuvaičiai apsilankė karalienės Elžbietos kavalerijos atvirų durų dienoje, į kurią atvyko raiteliai su žirgais — karalienės palyda. Paskutinę viešnagės Anglijoje dieną šauliai linksminosi atrakcionų parke.

Karyba — mergaitėms? Kodėl gi ne...

Šiaulių „Lieporių“ vidurinės mokyklos vienuoliktokė Kristina Medžiaušytė, paklausta apie ateities planus, droviai užsimena apie norą studijuoti Karo akademijoje. Neramu tik dėl didelės konkurencijos, anot jos, per metus čia įstoja 52 jaunuoliai, vos 4 iš jų — merginos.

Ar karyba — tai mergaitiška? Kristina šypteli: „Mano mama atsakytų, kad ne, aš sakau — kodėl gi ne ir neprieštarauju, kad karinių pratybų metu tempiu tokia pat sunkią kuprinę, kaip vaikinai. Merginoms čia jokių nuolaidų nėra, gal tik fiziniai normatyvai kiek mažesni“.

Šauliai — pilietinė, sportinė, kultūrinė ir karinė organizacija, Kristinos žodžiais, leidžianti jai atsiskleisti visapusiškai. „Tikrai netapau vyriškesne, — juokiasi žavi ilgaplaukė, — gal labiau tiktų sakyti pilietiškesne. Čia ir vaikinai, ir merginos gali pasijusti aktyviais savo šalies piliečiais, prisiliesti prie Lietuvos istorijos“.

ŠAULĖ: Įstojusi į Lietuvos šaulių sąjungos gretas 17-metė šiaulietė Kristina Medžiaušytė neatsisakė mergaitiškų dalykų. Džiaugiasi ilgų plaukų sruogomis, kurias, užsidėjusi karinę uniformą, tiesiog paslepia po kepuraite ar berete.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

 

MASKUOTĖ: Taip Kristina kartu su kitais šauliais maskuojasi lauko pratyboms.

 

VADĖ: Vadovaudama Šiaulių apskrities generolo Povilo Plechavičiaus 6-osios šaulių rinktinės jauniesiems šauliams Kristina Medžiaušytė (priekyje) būna vienodai griežta ir vaikinams, ir merginoms.

DAVINYS: Britų kadetų ir karių sausas dalinys (nuotraukoje) — du šokoladukai, energetinis gėrimas, karštasis šokoladas ir pagrindinis maistas, guma, džiovinti vaisiai, degtukai, cukrus, druska, juodoji ir žalioji arbata, keli pakeliai sriubos, du pakeliai sausainių, džemai, padažai... Palyginti lietuvių davinys: pakelis sausainių, pakelis migdolų, pagrindinis maistas ir degtukai, sausas kuras, šokoladukas, braškių džemas, servetėlė.

Kristinos Medžiaušytės albumo nuotr.