Jaunikis prie altoriaus žengė su sijonu

Jaunikis prie altoriaus žengė su sijonu

Jaunikis prie altoriaus žengė su sijonu

Praeitą savaitgalį Šiaulių Petro ir Povilo katedroje šalia balta vestuvine suknele pasipuošusios jaunosios prie altoriaus žengė tradiciniu škotų sijonu — kiltu segintis jaunasis. Škoto Alasdair ir šiaulietės Giedrės Macdonald vestuvėse persipynė lietuviškos ir škotiškos tradicijos.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Jaunikis su kiltu

Pagal škotų tradicijas jaunasis balta suknele pasipuošusią nuotaką pirmą kartą išvydo prie altoriaus bažnyčioje. „Giedrė pasakojo, jog Lietuvoje įprasta, kad jaunikis su pabroliais atvyksta paimti jaunosios iš jos tėvų namų, tačiau mes nusprendėme susitikti bažnyčioje, kaip įprasta Škotijoje. Beje, naktį prieš vestuves, kaip to reikalauja papročiai, praleidome atskirai“, — pasakojo Alasdair.

Prie altoriaus Giedrę atvedė senelis, būsimas jos vyras prie altoriaus taip pat buvo atlydėtas. „Škotijoje priimta, kad vyriausias pabrolys iki pat vestuvių ceremonijos rūpinasi jaunikiu: išlygina jo drabužius, padeda rengiantis, o galiausiai jaunąjį atlydi prie altoriaus“, — vardino vyras.

Alasdair languotame kilte vyravo mėlyna spalva, o kitų svečių-vyrų iš Škotijos languoti kiltai buvo ir raudoni, ir žali. Paprašytas paaiškinti šių spalvų reikšmes, Alasdair prasitarė, kad kiltų spalvos — tai tam tikro škotų klano spalvos, kurių bėgant metams daugėja, kai klanai susilieja vieni su kitais. Macdonald klanui šiuo metu priklauso 26 spalvos.

Jaunikis pasipuošė mėlynos spalvos kiltu tėvo garbei, mat jo prieš dvejus metus miręs tėvas buvo kilęs iš kalnuotos Škotijos vietovės, kur vyrauja ši kiltų spalva. Kiltais buvo pasipuošę ir pagalvėles jaunųjų žiedams nešę berniukai.

Senovėje kiltui reikėjo 10 metrų audinio, kuriuo škotai-kariai apsisupdavo nuo kojų iki galvos, su juo miegodavo, lyg palapinėje. Dabar tai lengvas languoto audinio kiltas, tačiau po juo škotai ir dabar nedėvi apatinių. „Todėl net vasarą dėvint vilnonį kiltą būna maloniai vėsu, gaila tik, kad šis labai “kandžiojasi“, tad vyrams užpakaliukai sėdint parausta“, — šelmiškai šypsojosi škotas.

Alasdair neatsisakė ir kitų tradicinės škotų aprangos akcentų — priekyje kabančio krepšelio, kuriame paprastai laikoma viskio gertuvė, ir baltų kelius siekiančių puskojinių dešinėje užkišamo peilio, kurį škotai kariaudami naudojo priešams žudyti.

Lietuviškos tradicijos sužavėjo linksmumu

Svečias iš Škotijos prisipažino, kad lietuviškose vestuvėse jam buvo daug neįprastų tradicijų. „Škotijoje jaunieji iš bažnyčios iš karto važiuoja į vakarienės vietą, o Šiauliuose mes dar apsilankėme Kryžių kalne, su pabroliais ir pamergėmis žaidėme įvairius žaidimus. Nors tiesą sakant, apsidžiaugiau, kad nuotaką teko nešti tik per tris, o ne, kaip lietuviškose tradicijoje įprasta, per devynis tiltus. Man patiko, kad į veiksmą buvo įtraukti visi svečiai ir jiems neteko nuobodžiauti, laukiant, kol mus su Giedre nufotografuos ir panašiai“, — sakė Alasdair.

Jaunavedžiai prasitarė, kad tuoktis Lietuvoje juos paskatino ir materialioji vestuvių pusė, mat Škotijoje 40 svečių vestuvės jiems būtų kainavę mažiausiai 80 tūkstančių litų. „Ir tai net tuo atvejų, jei svečiai, pagal škotiškas tradicijas šventinės vakarienės metu už gėrimus mokėtų patys“, — minėjo Giedrė.

Jaunikis neabejojo, kad lietuviškos vestuvės linksmesnės nei škotiškos, nes prie stalo svečiai kartu daug dainuoja, mielai šoka. „Dauguma škotų yra pamiršę tradicinius šokius ir tautines dainas, nors lietuviška ir škotiška kultūros labai panašios“, — apgailestavo vyras. Tačiau jis džiaugėsi, kad Lietuvoje vestuves šventė vieną dieną. “Tikrai nenorėjau, kad muzikantai kitą dieną iš ryto brautųsi į mūsų su Giedre kambarį ir žadintų mus. Kiekvienos linksmybės turi turėti ribas“, — prisipažino.

IŠNAŠA: „Alasdair neatsisakė ir kitų tradicinės škotų aprangos akcentų — viskio gertuvės ir peilio.

JAUNAVEDŽIAI: Lietuvoje atšventę vestuves Alasdair ir Giedrė Macdonald svarsto, kaip apie jas reikės papasakoti draugams Škotijoje, juk škotams įvairūs vestuviniai žaidimai — neįprastas dalykas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

INSTRUMENTAI: Lietuviškos armonikos ir škotiško dūdmaišio garsai puikiai dera.

KILTAI: Per vestuves kiltais pasipuošė ir maži, ir vyresni svečiai iš Škotijos.

DRABUŽIAI: Giedrė kitaip nei Alasdair nepanoro pasipuošti tautiniais drabužiais, pasirinko įprasta nuotakos baltą suknelę. „Gal mūsų vestuvių jubiliejui ryšiuosi užsidėti lietuvių tautinę suknelę“, — juokavo jaunoji.

APATINIAI: Po vilnoniais kiltais vyrai tradiciškai nedėvi apatinių.

 

Asmeninio albumo nuotr.