A. Gumuliauskas: be tiesos ir atminimo negali būti susitaikymo

Džojos Barysaitės (LR Seimo kanceliarija) nuotr.
Seimo narys prof. A. Gumuliauskas: be tiesos ir atminimo negali būti susitaikymo.
Seimo narys prof. Arūnas Gumuliauskas, kalbėdamas apie tragiškus mūsų istorijos puslapius, sako, kad svarbu išsaugoti gyvą praeities atminimą, nes be tiesos ir atminimo negali būti susitaikymo.

"XX a. vidurys buvo vienas kraupiausių mūsų istorijoje, tačiau kaltės šešėlis dar iki šiandien klaidžioja ir nesuranda reikiamo adresato. Tad svarbu išsaugoti gyvą praeities atminimą, nes be tiesos ir atminimo negali būti susitaikymo", – iškilmingame minėjime Seime, skirtame Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti, sakė A. Gumuliauskas.
Savo kalboje Seime jis pateikė žiaurią statistiką. Iki didžiojo trėmimo 1941 m. birželio 14 d. sovietai suėmė 6 606 žmones, tai nebuvo vien lietuviai. Lietuvių buvo 3 835, 1 664 – lenkai, 334 – žydai, 262 – rusai, 93 – baltarusiai, 58 – kitų tautybių asmenys. Išvežtieji į Sovietų Sąjungos gilumą atsidūrė Archangelsko srities, Komijos, Karelijos lageriuose, Gorkio kalėjime, Norilske ir kitur.
Pasak A. Gumuliausko, masinio trėmimo akcija Lietuvoje prasidėjo birželio 14 d. 2–4 val. ir oficialiai truko iki 18 d., nors iš tikrųjų ešelonai buvo formuojami ir siunčiami už krašto ribų iki pat birželio 22 d.
"Tremtiniai buvo grūdami į gyvulinius vagonus ir išvežami į nežinią, iš kurio daugelis taip ir negrįžo. Trėmė ne tik lietuvius. Tarp tremtinių lietuviai sudarė 71,6 proc., žydai – 12,5 proc., lenkai – 11,4 proc., rusai – 1,1 proc., nežinomos tautybės – 3,4 proc. Kraupu, kad tarp sovietų priešų atsidūrė ir daugybė vaikų. Beveik pusei to birželio tremtinių nebuvo ir šešiolikos. Okupantai nesigailėjo net nevaikštančių kūdikių – gyvuliniuose vagonuose atsidūrė 556 vaikai iki vienerių metų amžiaus. Kas trečias iš jų netrukus mirė nuo šalčio, bado ir ligų", - sakė A. Gumuliauskas.
Kalbėdamas apie sovietų okupacijos laikotarpį, kurį šiandien dažnai vadiname neutraliai – sovietmečiu, parlamentaras sakė, kad tai "keistas terminas, sudarantis galimybę suvelti visą mūsų nelaisvės istorijos paveldą, kuriame kaip niekad daug pralieta kraujo".

Komentarai

kike    Pen, 2019-06-14 / 18:26
O tai ką dabar daryti? Stalino nebėr, Berijos nebėr. Putiną smaugti?
Okupacija    Šeš, 2019-06-15 / 10:09
o gal okupacija ne 1940 prasidėjo, o 1926, kai Smetona nusprendė valdyti tik žmona pasikliaudamas. Gal tada prasidėjo valstybės demoralizacija. Armija ir ypač karininkija valstybei kainavo brangiai, tačiau vargu ar jos paskirtis buvo priešintis galimai agresijai. Svarbu buvo gerai atrodyti paraduose ir kt. masiniuose bei privačiuose renginiuose. O kai atėjo diena priešintis ir apginti tautą, valdžia oriai dėjo į kojas, išduodama visus ir viską. Ar verta šiandien kalbėti apie tai? Tikriausiai verta, nes kas įvyko kartą, būtinai pasikartos ir vėl.
Pensininkė (buv.mokytoja)    Šeš, 2019-06-22 / 14:24
Nejugi žmogus save laikantis profesoriumi nemoka moksliškai analizuoti faktų,rasti ryšius tarp cituojamų įvykių,aiškiai matyti jų priežastis,esmę,pasekmes ir išvadas,o tik aklai cituoja tai,kas svarbu tik landzbergiečiams,o ne absoliučiai daugumai šalies gyventojų,jaunimui.
Joo    Šeš, 2019-06-22 / 21:00
Jei apie tiesą tai rašom tiesą. Dabar trėmimai vyksta subtiliau. Gumuliausko dėstomos pamokos išmoktos ir klaidos nebekartojamos. Nebereikia tremti nei vaikų, nei senelių, iš kurių jokios naudos. Į užsienį tremiami patys darbingiausi, baigę mokslus žmonės, ir ne keli ar keliasdešimt bet jau ko gero milijonas. Ir nereikia jokios prievartos, tik Lanzbyyrgio vagims tereikia sudaryti nepakeliamas pragyvenimo sąlygas čia Lietuvoje. O senelius ir mažamečius vaikus tegul maitina ir gydo likę Lietuvoje. Neretai ir atgal parbėgusius tenka išgydyti, dantis sutaisyti. Nebėra kuo skųstis riboto mąstymo Gumuliauskui kad tremiami vaikai ir seneliai. O jaunų žmonių gydymui pakanka vieno vaisto "paracetamolio" todėl ir mirčių mažiau.

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.