Žaislai gaminami iš kukurūzų krakmolo

Žaislai gaminami iš kukurūzų krakmolo

Žaislai gaminami iš kukurūzų krakmolo

Kuršėnuose (Šiaulių rajonas) įsikūrusi nedidelė įmonė iš kukurūzų krakmolo gamina žaislus ir granules, naudojamas trapiai transportuojamai produkcijai apsaugoti. Tai — ekologiška, nuo drėgmės greitai suyranti produkcija.

Algimantas BRIKAS

brikas@skrastas.lt

Praryti žaislą nebaisu

Iš dėžutės pasibėręs krūvelę spalvingų granulių, mažylis su jomis žaidžia, deda vieną prie kitos, ant grindų gimsta įvairiausios figūros. Bet smalsu ir paragauti. Tik šįkart rutuliukai nepavojingi — jie ištirps burnoje, tik nebus saldūs, nes lavinamasis žaislas „Lipo“ pagamintas iš kukurūzų krakmolo bei maistinių priedų, dažų.

Dovydas Vijūnas, bendrovės „Biopakas“ direktorius, suvilgęs po vieną kelių granulių šoną, parodo, kaip lengvai jos limpa dėlionei, vieną demonstratyviai įsimeta į burną ir siūlo tą patį pabandyti man. Anot D. Vijūno, praryti tokią granulę — tai tas pats, kaip suvalgyti šaukštelį kukurūzų krakmolo.

Bendradarbiaujama su Vokietijos mokslininkais

D. Vijūnas pabrėžė, kad šio produkto išradėjai — ne jie, idėja gimė bendraujant su Diuseldorfo (Vokietija) mokslininkais. Šią veiklą 2005-aisiais pradėjo ankstesnieji bendrovės savininkai. Užtruko įrangos derinimo, paleidimo darbai, įvairiausios dokumentacijos tvarkymas, iš pradžių buvo daug broko. Aktyvesnė gamyba pradėta užpernai.

D. Vijūno teigimu, tokį žaislą Europoje iš viso gamina tik trys įmonės. Kuršėniškis triskart pigesnis, negu gaminamas Vokietijoje. Juo prekiaujama Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, vyksta derybos su Latvijos ir Rusijos firmomis. Neseniai kreipėsi bendradarbiauti norinti Lenkijos kompanija.

Lipdomos įvairiausios figūrėlės

Žaislas „Lipo“ skatina vaiko aktyvumą, kūrybiškumą, fantaziją, erdvinę vaizduotę, leidžia pajusti kūrybos džiaugsmą.

Jį eksponuojant parodose, dažnai klausinėjama, kad jį bus galima įsigyti Lietuvoje. Pasak D. Vijūno, tikimasi ateityje jį pasiūlyti ir savosios šalies vaikams.

Skirtingo dydžio pakuotėse yra nuo 75 iki 1000 dėlionės detalių ir kempinė. Ją pamirkius vandenyje ir sudrėkinus granulę, ji limpa. Jas galima lipdyti ir ant stiklo ar baliono, kurti įvairiausias figūrėles.

Lenkai jau pageidauja dar didesnių dėžių, kuriose būtų po 4000 granulių. Jas ketinama tiekti vaikų darželiams.

Kuršėnuose per mėnesį pagaminama apie 20 tūkstančių įvairaus dydžio dėžučių „Lipo“ žaislų.

Ekologiška produkcija

„Biopako“ bendrovė jau tvirtai yra pasirinkusi gaminti ekologišką produkciją.

Ji iš kukurūzų krakmolo gamina ir nespalvotas granules, kurios naudojamos smūgiams jautriems kroviniams pakuoti.

Prie granulių ir žaislo „Lipo“ technologinės linijos Kuršėnuose dirba penki žmonės.

D. Vijūnas mano, kad kukurūzų krakmolas gali būti panaudojamas žymiai plačiau. Tarkime, kad ir vienkartiniams indams gaminti. Jais pasinaudojus išmetei, ir per 30 — 60 parų nuo drėgmės jie suirs.

Tačiau, bendrovės vadovo nuomone, ekologiškų gaminių gamyba Lietuvoje nėra skatinama. Pakuotės mokestis ekologiškai, iš kukurūzų krakmolo gaminamoms pakavimo granulėms (kitose Europos šalyse tokiai jis nulinis) taikomas toks pat, kaip ir plastikinei, nors plastikas suyra tik per šimtus metų. D. Vijūnas įtaria, kad mūsų šalyje ekologiškai pakuotei mokestis nemažinamas nuolaidžiaujant plastikinių pakuočių gamyba susijusių grupių interesams.

Kuršėniškiai ekologiškos produkcijos gamintojai teigia esą pajėgūs gaminti ir kitokią produkciją, plėsti gamybą, pakankamai turi tam vietos, bet didesnius planus kol kas dar palieka ateičiai.

ŽAIDIMAS: Vaikai su spalvotomis granulėmis gali ir žaisti, ir kurti.

KŪRYBA: Iš granulių vaikas gali pasidaryti visokiausių žaisliukų.

„Biopako“ bendrovės nuotraukos.

GRANULĖS: Iš kukurūzų krakmolo padaryta medžiaga supjaustoma specialiais įrenginiais.

Autoriaus nuotr.

ciatata: Lavinamasis žaislas „Lipo“ pagamintas iš kukurūzų krakmolo bei maistinių priedų, dažų.