Ūkininkai skaičiuoja 11 papildomų mokesčių

Ūkininkai skaičiuoja 11 papildomų mokesčių

Ūkininkai skaičiuoja 11 papildomų mokesčių

Lietuvos ūkininkus nuo šių metų apkrovė naujais mokesčiais. Nors pažadėta dalį mokesčių peržiūrėti, kol kas įstatymai dėl mokesčių nepakeisti. Situaciją sunkina ir tai, kad pieno, javų ir kitos žemės ūko produkcijos supirkimo kainos kritusios. Ūkininkai suka galvas, kaip reikės išgyventi.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Mokesčiai jau spaudžia

„Galvoju, atidirbsiu dar šiemet ir sudėsiu ginklus“, — sako Rimas Gudauskas, stambus ūkininkas iš Micaičių (Šiaulių rajonas). Ūkininkas rodo iš bendrovės “VST“ gautą laišką, kuriame pranešama, kad nuo šiol jo ūkiui galios mokestis bus taikomas ištisus metus. R. Gudauskas paaiškina, kad galios mokestį mokėdavo tik rugpjūčio— spalio mėnesiais, kai gamybai reikėdavo papildomai elektros energijos. Negana to, galios mokestis nuo šių metų padidėjo.

Ūkininkas vardija ir kitus mokesčius, kurie jam prisidėjo ar padidėjo: „Buhalterinės apskaitos paslaugos brango 2000 litų per metus. Prisidėjo gyventojų pajamų mokestis, pelno mokestis, “Sodros“ įmokos, planuojama dar ir turtą apmokestinti. Nuo liepos mėnesio reikės mokėti beveik 700 litų per metus atliekų mokestį. Pabrango technikos draudimas, dažytas dyzelinas, dujos. Vienu procentu didėjo PVM. Man teks mokėti 11 papildomų mokesčių.“

Supirkimo kainos sumažėjo dvigubai

R. Gudauskui nebūtų pikta, jeigu javų supirkimo kainos būtų geros. Tačiau praeitos vasaros derlių teko parduoti nedidelėmis kainomis: už kvietrugių toną gavo 300 litų, kviečių — iki 470 litų, rapsų — 900 litų.

„Apmaudu, kai nuveži švarius ir sausus rapsus, o 19 procentų svorio numeta už šiukšles. Nuvežėme 49 tonas, o sumokėjo tik už 40 tonų“, — pykčio neslepia ūkininkas.

Pienininkas iš Saveikių kaimo (Gruzdžių seniūnija) Algimantas Gasparaitis rodo iš bendrovės „Rokiškio pienas“ gautą raštą, kuriame rašoma, jog dėl sunkios ekonominės situacijos pasaulio rinkose pieno supirkimo kaina mažinama iki 52 centų už kilogramą. Pernai tuo pačiu metu ūkininkas už kilogramą gaudavo 1,02 lito.

„Gaila bus skirtis su savo karvėmis, kurių daugumą pats užsiauginau, bet greičiausiai teks. Galvoju pasilikti vieną karvę dėl savęs. Gaunu pensiją, skolų neprisiėmiau, kaip nors išgyvensiu“, — sako A. Gasparaitis, pernai pripažintas Šiaulių rajono metų ūkininku.

Ūkininkai sako nesuprantantys tokios Vyriausybės politikos. „Dabar iš mano ūkio prasimaitina 30 šeimų, jeigu žlugtų ūkis, kiek bedarbių liktų, kuriems valstybė turėtų mokėti pašalpas“, — svarsto Edas Sasnauskas, sėklinių bulvių augintojas iš Gruzdžių (Šiaulių rajonas).

Smulkins ūkius

Lietuvos ūkininkų valdos nuo šių metų bus vertinamos pagal naują matą — Europinio dydžio vienetą (EDV). Jo dydis — 1200 eurų (apytiksliai 4150 litų). Pavyzdžiui, hektaras kviečių vertinamas 939 litais, hektaras rugių — 552 litais, melžiama karvė vertinama 1506 litais.

Jei ūkininko valda viršija 14 Europinio dydžio vienetų, tokio ūkininko pajamas bus apmokestintos. 2009 metais bus taikomas 5 procentų pajamų mokesčio tarifas, 2010 metais — 10 procentų dydžio pajamų mokesčio tarifas.

Ūkininkas E. Sasnauskas tikisi, kad mokestis bus atšauktas arba bent atidėtas iki liepos 1 dienos.

„Šis įstatymas kiršina ūkininkus. Visi stambieji ūkininkai stengsis smulkinti ūkius, kad šie nesiektų 14 EDV, vaikus ir tėvus darys ūkininkais. Priešingu atveju mokesčių našta bus nepakeliama. Apie investicijas ir atnaujinimą galėsime pamiršti. Nežinau, kaip reikės grąžinti paskolas, kurias paėmiau Europos sąjungos projektams įgyvendinti“, — sako bulvių augintojas.

Stambiuosius ūkininkus Vyriausybė planuoja apmokestinti ir turto mokesčiu. „Šiaulių krašto“ kalbinti ūkininkai piktinasi tokia diskriminacija.

„Kodėl norima apmokestinti tik ūkininkus? Jis turėtų būti taikomas visiems stambiems verslininkams“, — sako Edas Sasnauskas.

Uogų augintojas iš Saveikių kaimo (Gruzdžių seniūnija) Rimantas Norkus mano, kad už pastatus, kurie skirti žemės ūkiui, mokesčiai bent kurį laiką turėtų būti mažesni.

Ūkininkai turės mokėti ir privalomojo sveikatos draudimo įmokas vis didesnes kiekvienu pereinamuoju laikotarpiu: šiemet 3 procentų, kitais metais — 6 procentų, o 2011 metais — 9 procentų.

R. Norkus sako jau seniai mokąs įmokas „Sodrai“. “Tai mokesčiai sau. Tik nesuprantu, kodėl mes negalime gauti nedarbingumo lapelio, jeigu susergame. Įmokas juk mokame“, — stebisi ūkininkas.

Sunku konkuruoti ir gintis

„Buvo žadėta, kad šiais metais už daržoves bus nustatytas 5 procentų pridėtinės vertės mokestis, o padarė 19 procentų. Kaip mes galim konkuruoti su lenkiška produkcija? Jie moka tik 3 procentus PVM. Didiesiems prekybos centrams geriau apsimoka pirkti lenkiškas bulves, nei lietuviškas, nes jos pigesnės. Kitos šalys mažina mokesčius, kad skatintų vartojimą, o pas mus viskas daroma atvirkščiai“, — stebisi E. Sasnauskas.

Ūkininkai nesupranta, kodėl žlugdomas Lietuvos žemės ūkis. „Aplink mus jau keturi ūkiai užsidarė. Nelaukdami bankroto išsiparduoda ir užsidaro, ir netgi dideli ūkiai — virš 100 hektarų“, — pastebi ponas Edas.

R. Norkus įžvelgia kitas ūkių užsidarymo priežastis: „Kai kurie per daug įsisvajojo, per didelius kreditus paėmė, per daug žmonių samdė, o patys per mažai dirbo.“ Tačiau ūkininkas sutinka, kad Vyriausybė paskubėjo įvesdama didelius mokesčius, reikia pereinamojo laikotarpio.

E. Sasnauskas ir A. Gasparaitis mano, kad ūkininkams reikia vienytis, atkurti Ūkininkų sąjungą. „Kai burnojame po vieną, niekas mūsų negirdi. Kartu gal pasiektume daugiau“, — tikisi ponas Edas.

Pasak R. Gudausko, ūkininkų šiuo metu Šiaulių apskrityje niekas negina, tai liudija ir tai, jog vėluojama su išmokomis. Kol kas apskrityje jos išmokėtos vos vienam procentui ūkininkų, kai, pavyzdžiui, Kauno apskrityje vos vienas kitas negavęs.

Ūkininkų mintys tapo kūnu praėjusį penktadienį: susirinkę Šiaulių rajono savivaldybės salėje ūkininkai įkūrė Šaiulių krašto ūkininkų sąjungą. Jos pirmininku išrinktas Ritas Kvietkus, ūkininkaujantis Meškuičiuose.

IŠNAŠA: „Dabar iš mano ūkio prasimaitina 30 šeimų, jeigu žlugtų ūkis, kiek bedarbių liktų, kuriems valstybė turėtų mokėti pašalpas?“

SVARTYMAI: „Gaila bus skirtis su savo karvėmis, kurių daugumą pats užsiauginau, bet greičiausiai teks“, — sako 70 karvių laikantis ūkininkas Algimantas Gasparaitis.

NEŽINIA: „Nežinau, kaip reikės grąžinti paskolas, kurias paėmiau Europos sąjungos projektams įgyvendinti“, — sako sėklinių bulvių augintojas Edas Sasnauskas.

BAIMĖ: Ūkininkai baiminasi, jog naujų mokesčių našta bus nepakeliama, teks smulkinti ūkius arba uždaryti.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.