Ugnis namuose sušildo kūną ir sielą

Ugnis namuose sušildo kūną ir sielą

Ugnis namuose sušildo kūną ir sielą

Nuo gruodžio pradžios židinys tampa mergaitės Medos ypatingo stebėjimo objektu. Mat ji žino, kad per kaminą į namus nusileidžia Kalėdų senelis. Židinys jaunų šiauliečių Alminų namuose šiuo metu sukuria ypatingą kalėdinę nuotaiką. Be židinio šeima neįsivaizduoja ne tik švenčių, bet ir visų ilgų ir tamsių vakarų.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Šildo ir suburia

Prieš aštuonerius metus įsigijusi nuosavą namą, šeima iš karto ruošėsi taupymo programai ir planavo du šilumos šaltinius — židinį ir dujas (įvadas jau buvo).

Šiltėjant žiemoms, būstui apšildyti pakanka vien židinio skleidžiamos šilumos, kuri per ortakius pasiekia ir miegamuosius kambarius.

Dujos apšildo vietas, kurių nepasiekia iš židinio sklindanti šiluma. Kitose gyvenamosiose patalpose dujomis šildomi radiatoriai atsukami tik spustelėjus 10-15 laipsnių šaltukui.

„Pirmą aukštą židinys prišildo iki 22 laipsnių, o antrame būna dar karščiau ir reikia praverti langus“, — sako Giedrius Alminas.

Židinys kūrenamas kaitriomis, sausomis malkomis. Vienai pakurai užtenka 6-7 pliauskų. Nakčiai pakanka į židinio kapsulę įmesti keletą stambesnių kaladžių, pridaryti sklendes, kad malkos degtų lėčiau, ir šilta būna iki ryto. Malkų sunaudojama apie 10 kubų.

Yra ne tik praktiškoji židinio pusė. Židinys yra šeimos ir daugų traukos centras.

„Mums židinys yra įprastas malonumas. Čia vakarojame iki išsiskirstydami į atskirus kambarius, toje pačioje patalpoje yra virtuvė ir valgomasis. Prie židinio ypač smagu pasėdėti svečiams“, — pasakojo G. Alminas.

Nuo gruodžio pradžios židinys tampa dukros Medos ypatingo stebėjimo objektu. Mat ji žino, kad per kaminą į namus nusileidžia Kalėdų senelis. Ar jis buvo, įsitikina kasrytą patikrinusi prie židinio kabančią dovanų kojinę.

Atvira ugnis išeina per kaminą

„Kalėdų seneliams patogiau įlistį per atviro židinio kaminą“, — patikslino Medos senelis Kazys Alminas, kuris yra ir židinių specialistas. — Tačiau per tą patį kaminą 90 procentų šilumos išeina į lauką“.

Kol nebuvo kitokio pasirinkimo, atviri židiniai namuose statyti prieš 18-20 metų. Neatmetama, kad jų idėja perimta iš pirmykštės bendruomenės, kuomet atvira liepsna gamino šiltą valgį ir skleidė šilumą.

Tačiau židinių žinovas vardija minusus: gražu pažiūrėti, bet nepraktiška — jo nepaliksi be priežiūros, nes gali iššokti kibirkštis, išriedėti žarija, be to, jis visu plotu iš patalpos ima orą su deguonimi ir ilgainiui įsiskauda galvą.

„Atviras židinys yra papildomas malonumas, tad klientai dabar prašo į tokius židinius įdėti kapsules ar kasetes. O visi kasetiniai židiniai gali būti atviri: pakeli dureles į viršų, mėgaujiesi atviru židiniu, uždarai — ugnis saugiai dega toliau“, — patarė K. Alminas.

Dviguba nauda

Galvojantiems ir galintiems įsirengti židinį namuose, K. Alminas primena, kad yra židiniai, skirti pagrindiniam arba papildomam šildymui, ir yra židiniai grožėjimuisi ir mėgavimuisi liepsna (jie šilumos į patalpą atiduoda tik apie 70 procentų).

Tačiau vis stiprėjant ekonominės krizės šurmuliui, K. Alminas pastebi, jog židinys įgauna kitokią, praktinę, paskirtį — turint židinį, nebaisios ekonominės krizės ar politiniai čiaupų užsukinėjimai.

„Iš ko bebūtų išgaunama šilumos energija, ji yra per brangi veltui ją išleisti per kaminą“, — pastebi židinių specialistas.

Ugnį namuose gali skleisti ir papildomos apdailos nereikalaujantys židinininės krosnelės, kurios taip pat gali būti atviros. O kai kurių krosnelių šilumos efektyvumas žymiai didesnis: katalizatoriai sudegina dūmus, kurie ne tik neteršia aplinkos, bet iš dūmų išgaunama papildoma šilumos energija. Židininės krosnelės yra gražios ir sumontuojamos per vieną dieną.

Šildo ir krosnelės

Papildomas šilumos šaltinis namuose gali būti ir krosnelės, jos gali apšildyti iki 200 kvadratinių metrų ploto, o viena kuro įkrova dega iki 16 valandų.

„Krosnelė gali neapšildyti tik nevienuodose aukščiuose išdėstytus kambarius, tad jei krosnelė pastatyta aukščiau, žemiau esančias patalpas apšildyti sunkiau. Krosnelė labiau skirta apšildyti tą aukštą, kuriame ji pastatyta arba kambarius, esančius aplink krosnelę. Į labiau nutolusius kambarius šilumą geriau paduoti iš židinio“, — patarė K. Alminas.

Įsigijant krosnelę sutaupomi keli tūkstančiai litų — jai, kaip židiniui, nebereikia apdailos. Mažiausia židinio apdailos kaina yra apie 4 tūkstančiai litų (su medžiagomis).

„Kuo židiniai ir krosnelės yra naujesni, tuo jie iš to paties kiekio malkų išgauna daugiau šilumos. Iš vieno kilogramo malkų galima pagaminti apie 5 kW šilumos, kuri apšildo apie 50 kvadratinių metrų vieną valandą“, — sakė K. Alminas.

Kiek reikės kuro, priklauso ir nuo namo dydžio, jo apšiltinimo bei pačių malkų: šlapių malkų reikia daugiau, nei sausų, nes apie pusę energijos išnaudojama vandens išgarinimui iš pliauskų.

Židinys be dūmų

Neturintys sąlygų namuose įsirengti tradicinio židinio, sulaukė naujienos — biožidinių.

Šiuos modernius židinius galima statyti ir daugiabučuose namuose, nesukant galvos dėl priešgaisrinės saugos reikalavimų ir leidimų: šiems židiniams nereikalingi kaminai, nes pakuroje deginamos ne malkos, o skystas biokuras. Degant biokurui išsiskiria ne dūmai ar kitos kenksmingos medžiagos, o vandens garai ir anglies dioksidas (jį išskiria ir degančios žvakės).

„Jų montavimas ir naudojimas paprastas: perki, parsiveži, išpakuoji, į specialų indą įpili gelio mišinio, jį uždegi specialiu žiebtuvėliu ir mėgaujiesi liepsna“, — naudojimosi instrukciją pateikė Zenonas Garnys, šildymo įrengimais prekiaujančios įmonės specialistas.

Į parduotuvėje demonstruotą židinį jis įpylė 300 militrų kuro. Per keletą minučių plaikstėsi ne tik tikra liepsna, bet biožidinys į aplinką skleidė ir 1,5 kW šilumą.

„Šie židiniai yra sielos atgaivai, romantiškai nuotaikai sukurti, nuimti stresui, rudeninei depresijai“, — biožidinio privalumus vardijo Z. Garnys.

Iš stiklo, marmuro, medžio ar nerūdijančio plieno gaminamus modernius židinius galima statyti ant grindų, kabinti ant sienos, derinant prie interjero įmontuoti į baldus ar stiklinės dydžio židinuką pasistatyti ant stalo.

Yra biožidinių, kur į pakurą įdedama dekoratyvinių pliauskų, pagamintų iš keramikos — įkaitusios jos sukuria tikrų malkų įspūdį. O norintiems natūralaus malkų aromato, siūlomi specialūs malkų smilkalai.

ŽIDINYS: Meda Alminaitė prie jaukios ugnies įsitaisė su kalaite Luna. Mergaitė rytais nepamiršta dirstelėti į dovanų kojinę — gal Kalėdų senelis naktį pro židinį buvo įsmukęs vidun?

KROSNELĖ: Vokiška senovinės apdailos krosnelė atlieka dvi funkcijas — namus šildo ir puošia, o per dekoruotų durelių stiklas skleidžia ugnies šviesą.

KOKLIAI: Koklinė židininė krosnelė nereikalauja papildomos apdailos, namuoe jai tereikia rasti tinkamą vietą.

BIOŽIDINYS: Modernus skystu biokuru kūrenamas židinys kainuoja toli gražu ne kapeikas, tačiau vizualiai nesiskiria nuo tikro židinio.

Jono TAMULIO nuotr.