Švenčių puošmena — japoniški bumbulai

Švenčių puošmena —  japoniški bumbulai

Švenčių puošmena — japoniški bumbulai

Praeitą savaitę Šiaulių kultūros centre vyko japoniškų bumbulų (temari) kūrybos užsiėmimas, kurį vedė mažeikiškė Adelė Monstavičienė. Originalių siuvinėtų bumbulų kūrėja mielai pasidalino jų gamybos paslaptimi.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Nuo vaikiško barškučio iki interjero dekoro

Manoma, kad pirmieji siuvinėti bumbulai sukurti Kinijoje, tačiau temari („te“ — ranka, “mari“ — kamuolys) technikos gimtinė — Japonija. Senoji temari paskirtis — neturtingųjų vaikiški barškučiai, mat siuvinėtų rankų darbo bumbulų viduje barškėdavo ten įberti ryžių grūdeliai arba pupelės.

Vėliau, japoniškų bumbulų istoriją tyrinėjusios Adelės Monstavičienės žodžiais, jų kūryba tapo kilmingų mergaičių ir merginų užsiėmimu. Patys bumbulai buvo dovanojami vestuvių proga, Naujųjų metų ir kitų švenčių proga, kaip laimės simbolis.

Mūsų laikais japoniški bumbulai populiarūs įvairiuose pasaulio kampeliuose, jais puošiamos Kalėdų eglutės, dekoruojamas interjeras. „Vieną nediduką temari buvau padariusi ir kaip pakabuką savo mobiliajam telefonui. Iš atskirų nedidelių japoniškų bumbuliukų galima pasidaryti originalius karolius“, — užsiminė Adelė.

Kaip pasidaryti japonišką bumbulą

1. Bumbului sukurti reikalingos medžiagos — labai paprastos. Tai audinių atraižėlės arba net į polietileno maišelį įvyniotos kojinės, naudojamos bumbulo pagrindui suformuoti. Tiesa, Adelė vietoj jų naudoja iš dviejų dalių sujungiamus plastmasinius bumbulus, į kurių vidų, kaip ir senosios temari meistrės, įberia ryžių arba pupelių, kad pakračius, bumbulai barškėtų. (japoniski bumbulai_7587 nuotr.)

2. Dar reikės siūlų — medvilninių siuvimo (pagrindui suformuoti), plonesnių ir storesnių siuvinėjimo arba nėrimo siūlų (siuvinėti). Taip pat apsirūpinkite plono popieriaus, ne platesnėmis nei 1 centimetro juostelėmis, smeigtukais, adata ir žirklėmis. (japoniski bumbulai_7582 nuotr.)

3. Bumbulo pagrindą apsukite pasirinktos spalvos siūlu taip, kad nesimatytų į polietileno maišelį įvyniotų audinių atraižėlių, kojinių ar plastmasinio bumbulo. Nukirpkite siūlą taip, kad jo ilgio pakaktų persiūti per visą bumbulą ir paslėpti jo galą, kad siūlai neišsivyniotų.

Imkitės popieriaus juostelių. Jos turi būti tokio ilgio, kad būtų galima apjuosti visą bumbulą. Pirmą juostelę prismeikite keturiais smeigtukais vienodu atstumu taip, kad du iš jų žymėtų bumbulo viršų ir apačią, du — šonų centrus. Vėliau naudokite tiek juostelių ir smeigtukų, kiek manote esant reikalinga būsimam bumbulo raštui sukurti. Pradžiai gali pakakti dar 2 juostelių — horizontalios ir vertikalios.

Kai smeigtukai simetriškai įsmeigti, popierines juosteles atsargiai nuplėškite. Į adatą įvertu storesniu siūlu, jo mazgelį paslėpę po bumbulo pagrindo siūlais, apvyniokite bumbulą taip, kad būtų suformuotos popierines juosteles atkartojančios pagrindinės linijos. Jų susikirtimo vietose, kuriose tebėra smeigtukai, apsukite siūlus vieną apie kitą, kad šie neišsivyniotų. (japoniski bumbulai_7588 nuotr.)

4. Galiausiai norimos spalvos siūlu siuvinėkite apie pagrindinius siūlus, pradedami nuo jų susukirtimo vietos. Spalvas keiskite norima tvarka. Siūlo galiuką paslėpkite, o vėliau nukirpkite, kad jo nesimatytų.

Norimais raštais puoškite visą bumbulą. Jį galima paįvairinti, išsiuvinėjus paprastaisiais dygsniais ir karoliukais, papuošti pinta virvele iš viršaus ir kutais apačioje. (japoniski bumbulai_7581 nuotr.)

BUMBULAI: Adelė Monstavičienė japoniškais bumbulais siūlo puošti kalėdinę eglutę.

 

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.