Šiuolaikinis amatininkas

Šiuolaikinis amatininkas

Šiuolaikinis amatininkas

Šiaulietis Alvidas Paškauskas — 49-erių S. Šalkauskio vidurinės mokyklos technologijų mokytojas. Dešimt metų jis kūrė vitražus, vėliau gamino rėmelius, o paskutinius dvejus metus laisvą nuo mokytojavimo laiką skiria naujai aistrai — sodo architektūriniams akcentams, kuriuos formuoja iš natūralaus ąžuolo ir akmens, sujungtų metalu.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Estetiški ir praktiški akcentai

Alvidas neslepia, kad mintis kurti akcentus ar paprasčiau tariant skulptūras šiuolaikinių namų eksterjerui jam kilo, besižvalgant po paties individualaus namo kiemelį. „Nebepakanka į kiemą prisivilkti šakų, akmenų ir juos išdėlioti. Norisi jiems suteikti modernias formas, kurios medienai ir akmeniui įkvėptų gyvybės. Apdirbti šias medžiagas nelengva, todėl man toks vyriškas darbas yra ir papildomas, sveikatai naudingas fizinis krūvis“, — sako pašnekovas.

Jo gaminami architektūriniai akcentai — „gyvi“ ir nuotaikingi: įvairūs ąžuoliniai paukščiai, vaisiai, sraigės, varlės.

Alvido darbai nėra skirti vien estetiniam namo aplinkos grožiui sukurti. Dauguma iš jų — praktiški. „Juk patogu sėdint lauke po ranka turėti laikrodį, — svarsto Alvidas, rodydamas keletą variantų į ąžuolinius rėmus įdėtų laikrodžių, — arba akmeninę peleninę, ąžuolinį lauko žibintą. Pavasarį, vasarą smagu stebėti paukštelius, atskrendančius atsigerti iš akmeninės, vejoje įrengtos girdyklos“.

Anot A. Paškausko, ąžuolines detales pakanka kartą metuose, pavasarį padengti kokybišku impregnantu ir taip atnaujinti. Menininkas nepatartų palikti tokių architektūrinių akcentų be priežiūros sodų bendrijose, tačiau neabeja, kad prie aptvertų individualiųjų namų jiems — tinkamiausia ir saugiausia vieta. „Be to turintys akmeninį pagrindą darbai nėra lengvai pakeliami“, — minėjo autorius.

Darbas reikalauja energijos

Alvidas sako, kad darbas pavyktų, į jį reikia įdėti savo energijos: „Tą patį darau ir pamokų metu, jei neįdedu energijos, tai moksleiviams mano pamokos nenaudingos. Nieko neduodamas, nieko negausi“.

Pašnekovas džiaugiasi, kad papildomas darbas jam malonus ir džiugus. „Aš pailsiu po darbo dienos, atėjęs į dirbtuves ir keturias, penkias, šešias valandas atiduodamas kūrybai. Dirbdamas tokiais tempais vieną architektūrinį akcentą pagaminu maždaug per porą savaičių“, — skaičiuoja vyras.

Alvidas nesiekia skulptoriaus vardo, nebando „prasimušti į menininkus“. Buvusiame Šiaulių pedagoginiame institute įgijęs piešimo, braižybos ir darbų mokytojo specialybę, jis save mieliau vadina amatininku ir neabejoja: “Geriausiai apie žmogų pasako ne vardas, o jo darbai“.

 

LAIKRODIS: Naujausias Alvido Paškausko sumanymas — ąžuoliniai lauko laikrodžiai.

KRYŽIUS: Alvido namuose kabo kryžius, jo pagamintas iš ąžuolo ir stiklo. Beje, stiklą, vitražus netrukus jis žada įtraukti ir į eksterjero architektūrinius akcentus.

 

GIRDYKLA: Paukščiukams skirtą akmeninę girdyklą autorius papuošė zodiako ženklais.

 

SRAIGĖ: Nuotaikingas modernios vejos ar alpinariumo akcentas.

 

OBUOLYS: A. Paškausko kuriamų sodo architektūrinių akcentų, kaip ir šio perpjauto obuolio, pagrindas — akmeninis, kad nuo sąlyčio su žeme ąžuolinės detalės nepūtų.

AKCENTAI: Ąžuolo ir akmens akcentai — atsparūs aplinkos poveikiui, todėl lauke juos galima laikyti ištisus metus.

 

MEISTRAS: „Tikiu, kad kiekvienas lietuvis yra medžio skulptūrų meistras, tai mums įaugę į kraują. Šiuolaikiniai įrankiai tik pagreitina ir pagerina šių darbų kokybę“, — sako iš ąžuolo ir akmens sodo architektūrinius akcentus gaminantis šiaulietis Alvidas Paškauskas.

Jono TAMULIO nuotr.