Šiuolaikinės asmenybės lavinimas: mokomės skaityti, remdamiesi Montessori filosofija

Autorių nuotr.
Šiuolaikiniame pasaulyje vaiko lavinimui jau nuo mažumės skiriamas ypatingas dėmesys. Fizinių ir internetinių parduotuvių edukacinių priemonių asortimentas yra gausus, o ugdymo priemonių kūrėjai kasdien pasiūlo naujų, stilingų, modernių, netgi aiktelėti verčiančių žaislų, žaidimų ir kitokių mokymosi įrankių. Dėl daugybės pasirinkimo galimybių, prieštaringų nuomonių, teorijų ir skirtingų prekės ženklų rinkodaros taktikų, tėvams vis sunkiau pasirinkti tinkamus mokymo išteklius savo mažyliams. Vis daugiau tėvelių domisi skirtingomis ugdymo filosofijomis ir žaislus bei įvairias mokomąsias priemones renkasi, atsižvelgdami į pagrindines ugdymo teorijų idėjas.

Montessori filosofija – savarankiškai asmenybei

Montessori filosofijos šalininkai įsitikinę – vaikai iš prigimties yra smalsūs, turi įgimtą norą mokytis ir tyrinėti juos supantį pasaulį. Montessori teorija pabrėžia vaiko savarankiškumo, sąmoningos, sveikai apribotos jo laisvės svarbą ir pagarbą vaiko individualumui. Remdamiesi šia ugdymo filosofija, pedagogai ir tėveliai skatina vaiko nepriklausomybę, laisvę, ugdo vaiko pagarbą sau bei kitiems, pabrėžia mokymosi visą gyvenimą, pasitikėjimo savimi, gebėjimo atjausti ir tapimo neabejinga ir atsakinga visuomenės dalimi svarbą.

Montessori Lietuvoje

Montessori ugdymo teorija populiarėja ir Lietuvoje: steigiami Montessori darželiai ir mokyklos, kuriamos ugdymo priemonės, paremtos būtent svarbiausiomis šios filosofijos idėjomis.
Lietuvoje sukurto prekinio ženklo Yes For Skills kūrėjai kviečia į vaiko lavinimą pažvelgti kūrybiškiau, drąsiau ir paieškoti efektyvesnių, labiau motyvuojančių metodų.
Vienas pagrindinių įgūdžių, kurio lavinimui skiriama ypač daug dėmesio ikimokykliniu ar pradinių klasių laikotarpiu – tai gebėjimas skaityti. Ar įmanoma mokytis skaityti, remiantis Montessori teiginiais?

Montessori skaitymo kortelės

Teorijos pradininkė Maria Montessori manė, kad skaitymas turėtų būti organiškas procesas, kylantis iš paties vaiko interesų. Klasėse daug dėmesio būdavo skiriama tvirtiems raštingumo pagrindams kurti.

Tam, kad skaitymas būtų kuo organiškesnis ir vaikas neprarastų motyvacijos šiame, dažnai sudėtingame, procese – Yes For Skills kūrėjai siūlo mokytis skaityti ne tik efektyviau, bet ir smagiau, tarsi žaidžiant! Lietuvoje sukurtos dviejų ir trijų skiemenų žodžių skaitymo kortelės – įdomus ir lengvas būdas mokytis! Mokymasis skaityti skiemenimis yra vienas efektyviausių ir labiausiai pripažintų mokymosi skaityti metodų. Specialistai procesą siūlo pradėti nuo dviejų skiemenų žodžių, pirštais jungiant tvirtas, kokybiškas korteles, lavinti ne tik skaitymo bet ir smulkiosios motorikos įgūdžius.

Mokomąsias skaitymo korteles galima panaudoti ne tik siekiant išmokti raidžių jungimo į skiemenis, o pastarųjų į žodžius, tačiau ir suvokimui, mąstymui lavinti (galima rasti žodžio atitikmenį paveikslėliuose, žaisti atminties žaidimus), kalbos žodynui gausinti.

Kelias į knygų pasaulį

Skaitymas yra vienas pagrindinių ir svarbiausių įgūdžių. Gebėdami skaityti mes ne tik galime greičiau ir aiškiau suvokti informaciją, mus supančius žmones ir kasdienius procesus, tačiau tai ir kelias į vaizduotės pasaulį ar net naujas pomėgis!

Pradiniai skaitymo įgūdžiai yra labai svarbūs. Vaikai, gavę tvirtus skaitymo pagrindus, sėkmingiau mokosi ir ateityje. Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje paspaudus žemiau:

Kaip Skaitymo kortelės Yesforskills "Sudėk žodį" padeda vaikui lengviau išmokti skaityti?

Džiugu, kad Montessori metodikos idėjos ir lietuvių kūrėjai suteikia galimybę mokymąsi skaityti paversti linksmu, įtraukiančiu ir intriguojančiu procesu!