Šiaulių vizija: spalvingas miestas

Šiaulių vizija: spalvingas miestas

Šiaulių vizija: spalvingas miestas

Prasidėjusi daugiabučių namų renovacija davė gerą progą nuspręsti, kaip Šiauliuose turi atrodyti atnaujinti namų fasadai. Šiauliečiai architektai parengė per 50 skirtingų spalvoto miesto vizualizacijų.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Pionieriai

Petro Slonksnio, Šiaulių savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialisto, žiniomis, šiauliečiai pirmieji Lietuvoje turi tokį projektą, kur apžvelgti viso miesto daugiabučių gyvenamųjų namų spalviniai sprendimai.

„Projekto idėja atsirado stebint situaciją iš gyventojų pozicijos: kai žmonės Savivaldybės prašydavo finansinės paramos rekonstruojant daugiabučių namų fasadus, jie išgirsdavo neigiamą atsakymą — neva nepasiruošta procesui ir kyla klausimas, kokiomis spalvomis reikėtų dažyti fasadus. Tai buvo situacijos vilkinimas, o mes, specialistai, žiūrėdami į procesą iš šalies, radome puikią išeitį“, — sakė P. Slonksnis.

Prasidėjus daugiabučių namų modernizavimui, dizaineris ėmė ruoštis ir idėją įtraukė į savo darbo planus, kurių vykdymui kasmet skiriama nedidelė dalis biudžeto.

Vizija už 20 tūkstančių litų

Miestas projektuose spalvintas keliais etapais. Pradžioje, 2007 metais, šiauliečio architekto Rimanto Stuopelio vadovaujamos UAB „Archinova“ filialas “ER projektai“ parengė Vilniaus gatvės (nuo Tilžės iki A. Mickevičiaus gatvės) fasadų spalvinių sprendinių projektinius pasiūlymus — senamiestyje įvykdyta bulvaro rekonstrukcija, todėl reikėjo pasiruošti ir gyvenamųjų namų fasadų rekonstrukcijai.

2008 metais, tęsiant pradėtą darbą ir jau turint praktikos, paskelbtas antrasis konkursas, kurį laimėjo šiaulietis dizaineris Adas Toleikis (IĮ „3 V Reklama“) — jo projekte apžvelgiamas visas miestas.

Šiaulių spalvinimas miesto biudžetui kainavo iki 20 tūkstančių litų.

P. Slonksnio manymu, tokia miesto įvaizdžio kūrimo investicija nėra brangi. Atviru konkursu dalyvauti buvo kviečiami visi Lietuvos architektai. „Užduotis netradicinė, todėl ja mažai kas domėjosi, o jei susidomėjo, pavyzdžiui, vilniečių pasiūlyta kaina buvo dešimt kartų didesnė — apie 200 tūkstančių litų, nes architektų paslaugos pakankamai brangios“, — teigė P. Slonksnis.

Naudojama išbandyta formulė

Kol nebuvo šių projektų, Architektūros ir urbanistikos skyrius dar praėjusiais metais Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtino papildomus reikalavimus daugiabučių namų fasadų spalviniams sprendimams. Pagrindinis reikalavimas: apie 70 procentų viso renovuojamo objekto fasadų foną turi sudaryti natūralios gamtos spalvos, šviesūs, ramūs tonai ir šilti atspalviai; iki 30 procentų objekto — akcentinės, drąsesnės spalvos, vizualiai aktyvios detalės.

Ši formulė išlaikyta ir rengiant naujuosius projektus.

Atsisakyta atsitiktinumų

Miesto centrinė dalis (esanti į šiaurę nuo miestą dalijančio geležinkelio) suskirstyta į 10 sąlyginių teritorijų. Šioje dalyje vyrauja 2-5 aukštų daugiabučiai pastatai, statyti 1950-1990 metais.

Centre renovuojamų namų fasadus rekomenduojama pagal galimybes išsaugoti kuo originaliau naudojant esamas dekoro detales arba atkurti panašius dekoro elementus (rūstus, puskolones, langų, durų tinko apvadus, rozetes).

Langų ir balkonų įstiklinimas po renovacijos turėtų būti suvienodintas tiek spalva, tiek forma.

Šlaitiniai stogai turi būti dengiami čerpėmis (jei pasirenkama kita danga, ji turi būti čerpių spalvos).

Miesto pietinė dalis (esanti į pietus nuo miestą dalijančio geležinkelio) suskaidyta į 7 sąlygines teritorijas, čia vyrauja 5-14 aukštų pastatai, statyti 1960-1995 metais.

Spalviniai sprendiniai siūlomi atsižvelgiant į jau esamus miesto išskirtinius pastatus (bankus, prekybos centrus, kitus visuomeninės paskirties pastatus) bei pagal daugiabučių namų tipą (mūriniai, blokiniai).

„Tai yra drąsus požiūris. Miestas nebus nuobodus, tarsi aprengtas vienoda uniforma“, — sako P. Slonksnis. Kita vertus, bus atsisakyta chaotiško namų spalvinimo pagal kiekvieno namo pirmininko ar projektuotojo norą.

Reikalavimai medžiagų pasirinkimui

Šiaulių miesto Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialistas nemano, kad vėliau ar dabar renovuojamieji daugiabučiai gyvenamieji namai išsiskirs iš patvirtintų bendrųjų sprendinių.

Jis pažymi, kad pietiniame miesto rajone atsiradęs pirmas ryškus renovuotas devynaukštis iš pradžių atrodė keistokai, nes fasade panaudotos aktyvios spalvos ir profiliuota skarda. Paskui su nauju vaizdu apsisprasta, taip pradėjo tvarkytis ir kiti namai, dominuoti ėmė statomi nauji ryškūs prekybos centrai.

Miesto centro ir pietinėje dalyje fasadų apdailai bus galima rinktis įvairias apdailos medžiagas, fasadus tinkuoti (lygiai tinkuoti, dažyti fasadiniu faktūriniu tinku ar pan.). Galima naudoti dekoratyvines apdailos plytas. Šalia kitų technologijų tinka medis.

Profiliuoto metalo skarda nerekomenduojama naudoti pagrindinėms fasado plokštumoms — skardą galima naudoti kaip akcentinę detalę ir tik pietinėje miesto dalyje.

Akcentinėms detalėms, balkonams ryškinti siūlomos keramikinės plytelės, natūralus akmuo ir kitos medžiagos.

Jeigu daugiabučių namų renovacijos projektas dėl lėšų stygiaus užstrigs, ar Šiauliams bus lemta tapti spalvingu miestu?

„Palikime šį klausimą miesto vadovams. Mes padarėme pirmąjį žingsnį“, — teigė P. Slonksnis.

IŠNAŠA: „Miestas nebus nuobodus, tarsi aprengtas vienoda uniforma.

PRIDERINIMAS: Architektų vizualizacijoje Dubijos gatvės namų spalvos derintos prie kitapus gatvėje esančio prekybos centro.

NUOMONĖ: Petras Slonksnis, Šiaulių miesto Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialistas: „Iki šiol daugiabučiai namai renovuoti stichiškai, pagal kiekvieno namo pirmininko ar projektuotojo norą“, — pripažino Petras Slonksnis, Šiaulių miesto Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialistas.

NAMAI: Taip spalviniuose projektuose atrodo daugiabučiai namai.

CENTRAS: Šiaulių centre namus siūloma spalvinti šiltomis spalvomis, o monotonijos padės išvengti skirtingi akcentinių spalvų deriniai.

DAUGIABUČIAI: Pietinėje miesto dalyje namų fasadai išsiskirs pagal statinių tipą.

 

SPALVOS: Pagal atskiras teritorijas architektai parinko rekomenduojamas pagrindines ir akcentines fasadų spalvas.

PRADŽIA: Šiauliai spalvomis jau pradėjo išsiskirti. Taip po renovacijos atrodo namas Gardino gatvėje. 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr. ir vizualizacijų kopijos