Nedarbo daugėja — įdarbintojai bankrutuoja

Nedarbo daugėja —  įdarbintojai bankrutuoja

Nedarbo daugėja — įdarbintojai bankrutuoja

Bedarbiai masiškai plūsta į Darbo biržą, o privačios įdarbinimo agentūros merdėja. Jų vadovai sako, kad norėtų ir galėtų padėti žmonėms susirasti darbo, bet įstatymai draudžia imti mokestį už įdarbinimą Lietuvoje.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Įdarbinimo agentūroms sunku išgyventi

Nedarbui didėjant, skaitytojai kreipėsi į redakciją, norėdami sužinoti apie Šiauliuose esančias privačias įdarbinimo agentūras. Ar šiuo metu jos padeda žmonėms susirasti darbo? Ar kreipiasi žmonės į jas, ar pasitiki?

Informacinėje tarnyboje sužinojome, kad Šiauliuose veikia devynios privačios įdarbinimo agentūros. Tarnybos darbuotoja, paklausta, ar dažnai jų ieško gyventojai, sakė, jog žmonės dažniausiai prašo Darbo biržos kontaktų.

„Pradžioje sekėsi labai gerai, o dabar esame ant bankroto slenksčio“, — paklausta, kaip sekasi, atsiduso šiaulietė Irena Grybauskienė. Jos vadovaujama agentūra gyvuoja daugiau kaip penkerius metus.

Situacija, pasak I. Grybauskienės, pasikeitė 2005-aisiais, kai Lietuvoje įsigaliojusi Tarptautinės darbo organizacijos konvencija privačioms šalies įdarbinimo agentūroms užkirto kelią imti tarpininkavimo mokestį, įdarbinant asmenis Lietuvoje.

Konvencija siekta privačias įdarbinimo agentūras paskatinti kelti savo prestižą — kad darbo ieškantys asmenys nemokėtų pinigų bet kam.

Mokestį už suteiktas paslaugas agentūroms siūlyta atsiimti, imant keliasdešimties litų konsultacinį mokestį.

Kreipdamas į agentūrą, anksčiau darbo ieškantis asmuo agentūrai už tarpininkavimą sumokėdavo nurodytą sumą. Dabar, priešingai, už surastą darbuotoją agentūrai turi sumokėti darbdavys.

„Situacija katastrofiška, mes bankrutuojam, — konstatavo I. Grybauskienė. — Ir suprantama: nedarbas pučiasi kaip ant mielių, koks darbdavys dar mokės agentūrai?“.

Žmonių, pasak vadovės, ateina labai daug, nelaimingų ir nusiminusių, guodžiasi, kad miesto Darbo birža nieko nebesiūlo, tiktai paskirsto pašalpas. „Ateina tie, kurie nori ne pašalpų, o dirbti, — sakė I. Grybauskienė. — Užpildo anketas ir laukia.“

Priklauso nuo darbdavio ir žmogaus

Nemuno Jasinsko įmonė palaiko ryšius su Šiaulių miesto ir rajono, Joniškio, Radviliškio įmonių ir įstaigų darbdaviais, — įmonės savininkas nuolat „ant ratų“. Vasario mėnesį pavyko įdarbinti per 30 agentūros klientų.

„Dabar jau iš Akmenės ir Telšių pradėjo skambinti. Atvažiuoja trise, keturiese, išsinuomoja butą ir eina darbų ieškoti. Vieniems pasiseka greičiau, kiti vaikšto du-tris mėnesius — ir nieko. Kiekvienu atveju priklauso nuo darbdavio ir paties žmogaus. Pavyzdžiui, atėjo labai graži manikiūrininkė, kuri norėtų dirbti viešbučio administratore. Ir ką galvojate? Po savaitės ji įsidarbina administratore, o turizmo administravimą baigusi specialistė, puikiai mokanti anglų kalbą, lieka už durų. Arba skambina darbdavys: atsiųsk man gražią buhalterę,“ — apie darbuotojų pasirinkimo kriterijus pasakojo N.Jasinskas.

Šiuo metu agentūros slenktį nuolat mina anksčiau statybų sektoriuje triūsę žmonės..

Situaciją vadina absurdiška

Pasak Šiauliuose veikiančios bendrovės „Darbintera“ direktorės Relondos Jonaitienės, nuo Naujųjų metų beveik nesulaukta darbdavių, kurie kreiptųsi ir ieškotų darbuotojų. Vasario mėnesį agentūra Šiauliuose įdarbino 6 asmenis.

Agentūra dar tarpininkauja įdarbinant žmones Anglijos fabrikuose. R. Jonaitienės žodžiais, krizė palietė ir užsienių šalių darbo rinkas, keletas fabrikų bankrutavo, o dirbantys žmonės nebelaksto, saugo turimas darbo vietas.

Kalbinti agentūros vadovai situaciją vadina absurdiška: prieš keletą metų įsigaliojęs įstatymas buvo pritaikytas tuomet toli gražu neužpildytai ir krizės dar nepaliestai Europos Sąjungos darbo rinkai.

„Dabar žmonės masiškai ieško darbo, o mums užkirstas kelias efektyviai padėti, nes vien iš konsultacinio mokesčio neišsilaikome“, — sakė R. Jonaitienė.

Citata: „Nedarbas pučiasi kaip ant mielių, koks darbdavys dar mokės agentūrai?

PARADOKSAS: Įdarbinimo agentūros savininkė Irenos Grybauskienės nuomone, situacija absurdiška: žmonės masiškai prašo surasti bet kokio darbo, o įdarbintojai jiems nelabai gali padėti.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.