Namas aktoriui — malonus netikėtumas

Namas aktoriui —  malonus netikėtumas

Namas aktoriui — malonus netikėtumas

Šiaulių dramos teatro aktoriui Sigitui Jakubauskui ir jo žmonai Ritai šie metai buvo maloniai netikėti: rudenį jie įsikėlė į naujus namus. Daugiau nei aštuoniasdešimt vaidmenų per 31-erius darbo viename teatre metus sukūręs aktorius prisipažino jau nesvajojęs butą iškeisti į namą.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Savyje atrado meistro talentą

Iš giminių įsigiję prieš 15 metų statytą trijų aukštų gyvenamąjį namą Sigitas ir Rita dar tik pradeda priprasti prie čia tvyrančios ramybės ir jo erdvių. „Palyginus su senuoju mūsų butu, čia tiek daug vietos“, — neatsistebi abu. Netrukus prie čia drauge apsigyvenusio Sigito tėvo prisijungs ir Ritos mama.

Nuo ko gi prasidėjo įkurtuvės? „Nuo malkinės, kurią sukaliau pats, — šypsosi Sigitas. Pivašiūnuose, Alytaus rajone gimęs aktorius prisimena vaikystės dienas kaime, kur skaldė malkas, pjovė žolę. “Tad dar prieš persikraustant į naujus namus pirmiausia susipirkau kirvį ir pjūklą, vėliau — kitus darbui reikalingiausius instrumentus. Ir dabar, užsukęs į ūkinių prekių skyrių, jaučiuosi panašiai, kaip vaikas žaislų parduotuvėje. Niežti rankas, kaip noriu imtis darbo“, — sako aktorius, savyje atradęs meistro talentą.

Jis neslepia, kad buvo susitaikęs su mintimi gyventi bute, tačiau kartais pasvajodavęs apie nuosavą... ne, ne namą, o kiemą. Būtent jo tvarkymo ilgai netrukęs ėmėsi naujame būste: po malkinės atėjo medžių ir krūmų eilė. Juos Sigitas apkarpė iš širdies. „Todėl ir malkomis malkinės kol kas nepildome, užtenka sodo medžių šakų“, — šypsosi. Dabar, žvelgdamas į kiemą, Sigitas pastebi dar vieną darbą, kurį skubės padaryti iki žiemos šalnų, — sukalti lesyklėlę zylėms ir žvirbliams.

Draugų dovanoti ir už nuopelnus gauti meno kūriniai

Einant iš vieno į kitą Jakubauskų namų kambarius į akis krenta daugybė paveikslų. „Draugų dovanos, — aiškina Sigitas, — apie dešimt dar nesukabinta“. Tarp gausybės tapybos, grafikos ir kita technika atliktų darbų — daugiausia šiauliečių dailininkų kūryba. Bonaventūras Šaltis, Paulius Arlauskas, Petras Rakštikas, Edmundas Birgėla, Ričardas Garbačiauskas — galima perskaityti paveikslų prierašus, tačiau namų šeimininkas neslepia — kai kurių darbų autorių net nežino.

Greta paveikslų aktoriaus namuose atsirado vietos ir dar vienam nedideliam, tačiau jo širdžiai itin mielam kūriniui — 1996 metais gautai Kristoforo apdovanojimo skulptūrėlei (už antraplanį vaidmenį Sigito Parulskio „Iš gyvenimo vėlių“, režisierius Vytautas V. Landsbergis).

Mieliausi — virtuvė ir darbo kambarys

Paklaustas, kuris naujų namų kambarys jam mieliausias, Sigitas Jakubauskas juokiasi: „Mano kartos vadinamosios bohemos žmonių visas gyvenimas verda virtuvėje. Čia priimami svečiai, ruošiami vaidmenys, ilsimasi, žinoma, ir valgoma. Man ši erdvė tapo jaukiausia ir naujuose namuose“.

Tačiau aktorius neneigia, kad netrukus virtuvę iš mėgstamiausios namų erdvės statuso gali išstumti trečiame namo aukšte įrenginėjamas darbo kambarys. Jau dabar jame telpa gausios knygų lentynos, ne tik pastatytos ant grindų, bet ir siekiančios aukštų šio kambario lubų, pastogę. Šalia matosi ir palėpės durys. „Ten dar net nebuvau užlipęs, rūsys su jame įrengtomis namo šildymo ir vandentiekio sistemomis man buvo gerokai įdomesnis“, — sako Sigitas.

Jis planuoja, kad erdviame darbo kabinete-bibliotekoje galės ir repetuoti su studentais, ir jaukiai pasėdėti poilsio kampelyje. „Skaitau dabar ne taip daug. Tačiau neseniai dovanų gavau įspūdingas knygas — gudiškai parašytą dviejų tomų LDK enciklopediją, pernai išleistą Baltarusijoje“, — pasakojo namo šeimininkas.

Ant Sigito darbo stalo nematyti dabar įprasto kompiuterio. „Tebesvarstau, ar verta jį įsigyti“, — sako vyras. Kol kas šio įrenginio vietą užima Juozapo Šveiko suvenyrai. Kareivis Juozapas Šveikas — vienas iš žinomiausių S. Jakubausko sukurtų vaidmenų Jaroslavo Hašeko romano motyvais Sigito Račkio režisuotame spektaklyje. Greta šių suvenyrų — dar viena sentimentali teatrą primenanti detalė: medinė buvusios Šiaulių dramos teatro scenos grindų lentelė su joje įspausta pėdute. “Dovanoti tokį gražų prisiminimą aktoriams, rekonstruojant teatro sceną, sugalvojo menininkas Arūnas Uogintas“, — aiškina pašnekovas.

Kas — Sigitas ar Rita pasako — galutinį žodį, sprendžiant, kur namuose turi stovėti tam tikros smulkmenos, kaip jie apskritai turi atrodyti? „Tai nėra sunku, tiesiog mūsų nuomonės sutampa“, — geraširdiškai šypsosi Sigitas.

IŠNAŠA: „Mano kartos vadinamųjų bohemos žmonių visas gyvenimas verda virtuvėje. Čia priimami svečiai, ruošiami vaidmenys, ilsimasi, žinoma, ir valgoma. Man ši erdvė tapo jaukiausia ir naujuose namuose“.

MEISTRAS: „Ir dabar, užsukęs į ūkinių prekių skyrių, jaučiuosi panašiai, kaip vaikas žaislų parduotuvėje. Niežti rankas, kaip noriu imtis darbo“, — sako aktorius Sigitas Jakubauskas, savyje atradęs meistro talentą.

MALKINĖ: Dar prieš persikeldamas į naujus namus Sigitas suskubo kieme sukalti malkinę.

BIBLIOTEKA: Šiuo metu namų biblioteką aktorius Sigitas Jakubauskas papildo retokai. Naujausias jos egzempliorius — pernai Baltarusijoje išleista, gudiškai parašyta LDK enciklopedija.

KAREIVIS: Vienam iš aktoriaus sukurtų personažų — kareiviui Juozapui Šveikui skirtas suvenyrų kampelis.

VAIKYSTĖ: Aktoriaus tėvo kambaryje kabo mažo Sigito nuotrauka.

PAVEIKSLAI: Šiauliečių draugų-dailininkų dovanotų paveikslų S. Jakubausko namuose gausu.

SMULKMENOS: Šalia knygų, lentynose atsirado vietos ir mieloms smulkmenoms iš viso pasaulio, o taip pat „Lietuvos ryto“ krepšinio komandos atributikai. Už ją Sigitas serga, palaikydamas šį sezoną komandos treneriu tapusį šiaulietį Antaną Sireiką.

PĖDA: Sentimentalus teatro priminimas, pagamintas iš senų Šiaulių dramos teatro scenos grindų lentelės.

 

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.