Metalo valcavimas

Autorių nuotr.
Metalo valcavimas
Apdirbant metalą ir ruošiant metalo gaminius paruošimo procesas susideda iš labai daug skirtingų etapų. Kad ir kokį metalą pasirinksite, ir kokį produktą gaminsite – susidursite su valcavimu. Tai plačiausiai naudojamas metalo deformacijos procesas, keičiant metalinio objekto dydį, suteikiant norimas mechanines ir fizines savybes. Pats valcavimo procesas primena tešlos formavimą ir kočiojimą.

Valcavimo būdai

Metalo valcavimas gali būti atliekamas dviem būdais, pagal metalo temperatūrą. Tai šaltas arba karštas valcavimas.

Šaltojo valcavimo metu dažniausiai formuojami mažesni gaminiai. Palyginimui, kalvio darbas yra laikomas šaltojo valcavimo pradininku, nes iki išrandant valcavimo stakles, metalas buvo apdirbamas būtent rankomis, kalvėje.
Karštasis valcavimas pasirenkamas apdirbti didesnių gabaritų metalą, metalo produktus išlydant ir aušinant reikiamose formose.
Valcavimas išlieto metalo pusgaminius paverčia grynais metalo produktais ir taip apdoroti galima daug skirtingų metalo rūšių: juodą ir nerūdijantį plieną, aliuminį, žalvarį ir varį.

Karštasis valcavimas

Šis procesas vykdomas išlydant jau turimą metalo lydinį arba pusgaminį. Viso proceso metu labai svarbu sekti temperatūrą, kad ji nuolat būtų aukštesnė už metalo lydymosi tam, kad galutinis gaminys būtų aukščiausių techninių savybių. Išlydomas reikiamas metalo kiekis yra aušinamas formose taip suteikiant norimas formas.
Toks gaminys bus labai tvirtas, itin atsparus mechaninėms deformacijoms, sunkiai pasiduodantis papildomam formavimui. Atvėsusio gaminio paviršius būna padengtas metalo oksidu, kuris susidaro dėl aukštos temperatūros, tačiau yra nuvalomas. Galutiniame produkte galimas 2–5% nuokrypiai.
Karštasis valcavimas naudojamas gaminti dideliems ir grubiems metaliniams produktams: vamzdžiams, automobilių rėmams, ratams ir ratlankiams, žemės ūkio įrangai, metalinėms pastatų konstrukcijoms, geležinkelio komponentams ir pan.

Šaltasis valcavimas

Šalto valcavimo metu metaliniai pusgaminiai, juostos, lakštai, vamzdžiai arba kvadratiniai metalo profiliai apdirbami specialiomis hidraulinėmis staklėmis pagal paruoštus brėžinius suteikiant reikiamą formą gaminiui.
Valcavimui reikalingos specialios staklės, kur du arba daugiau apvalių velenų, dar vadinamų valcais, sukdamiesi skirtingomis kryptimis sulenkia metalo pusgaminį norima forma. Pačios valcavimo staklės veikia varomos hidraulikos principu.
Priklausomai nuo staklių specifikos ir velenų padėties šaltasis metalo valcavimas gali būti daugybės skirtingų rūšių, priklausomai nuo galutinio produkto poreikio:

             > Žiedinis valcavimas;
             > Ritinių lenkimas;
             > Profilio valcavimas;
Ir t.t.

Galutinai sustingęs produktas po šaltojo valcavimo yra stipresnis iki 20% už pradinį metalo ruošinio stiprumą. Taip pat, šio apdirbimo metu metalo paviršius lieka tolygus.
Šaltojo valcavimo būdu paruošiamos įvairios baldų detalės, laiptų rėmai ir turėklai, sijos, buitinė technika ir jos detalės, įvairūs su statybomis susiję gaminiai ir pan.
Šaltojo valcavimo būdu galima apdirbti mažesnius objektus ir padaryti tikslesnius gaminius nei karštojo valcavimo metu. Tačiau šaltojo valcavimo būdu negalima sumažinti metalo ruošinio storio tiek, kiek galima valcuojant karštai.

Metalo gaminių apdirbimo galimybės yra labai plačios – jei turite idėją ar projektą, kreipkitės į Politeca komandą! Padėsime įgyvendinti jūsų projektus.