Mažos gudrybės mažai erdvei

Mažos gudrybės mažai erdvei

Mažos gudrybės mažai erdvei

Jei buto ar namo erdvė — nedidelė, o joje reikia patalpinti svetainę, miegamąjį, virtuvę ir valgomąjį, kaip tai racionaliau padaryti? Ko vengti ir ką rinktis — pataria šiaulietis interjero dizaineris Saulius Remeika.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

PROPORCIJOS. Dažniausia klaida, su kuria Saulius sakosi susiduriantis savo darbe — neproporcingi pastato kvadratūra ir funkcinių patalpų dydžiai. „Pavyzdžiui, įrengiama labai didelė svetainė, dėl ko visiškai netikslingos ir nepraktiškos tampa kitos patalpos, — sako pašnekovas. Šią erdvių planavimo problemą galima išspręsti laiku pasitarus su specialistu.

FUNKCIONALUMAS. Pirmiausia, dizaineris siūlo apsispręsti, kokių funkcinių erdvių reikia namuose. Dažniausiai tai — miegamasis kambarys ir vaikų kambarys(-iai), vonia, virtuvė, valgomasis ir svetainė. Jei būste yra daugiau erdvės, kaip prabangos dalykas, atsiranda darbo kambarys, biblioteka, įvairūs svečių kambariai.

UNIVERSALUMAS. Kaip tiek funkcinių erdvių sutalpinti vos vieno kambario bute? „Šis darbas primena konstruktoriaus kaladėlių dėliojimą, — šypsosi Saulius, — mažoje erdvėje reikia stengtis integruoti skirtingos paskirties daiktus taip, kad jie iš karto atliktų kelias funkcijas. Papildoma vieta išlošiama per įvairių daiktų universalumą. Pavyzdžiui, baro stalas, atskirdamas virtuvę nuo svetainės gali atstoti valgomojo stalą.

TVARKA. „Mažoje erdvėje — viskas matoma. Jei virtuvėje paliksite puodą, valgomajame — lėkštes, svetainėje — žurnalą, nepaklosite miegamojo lovą ir prieškambaryje nepasikabinsite palto, namuose įsivyraus netvarka ir chaosas. Modeliuojant erdves, reikia apgalvoti, kur paslėpsite nereikalingus daiktus, kad net stengdamiesi per trumpą laiką namuose nepadarytume netvarkos. Virtuvėje kriauklę galima pridengti, kad nesimatytų neplautų lėkščių, miegamojo zoną galima atskirti širma ir panašiai“, — pataria specialistas.

Rekomenduojama vengti perdėto nuotraukų, skulptūrėlių demonstravimo: didelis detalių kiekis taip pat „gimdo“ netvarką.

STILIUS. Kalbėdamas apie mažų erdvių stilių, dizaineris įvardino kitą dažnai naujakurių daromą klaidą — kuo vienodesnių daiktų pasirinkimą. „Aš siūlyčiau daryti atvirkščiai: reikėtų labai aiškiai apibrėžti skirtingų zonų ribas. Pavyzdžiui, skirtingai tapetuoti ar dažyti vieno kambario, kuriame yra keletas zonų, sienas. Beje, šaltos spalvos šiek tiek didina erdvę, o sunkių, tamsių spalvų, didelių ornamentų sienų apmušalų geriau vengti (tai tinka didelėms erdvėms). Virtuvę galima daryti ant pakylėlės, taip ją atskiriant nuo svetainės ir panašiai“, — pavyzdžius pateikia Saulius.

APŠVIETIMAS. „Nebijokite mažoje erdvėje skirtingoms zonoms įrengti atskirą apšvietimą“, — ragina specialistas. Prie valgomojo stalo pagal poreikį gali degti šviestuvas, svetainėje, poilsio zonoje reikia atitinkamo atpalaiduojančio apšvietimo, miegamajame — dengto apšvietimo, kuris neerzintų.

BALDAI. Mažai erdvei — mažesnės proporcijos baldai. Turėtų būti mažinamas sekcijos gylis, statomi ne tokie išpūsti minkšti baldai.

„Reikia visais būdais stengtis išnaudoti turimą vietą. Drabužių spinta turėtų siekti lubas, kad viršutinėse lentynose būtų galima susidėti rečiau naudojamus daiktus“, — akcentavo pašnekovas.

Neužgožti erdvės padės ir apvalus stiklinis valgomojo stalas, vizualiai gerokai lengvesnis nei stačiakampis masyvus medinis.

ŠIRMOS. Labai praktiška išeitis. Pagal poreikį jomis galima atskirti miegamojo ar kitą zoną, vėliau sėkmingai jas galima atitraukti ir taip vėl padidinti erdvę.

DETALĖS. Statulėlės, paveikslai, nuotraukos — visa tai gali būti ir nedideliame būste, tačiau kiekviena iš šių detalių turi turėti konkrečią vietą. „Tiršta aliejinė tapyba dideliame aukso spalvos rėme apsunkins erdvę, tuo tarpu nedidelė juodai-balta fotografija kukliu rėmeliu atrodys žymiai lengvesnė. Žinoma, jei žmogui labiau patinka tapyba nei fotografija — čia jau kita situacija“, — savo nuomonės neprimeta dizaineris.

NIŠOS. Šiam būdui sutaupyti erdvę S. Remeika gana kritiškas. „Man nišos primena altorius, gražios nišos — labai retos. Reikia labai kruopščiai apgalvoti nišų vietą, funkcionalumą ir proporcijas, kad jos nekauptų dulkių tarp ten surinktų daiktų ir neįneštų dar daugiau chaoso“, — siūlo pašnekovas.

Kitokios yra projektais specialiai numatytos nišos drabužinei, skalbimo mašinai ar šaldytuvui. Jos leidžia kompaktiškiau sutalpinti reikalingus daiktus namuose. „Interjero dizainas pirmiausias turi būti funkcionalus, ergonomiškas ir tik po to — gražus“, — neabejoja Saulius Remeika.

 

 

 

DYDIS: Jei norima ir yra galimybių keisti būsto erdvių dydžius, šiaulietis interjero dizaineris Saulius Remeika pataria pasitarti su specialistais, kad vienos iš jų netaptų neproporcingai didelės kitų atžvilgiu.

Jono TAMULIO nuotr.

VEIDRODIS: Veidrodiniai kambario paviršiai padeda vizualiai padidinti erdvę, bent dvigubai.

 

ŠIRMOS: Svetainę nuo valgomojo skiriančios pusiau permatomos širmos nubrėžia griežtas šių zonų ribas, tačiau neužgožia erdvės.

 

PAKYLA: Nedidelės pakylos — dar vienas būdas atskirti funkcionalias būsto zonas, pavyzdžiui, virtuvę ir svetainę.  

Užsienio spaudos nuotr.

Daugiau skaitykite: virtuvės baldai