Laimingas darbe – misija įmanoma: ką dėl to turi padaryti darbdaviai?

Elgsenos tyrimai rodo, kad laimingi žmonės dirba produktyviau, jaučia didesnį pasitenkinimą darbu, yra atsparesni stresui bei geriau sprendžia krizines situacijas. Tad norėdami išlaikyti talentus ir jais tinkamai pasirūpinti, darbdaviai privalo investuoti į žmonių laimės jausmą. Bet ką daryti, kad jo darbe būtų daugiau? Atsakymais dalinasi Henrika Bivainienė, HR ir atrankų sprendimų bendrovės "Amston" vadovaujanti partnerė.

Dažniau pagirkite kolegas

"Šiltas ir nuoširdus vadovo ir darbuotojų bendravimas sukuria jaukią atmosferą biure, didina tarpusavio supratimą bei kasdienį laimės pojūtį. Tad tiesioginiai vadovai turėtų skirti laiko kasdien nors žodžiu pagirti ir padrąsinti darbuotojus", – sako H. Bivainienė.

Ji išskiria vadovų frazes, kurios pozityviai veikia darbuotojus:

"Vertinu jūsų darbą" – kai vadovas pasako, kad pastebi ir vertina specialisto kasdienes pastangas, darbuotojui tai gali būti ne tik asmeninis įvertinimas, bet ir dar vienas argumentas stengtis dirbti efektyviau bei aktyviau siūlyti naujas idėjas.

"Man reikėtų jūsų pagalbos" – prašydamas darbuotojo pagalbos, o ne liepdamas vykdyti nurodymus, vadovas parodo, kad vertina specialisto laiką ir prioritetus, o jo patirtis, ekspertiškumas ir gebėjimai – reikalingi.

"Ačiū" – trumpa padėka, ypač konkrečiai nurodant už kokius darbuotojo atliktus darbus dėkojama, smarkiai kilsteli laimės kartelę.

Įvertinkite kiekvieno indėlį

Darbuotojai nori tobulėti ir siekti geresnių rezultatų, kai žino, kad įmonė vertina jų indėlį į bendrą įmonės tikslą.

"Laimės jausmą didina ne tik pats padėkos už įdėtas pastangas faktas, bet ir žinojimas, kad darbas realiai prisideda prie įmonės sėkmės. Tai didina motyvaciją, skatina stengtis, o vėliau leidžia džiaugtis pasiektais rezultatais", – sako H. Bivainienė.

Tokiais atvejais ypač naudingi ne bendrinio pobūdžio įvertinimai, bet padėka už konkrečius darbus ir užduotis. Taip darbuotojai žinos, kokia konkreti jų veikla atneša daugiausia naudos.

 

Darbas – vieta turėti draugų

Darbe žmonės praleidžia didžiąją savaitės dalį, todėl bendradarbius mato dažniau nei savo bičiulius ar šeimos narius. Dėl šios priežasties svarbu darbe turėti artimų kolegų, kurie ilgainiui gali tapti draugais – tai ženkliai prisideda prie laimės jausmo.

"Gallup" atliktas tyrimas parodė, kad draugų darbe turintys specialistai jaučiasi laimingesni, lengviau sprendžia sudėtingas darbines situacijas, yra atsparesni stresui, lengviau generuoja idėjas, o pasibaigus darbo dienai nesijaučia pernelyg išsunkti. Todėl darbdaviai turėtų sukurti progų ir galimybių žmonės bendrauti ir megzti artimesnį tarpusavio ryšį", – pataria H. Bivainienė.

Augimas – dar viena laimės sąlyga

Praėjusiais metais "Amston" atlikta apklausa parodė, kad profesinis ir asmeninis tobulėjimas gerokai svarbesnis jauniems specialistams, bet svarbiausių prioritetų sąraše atsiduria ir tarp patyrusių profesionalų. Todėl kiekviename karjeros etape darbuotojams svarbu suteikti galimybę mokytis ir augti, nes tai reikšmingai prisideda prie geros savijautos darbe.

"Įvairių sričių profesionalai laimingi jaučiasi tada, kai gali auginti kompetencijas, išmėginti kitokius darbo formatus, valdyti naujus projektus. Būtent todėl įmonės turi nuolat investuoti į darbuotojų profesinį augimą, skatinti juos ieškoti naujų darbo formų. Profesinis budrumas, nuolatinis mokymasis bei tobulėjimas stimuliuoja laimės pojūtį", – kalba H. Bivainienė.

Raskite vietos smagioms smulkmenoms

Reguliarios pertraukėlės, smagios veiklos ar "nieko neveikimo" seansai gali stipriai prisidėti prie laimės jausmo darbe. Tad greta intensyvaus darbo rekomenduojama skirti laiko ir "neproduktyvioms" ar su darbu nesusijusioms veikloms.

"Galite turėti komandos vidinius naujienlaiškius, kur dalintumėtės savo mėgstamomis knygomis, muzika atrasta per pastarąjį mėnesį. Taip pat galite panaudoti "Action for happiness" mėnesio kalendorius ir jų užduotis vykdyti kartu su komanda. Dažnai verta penktadienio rytus skirti bendriems pusryčiams – veikia viskas, kas leistų atitrūkti nuo kasdienybės. Tereikia atrasti pozityvių dalykų kasdienybėje bei svarbiausia – nebijoti patiems imtis iniciatyvos ir parodyti dėmesį kitiems", – sako H. Bivainienė.

Daugiau patarimų darbdaviams visuomet galite rasti čia.
 

Užs. Nr. 529124