Karvės po cirko kupolu

Karvės po cirko kupolu

Karvės po cirko kupolu

Šiaulių rajono ūkininkas Petras Barista nenustoja stebinti idėjomis. Naujausia — paties sugalvotas ir su talkininkais sumeistrautas ir pastatytas apvalus tvartas, pakištas po cirko kupolu.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Mobilus šaltas tvartas

Užuot keiksnojęs visuotinę krizę, P. Barista mintis nukreipė kita linkme — kaip pasistatyti pigų tvartą nelepiai mėsinių galvijų bandai — aubrakams.

Keturkampis statinys pasirodė per brangus. Suskaičiavo, kad apvalus bus tris kartus pigesnis. Atsakydamas, kaip šovė mintis laukuose statyti jurtos formos statinį, ūkininkas gudriai šypteli — prisiminė geometriją. Jos nebūtų reikėję prisiminti, jei neaugintų nelepių aubrakų, kurie ir žiemą gali ganytis laukuose.

Statybos prasidėjo nuo pusantro metro į žemę įkasto storo eglinio stulpo. Visas statinys remiasi ant pamatų blokelių (jų ūkininkas turėjo).

Namų kieme su talkininkais iš dviejų pjovimų eglinių lentų sukalė 18-ka skydų (3x3 m). Lentas kalė kaip įprasta — vertikaliai. Sudėtingiausia buvo tinkamu kampu išpjauti lentų skydą laikantį tašą (liaudiškai — brusą), kad statinys būtų taisyklingos, 360 laipsnių apskritimo formos.

Paskaičiavo, kad statiniui uždengti reikia 280 kvadratinių metrų tento. Ryškią geltoną spalvą rinkosi apgalvotai — teigiama, kad ji praeidžia 60 procentų šviesos. Stogas kainavo apie 10 000 litų.

Tentą laiko įtempti trosai, pritvirtinti prie stulpo ir sienų. Trosu apjuosta ir visa statinio apačia.

Virš stogo 1,5 metro iškilęs stulpas, ant kurio pritvirtintas kupolas— stogas, kuris yra ir ventiliacija, ir apsauga nuo lietaus.

Mobiliame tvarte yra ketverios dviejų dalių durys, virš jų įstatyti langai. Pro langus šiaudų smulkintuvas į tvarto vidų pūčia šiaudus, kad gyvuliams būtų sausiau gulėti.

236 kvadratinių metrų tvarte telpa iki 30 mėsinių galvijų banda. Mobiliojo tvarto kaina — apie 25 000 litų. Statė iš savų pinigų — „Europa jurtoms neduoda“.

Po kelerių metų, kai susikaups nemažai mėšlo, tvartą išmontuos ir pastatys kitoje vietoje. Ūkininkas sako, jog tai nėra sudėtinga, tvarto montavimui ir išardymui reikia 3-6 žmonių ir 2-3 dienų. Ilgėliau laiko (savaitę) užėmė tik pirmasis „apskritimas“.

Autorystę užpatentuos

Įvairiuose žemės ūkio srityse jėgas išbandęs ir dabar duonos kepimu užsiimantis P. Barista nenurimsta. Pasirūpino apvalaus statinio brėžiniais ir patraukė į Patentų biurą.

„Niekur nemačiau tokios konstrukcijos tvartų. Taip sugalvojau tapti idėjos autoriumi. Kaip dainininkas Povilaitis yra dainų autorius, taip Barista — tvarto“, — juokauja. Jis nemano, kad savo sumanymu nustebino Patentų biurą — juk visokių išminčių pasaulyje yra.

Kaip ten bepasibaigtų su autorinėmis teisėmis, P. Barista tame pačiame Kubelių kaimo lauke statys dar keturias tokias palapines. Ir eilinį kartą pokštauja: kadangi dabar jurtos bus pamiškėje ir žurnalistams jos neberūpės, mažiau sugaiš su skydais — juo kals iš grubesnių, vieno pjovimo lentų. Šalia tvarto bus šėryklos, girdyklos.

Nors jis mobiliame šaltame tvarte laiko šalčiui atsparius aubrakų veislės mėsinius galvijus, mano, kad tokiame, tik kiek šiltesniame statinyje, galima laikyti ir melžiamas telyčaites — anokios čia Lietuvoje žiemos.

Krizė išmoko galvoti

Kai bus užpatentuota apvalaus statinio autorystė, P. Barista planuoja imtis naujos veiklos — gal steigs tokių statinių uab'ą. Jau ruošia tvarto maketą, kurį pristatyts Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijai, kurios tarybos narys yra.

„Nežinau, kiek ūkininkui reikia turėti pinigų, kad jam kiltų ranka tvartą mūryti iš plytų. Kuo paprasčiau, tuo geriau ir nėra ko galvos sukti“, — ūkininkas neabejoja, jog statinys sulauks dėmesio.

Skandinaviško stiliaus statiniu susidomėjo ir draugai danai. P. Barista jau žino: palėks iki Danijos ir ten pastatys vieną tokį tvartą — reklamai. Nors tvartas dar akivaizdžiai neišreklamuotas, ūkininkas iš danų jau turi keletą užsakymų ir neslepia, kad ateityje iš jurtų jis galėtų pragyventi.

„Kada žmogus išmoksta galvoti? Kada jam yra blogai“, — P. Barista įžvelgė gerąsias krizes puses.

Anot ūkininko, yra trys vietos, iš kurių pinigai niekada negrįžta: kazino, moterys bei žemės ūkis. Krizė išmoko galvoti, kaip susigrąžinti pinigus.

„Nežinau, kiek ūkininkui reikia turėti pinigų, kad jam kiltų ranka tvartą mūryti iš plytų.

FORMA: Už dešimties metrų nuo kelio stovintį įdomios formos mobilųjį tvartą aplinkiniai „pakrikštijo“ ir cirku, ir jurta.

MATEMATIKA: Šiaulių rajono ūkininko Petro Baristos matematika paprasta: „Pradėsi tvartus už milijonus statyti, kada sugrįš pinigai už mėsą?“

KUPOLAS: Pamačiusi apvalų pastatą ir geltoną cirko kupolą, ūkininko anūkė paklausė, kada čia senelis meškų parveš?

STULPAS: Prie eglinio stulpo pritvirtinta galvijams būtina mineralinė druska.

TROSAS: Nuo stogo iki elemetariai paklotų pamatų tvartas sutvirtintas trosais.

Jono TAMULIO nuotr.