Jauniems virėjams tenka užsitarnauti gerą vardą

Jauniems virėjams tenka užsitarnauti gerą vardą

Jauniems virėjams tenka užsitarnauti gerą vardą

Karštis, kvapai ir sukiojimasis visą dieną aplink puodus — tokia virėjo kasdienybė. Virėjas — viena iš paklausiausių profesijų, tačiau, kaip ir visur, galimybes įsidarbinti lemia patirtis ir rekomendacijos. O ką tik baigusiems mokslus virėjams reikia tenkintis „juodžiausiais“ virtuvės darbais.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Ar padės diplomas?

Lapkričio mėnesį du Šiaulių profesinio rengimo centro prekybos ir verslo skyriaus mokiniai, būsimieji virėjai, grįžo su pergale. Iveta Petrova ir Darius Graužinis respublikiniame profesinių mokyklų mokinių jaunųjų virėjų konkurse, kuris vyko parodų centre „Litexpo“, pralenkė vilniečius ir klaipėdiečius bei užėmė pirmąją vietą.

Šie mokslo metai abiem moksleiviams paskutiniai. Aprimus aistroms po pergalės susitikome su jaunaisiai talentais paklausti, ar jau ieškosi darbo ir ar padės, jų manymu, konkurse iškovota pirma vieta.

Iveta Petrova nusižiūrėjusi įstaigos, kurioje norėtų dirbti, dar neturi. Jauna moteris įsitikinusi, kad prieš metus kitus susirasti darbą buvo lengviau. Šiandien — gali būti sunkiau. Sunkūs bus pirmi metai, kol užsitarnaus gerą vardą. Ieškos gero kolektyvo, kuriame būtų malonu dirbti. Nuo darbo atmosferos priklauso ir darbo kokybė, taigi ir patiekalų skonis, mano Iveta.

„Šiauliai — įdomus miestas. Kas galioja kituose miestuose, negalioja Šiauliuose“, — sako Iveta, paklausta, ar padės virėjų konkurse iškovota pirma vieta ieškant darbo.

Darius Graužinis mano, kad laimėtas diplomas padės ieškant darbo. Norėtų susirasti darbą pagal profesiją. Savo gimtajame mieste, Pakruojyje, nesitiki įsidarbinti: „Ten vos kelios kavinės ir nė vienoje darbuotojų netrūksta“. Darbo bandys ieškoti Šiauliuose.

Ar nebaugina sunkus darbas prie karštų puodų? Darius prasitaria vieną vasarą dirbęs statybose, ir po tokio išbandymo puodai jam tikrai nebaisūs.

Pastūmėjo artimieji

Ivetą Petrovą pasirinkti virėjos specialybę pastūmėjo sesuo. „Man patinka gaminti valgį“, — sako Iveta. Tačiau apsisprendė ne iš karto. 35-erių moterį į Šiaulių profesinio rengimo centro prekybos ir verslo skyrių nukreipė Darbo birža. Ji mokosi suaugusiųjų grupėje, praktiką atlieka pačioje mokykloje, kepa bandeles.

Darius šiuo metu atlieka praktiką vienoje Šiaulių kavinėje. Dirba daugiausia pagalbinius darbus.

Darius virėjo profesiją pasirinko vos baigęs mokyklą. Vaikinas paklausė močiutės, kuri sakė, jog nereikės „šalti ant lauko“ ir visada bus pavalgęs. Gaminti valgį jaunuoliui visada patiko, todėl močiutės valiai paklusti nebuvo sunku.

Kas patrauklesnė, kulinarija ar konditerija? Būsimieji virėjai sako, jog kulinarinius patiekalus gaminti lengviau. „Deserai reikalauja kruopštumo, įmantrumo. Norint gražiai pateikti desertą, reikia būti beveik menininku“, — sako Iveta.

Talentų sutinka retai

Pakalbinti Šiaulių kavinių ir restoranų vadovai „Šiaulių kraštui“ sakė, jog talentingų jaunų žmonių, ateinančių atlikti praktiką iš profesinių mokyklų, sutinka labai retai.

Gema Tamutienė, kavinės „Prie teatro“ vadovė, sakė, kad Šiaulių prekybos ir verslo mokyklos mokiniai neatsineša naujovių, temoka pagaminti pačius paprasčiausius patiekalus.

Neretai jaunieji virėjai dažniausiai atlieka juodžiausius darbus: skuta bulves, pjausto daržoves ir panašiai.

„Geri virėjai vietą jau užsitikrinę ir juos pervilioti sunku. Tačiau yra ir kita kategorija — keliautojai. Tokių nesulaiko net ir geras atlyginimas“, — sako Inga Matulienė, “Retro“ kavinės vadovė.

Kavinės „Arkos“ vedėja Algina Mikšienė sako, jog sunkiausia būna, kai atsidarinėja naujos kavinės, nauji pramogų ir laisvalaikio centrai. Tada prasideda gerų specialistų viliojimas. Su šiokiu tokiu nerimu laukiama “Akropolio“ atsidarymo. “Gal jie pasiūlys vilnietiškas kainas ir persivilios mūsų virėjus, nes mūsų kainos mažesnės, šiaulietiškos“, — sako A. Mikšienė.

Paklaustos, ar įdarbintų jauną specialistą, pavyzdžiui, virėjų konkurso nugalėtoją, kavinių vadovės sako, jog atsižvelgtų į tai įdarbindamos. Vis dėlto primenybė teikiama turintiems darbo patirties ir rekomendacijų.

Specialybė paklausi

Šiaulių jaunimo darbo centro specialistė Giedrė Paliulienė patikina, kad virėjo profesija yra paklausi. Šiuo metu darbdaviai ieško 4 virėjų, reikalingas vienas konditeris. Virėjai — viena iš tų profesijų, kurią turintiems įsidarbinimo galimybės didžiausios.

Tačiau ne visi baigę mokslus dirba virėjais. Virėjų konkurso laimėtoja Iveta Petrova sako, kad dalis moterų iš jos grupės atėjo pasimokyti tik dėl savęs.

Patrauklesnė jauniems žmonėms padavėjo ar barmeno specialybė.

PATIRTIS: Ką tik baigusiems jauniems virėjams darbą susirasti nelengva, pirmenybė teikiama darbo patirties ir rekomendacijų turintiems virėjams.

 

MENAS: „Norint gražiai pateikti desertą, reikia būti beveik menininku“, — sako Iveta Petrova, Šiaulių profesinio rengimo centro prekybos ir verslo skyriaus mokinė, ir rodo pačios pagamintą kriauklę iš specialaus cukraus artistiko.

Jono TAMULIO nuotr.

DARBAS: Darius Graužinis virėjo profesiją pasirinko iš karto.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.