Į pirtis įsileidžiamas imperatoriškasis akmuo

Į pirtis įsileidžiamas imperatoriškasis akmuo

Į pirtis įsileidžiamas imperatoriškasis akmuo

Šiaulietis bendrosios praktikos gydytojas Gintaras Dokšas pirtį kaitinančius lietuviškus riedulius „paslėpė“ po žadeitu — pusbrangiu mineralu. Imperatoriškuoju akmeniu tituluojamas žadeitas yra vienintelis pusbrangis akmuo, tinkantis pirtims ir saunoms. Šis akmuo lietuviškose pirtyse dar laikomas prabangia naujiena.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Įvertino garo pranašumą

Prieš atverdamas pirties duris G. Dokšas įspėjo, jog nieko ypatingo nepamatysime: pirtis žadeitu neišklota — šis akmuo išdėliotas kapsulėje ir tiek. Pirties šeimininkui atleidžiame — žadeitu klotos saunos pasaulyje skaičiuojamos ant rankos pirštų.

G. Dokšas yra pirties mėgėjas, tad išbando visas pirties naujienas. Kažkas pasiūlė vietoje įprastų akmenų naudoti žadeitą.

„Akmenį draugų pirtyje įvertinau ne vizualiai. Pirtį reikia bandyti nuogam, su vantyte ir su kvapu“, — šmaikštavo.

Pirties akmeniu žadeitas laikomas dėl savo savybių. Akcentuojama, kad žmogaus organizmą teigiamai ir gydomai veikia iš žadeito išsiskirianti silicio rūgštis, turinti nuskausminamąjį, antitoksinį ir priešuždegiminį poveikį.

Medikas to nesureikšmina — ką gali žinoti, ką jis iš organizmo ištraukia?

„Po pirties visada jaučiuosi geriau, atsigauna kūnas ir siela. Aš vertinu šio akmens išskiriamą garą. Žadeitas karštį atiduoda palengva ir garas nėra toks karštas — malonus. Prakaitas bėga upeliukais, o karščio nejauti“, — palygino medikas.

Šį malonumą G. Dokšas vadina brangiu. Už kilogramą žadeito mokėjo bene po 26 litus ir akmens pirko pustrečio kibiro. Į vieną kibirą telpa apie 10 kilogramų.

Reikia švaraus ir šilto vandens

Pasak V. Bružo, akmuo pirtyje yra ne interjero detalė — jis sukaupia ir į aplinką atiduoda šilumą. Svarbu ne tik akmenį tinkamai sukrauti, paliekant tarpus oro cirkuliacijai (netinkamai sudėjus akmenis krosnis gali perkaisti). Nuo pasirinkto akmens ir jo struktūros priklauso pirties kokybė.

„Žadeitas pirtyje ypač vertinamas. Lyginant su paprastais akmenimis, jis sugeria mažiau vandens. Tai reiškia, kad apipiltas vandeniu jis savo temepratūrą keičia pamažu ir pirtyje pasklinda nematomas, sausesnis, o ne odą tvilkantis garas. Tokioje pirtyje lengviau kvėpuoti, be to, žadeitas slopina neigiamą įkaitusio metalo poveikį“, — teigė V. Bružas.

Vandens užpilama saikingai — nepilna stiklinė (100-150 mililitrų). Pilamas švarus (be geležies ir kitų priemaišų) ir šiltas vanduo. Ir ne staigiai šliūkštelima, bet užpilama lėtai.

„Norint gero garo, vanduo pilamas ant tinkamai įkaitusio akmens. Užpylus vandens ant gerai įkaitusio akmens, krosnelė “atsidūsta“ — ūžteli. Jei akmuo dar neįkaitęs, ant jo paviršiaus vanduo putoja ir skleidžia drėgną, sunkų garą“, — patarė V. Bružas.

Riedulį geriau traukti iš upės

Ar mūsų lietuviškas lauko riedulys jau niekam tikęs?

„Galima krosnelę prikrauti ir mūsiškiais rieduliais. Tik juos geriau traukti iš upės — jie yra švaresni, mažiau užteršti aplinkos poveikio. Pirtims netinka tik kalkiniai bei nevienodos sandaros akmenys. Akmuo turi būti vientisas. Tai patikrinti paprasta: į akmenį kaukštelėjus metaliniu daiktu, turi girdėtis skardus garsas“, — sakė V. Bružas.

Teigiama, kad žadeitas ilgaamžiškesnis už laukų riedulį ar vulkaninės kilmės akmenį. Kiek tarnaus akmuo, priklauso nuo to, kaip dažnai kuriama pirtis. Tačiau paprastą akmenį rekomenduojama keisti kas 2-3 metus, o žadeitas naudojamas ilgiau.

Tačiau bet kurio akmens negalima užteršti: ant akmenų nepilamas eteriniais aliejais ar žolelių antpilais pakvepintas vanduo (kvapiųjų medžiagų garinimui yra specialūs ant akmenų statomi ar kabinami indai) ir alus. Užterštas akmuo nebeskleidžia gaivaus kvapo, dėl priemaišų akmenys „prikepa“ ir nebelieka šilumos cirkuliacijai reikalingų oro tarpų.

Laikas nuo laiko akmenis reikia perkrauti, pašalinti nuolaužas, suirusį akmenį pakeisti sveiku.

IŠNAŠA: „Žmogus po pirties atjaunėja dešimčia metų, o kaitinamas akmuo pasensta tūkstančiu metų.

PIRTIS: Gintaras Dokšas žadeitą pirčiai pirko dėl šio akmens atiduodamo švelnaus garo. 

INDAS: Kvapniųjų žolelių antpilai pilami į specialų indą, kuris veikia virdulio principu — kvapas, kaip ir verdančio vandens garas, kyla į viršų. 

DĖŽUTĖ: Aromatiniai aliejai lašinami į akmenines dėžutes, jos kvapą paskleidžia padėtos ant akmenų.

PATARIMAS: Vytautas Bružas pataria akmenis pirtyje sukrauti paliekant oro tarpus, pro kuriuos sklis šiluma. 

AKMUO: Neapdorotas žadeitas panašus į paprastą akmenį, tačiau jį nušlifavus atsiskleidžia visas grožis. 

 

PASIRINKIMAS: Kapsulės apačioje galima dėti riedulius ar skandinaviškus akmenis, o žadeitą paskleisti viršuje.

Jono TAMULIO nuotr.

Faktų dėžutė

* Pasaulyje žinomos tik kelios vietos, kuriose yra retas pusbrangis, nevulkaninės kilmės mineralas. Pagrindiniai žadeito tiekėjai yra Birma ir Rusija.

* Pilkšvai žalsvos žadeito uolienos slepia skaidriai žalias gyslas — vertingiausią, brangų, juvelyriniams dirbiniams skirtą žadeitą, tad tikslios žadeito radymvietės yra neskelbiamos ir saugomos.

* Ieškant brangios gyslos, didžiulis luitas pjaunamas ir paskui skeliamas mažais gabalais. Jie taip pat yra vertingi, tad neišmetami, apdorojami ir naudojami pirtyse bei saunose.

* Amuletai iš žadeito populiarūs jau daugiau nei 6000 metų.

* Žadeito gydomoji galia ryškiausiai atsiskleidžia dėvint žadeito papuošalus ar darant rytietiškus masažus su šiuo akmeniu.

* Žadeito sudėtyje yra iki 100 kartų mažiau žmogaus sveikatai kenksmingų sunkiųjų metalų, kurie aptinkami įprastai pirtyse naudojamuose akmenyse.

* Unikalaus akmens išskiriama energija turi daugelio ligų gydomųjų galių. Įkaitinto žadeito gydomosios savybės sustiprėja. Akmenį apliejus vandeniu, pirtyje pasklinda malonus švarios aplinkos kvapas, tampa lengva kvėpuoti.

Pasaulyje žinomos tik kelios vietos, kuriose yra retas pusbrangis, nevulkaninės kilmės mineralas. Pagrindiniai žadeito tiekėjai yra Birma ir Rusija.

Pilkšvai žalsvos žadeito uolienos slepia skaidriai žalias gyslas — vertingiausią, brangų, juvelyriniams dirbiniams skirtą žadeitą, tad tikslios žadeito radymvietės yra neskelbiamos ir saugomos.

Ieškant brangios gyslos, didžiulis luitas pjaunamas ir paskui skeliamas mažais gabalais. Jie taip pat yra vertingi, tad neišmetami, apdorojami ir naudojami pirtyse bei saunose.

Žadeitui įvežti reikia leidimo. Teigiama, kad Lietuvoje yra vienas oficialus tiekėjas. Su juo Vytautas Bružas, Šiaulių rajone veikiančios medienos perdirbimo įmonės, gaminančios ir pirčių įrangą, projektų vadovas prieš ketverius metus susitiko verslo parodoje Šiauliuose.

„Jis stovėjo nuošaliai, pasistatęs kibirą su žalsvai pilkšvais akmenimis, kurie iš pirmo žvilgsnio neatrodė ypatingi“, — V. Bružas prisiminė pirmą pažintį su žadeitu.

Tuomet šis akmuo pirtyje buvo naujiena, pabandymui parsivežta keletas kibirų žadeito. Praėjo dar keletas metų, kol pusbrangį akmenį į pirtis pradėjo įsileisti ne tik pavieniai klientai.