Genovaitė nesukioja laikrodžio rodyklių

Genovaitė nesukioja laikrodžio rodyklių

Genovaitė nesukioja laikrodžio rodyklių

Genovaitė Peleckienė iš Molinės kaimo Šiaulių rajone prieš porą metų nutarė nebesukioti laikrodžio rodyklių ir visus metus gyventi vasaros laiku.

Nijolė KOSKIENĖ

nikos@skrastas.lt

Pas Genovaitę užsukome šeštadienį, vasaros laiko įvedimo išvakarėse. Mūsų laikrodžiai rodė 13 valandų 15 minučių, o Genovaitės — lygiai valanda daugiau. Vasaros laiką ištisus metus rodo ir sieninis laikrodis namie.

„Jau du metai, kaip rodyklių nesuku. Pirma sukiodavau, bet kai reikėdavo pavaryt į priekį, man būdavo blogai, kažkaip neatsikeldavau tuo laiku, galva skaudėdavo, kažkokia nepatenkinta būdavau — baisiai nenorėdavau sukinėt nusprendžiau palikti normalų laiką. Dabar vienu laiku keliuos, vienu guluos — rami, patenkinta“, — pasakojo Genovaitė.

Moteris sakė, kad rodyklių sukiojimas sukelia ne tik sveikatos sutrikimų, bet visokių nepatogumų, ypač kaimo žmogui.

„Juk nei karvei, nei vištai nepasakysi, kad rytoj jos keltųsi pagal naują laiką“, — juokėsi moteris.

Genovaitė sakė neturinti jokių problemų, kai reikia, pavyzdžiui, važiuoti autobusu į Šiaulius.

„Žinau, kad pagal mano laikrodį autobusas be penkiolikos devynios, ir nuvažiuoju sau laimingai į Šiaulius, ir grįžtu. Kažkaip gyvenu po senu laiku, man taip geriausia“, — aiškino Genovaitė, kuri sekmadienio rytą atsikėlė taip, kaip visada — normaliu savo laiku.

Apie rodyklių sukinėjimo sukeliamas problemas švelniai prabylama bent kartą per metus, kai įvedamas vasaros laikas. Rudeninis rodyklės pasukimas atgal kažkaip toleruojamos smagiau.

Neseniai Švedijoje atliktas tyrimas parodė, kad vasaros laiko įvedimas didina širdies infarkto riziką.

Kaip praneša laikraštis „Aerzte im Netz„ , per praėjusius trejus metus pirmąsias tris dienas po laikrodžio persukimo į Švedijos ligonines dėl širdies infarkto buvo atvežta ketvirtadaliu daugiau žmonių nei paprastai. Manoma, kad to priežastis yra miego trūkumas ir biologinio ritmo pakitimas.

Medikai pataria likus kelioms dienoms iki laikrodžio persukimo anksčiau eiti miegoti ir anksčiau pusryčiauti. Pirmosiomis dienomis po vasaros laiko įvedimo rekomenduojama valgyti tik lengvą vakarienę, atsisakyti stimuliuojančių gėrimų, pavyzdžiui, kavos.

Žmonės, kurie sunkia užmiega, turėtų išbandyti dražė ar žolelių arbatas su valerijonu, jonažole ir melisa, taip pat autogenines treniruotes. Migdomuosius patariama vartoti tik pasikonsultavus su medikais.

ŽEMAITĖ: „Tegul any sau sukinėj, kaip any nuor. O aš ir guluos, ir keluos po savu laiku“, — linksmai aiškino užsispyrusi žemaitė Genovaitė Peleckienė.

LAIKAS: Šeštadienį mūsų laikrodžiai rodė žiemos, o Genovaitės — vasaros laiką.

EKONOMIJA: Nors medikų tyrimai rodo, kad žaidimai su laikrodžio rodyklėmis kenkia žmonių sveikatai, ekonominiai motyvai čia stipresni.

Jono TAMULIO nuotr.