Dėl rutinos jaunuoliai pakeistų darbą ar net profesiją

Dėl rutinos jaunuoliai pakeistų darbą ar net profesiją

Dėl rutinos jaunuoliai pakeistų darbą ar net profesiją

24-ejų turkas Bahadir Findikkaya, 21-erių gruzinė Tamar Shalamberidze ir 23-erių viešnia iš Didžiosios Britanijos Mergelių salų Lesley Husbands praeitą savaitę Šiaulių moksleivius mokė tapti lyderiais. Tarptautinės organizacijos AIESEC organizuoto projekto dalyviai sako, jog lyderis pirmiausia — profesionalas. Jaunuoliai „Šiaulių kraštui“ pasakoja apie populiariausias profesijas jų šlyse ir kaip išvengti darbe rutinos.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Šiuolaikiniam lyderiui reikia tarptautinės patirties

Pirmiausia jaunuoliai pabrėžė, kad šiuolaikinis lyderis — tai ne vien tam tikros įmonės vadovas. „Lyderis — motyvuotas asmuo, tvirtai žinantis, kodėl pasirinko vieną ar kitą veiklos rūšį ir besistengiantis tapti savo srities profesionalu“, — sako Lesley. Būtent taip elgiasi ji pati.

Svečias iš Turkijos šiemet baigė bakalauro ekonomikos studijas gimtajame Bursos mieste. Sulaukęs darbo pagal specialybę pasiūlymo, Bahadir ryžosi luktelėti ir prieš jį priimdamas išvyko į Šiaulius. „Nežinau, ar gausiu šį darbą grįžęs, tačiau noras pažinti pasaulį, pabendrauti su kitos kultūros žmonėmis nugalėjo norą turėti darbą“, — sako vaikinas. Jo manymu, jauni žmonės turėtų ieškoti progų derinti studijas su tarptautine patirtimi: “Atsiradus tarptautinėms mainų programoms, tai tikrai nėra sunku“.

Tamar, įgijusi teisės bakalaurės laipsnį Tbilisio universitete, ir Lesley, tą patį laipsnį gavusi Karibų jūroje esančiose gimtose salose, prieš tęsdamos magistratūros studijas, nutarė metus pakeliauti po pasaulį.

„Šiuolaikiniame kultūrinio mikso pasaulyje svarbu pažinti kuo daugiau skirtingų kultūrų žmonių. Tai dar vienas šiuolaikiniams lyderiams reikalingas bruožas. Aš pati toliau žadu studijuoti tarptautinę plėtrą Londone, kuriame gyvena gausybė žmonių iš įvairių pasaulio kampelių“, — sakė Lesley. Nors Tamar ir toliau planuoja studijuoti Tbilisyje, neabejoja, kad jai, kaip būsimai teisininkei, taip pat pravers tarptautinė patirtis.

Kaip pasirinkti profesiją?

Tamar neslepia: „Teisininkės profesija — labai perspektyvi. Tačiau didžiausią įtaką pasirinkimui turėjo tai, kad nuo mokyklos laikų domino teisė, visuomet save įsivaizdavau dirbant tokį darbą“.

Ekonomisto Bahadir nuomone, ekonomika — tai kasdienis žmonių gyvenimas: „Apie ją nuolat girdime per televiziją, skaitome laikraščiuose. Tai tikra ir įdomu. Tikiu, kad profesiją jaunas žmogus turi rinktis būtent vadovaudamasis įdomumo kriterijumi“.

Lesley apsisprendimui studijuoti teisę labiausiai turėjo jos tėtis teisininkas, mergina stebėjo jo darbą ir šis nuo mažens ją traukė, kaip ir dabartinis dėdės darbas Jungtinių Tautų organizacijoje: „Todėl pasirinkau teisę bakalauro studijoms, o tarptautinę plėtrą — magistrui. Manau, iš šių dviejų studijų sukursiu puikios profesijos derinį“.

Profesijų populiarumą lemia uždarbis

Paklausti, kokias studijas renkasi bendraamžiai jų gimtose šalyse, jaunuoliai didelių naujienų nepasakė — paklausiausios yra gerai apmokamos profesijos. Bahadir minėjo, kad šiuo metu Turkijoje jaučiamas mechanikos ir elektronikos inžinierių poreikis, jiems suteikiamos galimybės tobulėti ir gerai uždirbti.

„Teisininkai, gydytojai, slaugės, mokytojai, policijos pareigūnai, kompiuterinių technologijų specialistai — tai profesijos, kurias mano šalyje jauni žmonės renkasi mieliausiai. Jie uždirba daugiausiai“, — neabejoja Lesley iš Didžiosios Britanijos Mergelių salų.

Ekonomika, verslo administravimas ir teisė, Tamar žodžiais, šiuo metu bene paklausiausios studijos tarp Gruzijos studentų. Kodėl? „Manau, kad jos atveria platesnes profesines galimybes, nei, tarkim, konkrečios siauros specializacijos gydytojų studijos.

Menų studijos domina vis mažiau jaunimo Gruzijoje, visi žvalgosi praktiškesnių profesijų„, — sako Tamar. Lesley ir Bahadir jai pritaria, sakydami, kad ir jų šalyse su muzika, daile ar kitais menais susijusios specialybės taip pat nėra paklausios. Tas pačias populiarių ir nepaklausių profesijų tendencijas jaunuoliai pastebi ir Šiauliuose, bendraudami su vietiniais mokiniais. “Vos vienas kitas jaunas šiaulietis mums pasakė, kad nori tapti rūbų dizaineriu ar profesionalia choreografe, kiti mieliau rinktųsi teisės ar ekonomikos studijas“, — sakė trijulė.

Receptas nuo nuobodulio

Jaunuoliai nesigina, kad ateityje, dirbant rimtus teisininkių, ekonomisto darbus, juos gali užklupti nuobodulys, rutina. Tačiau jau dabar visi trys turi savo kovos su nuoboduliu receptus, kuriais mielai sutiko pasidalinti.

Bahadir: „Jei mano darbas man taps nebe mielas, turbūt jo atsisakysiu ir vėl studijuosiu, mokysiuosi naujų dalykų, kurie tuo metu man pasirodys patrauklesni, ieškosiu kito darbo pagal naują specializaciją, gal net profesiją. Toliau dirbti nuobodžiu tapusį darbą, manau, nebūtų naudinga nei man, nei įmonei, kurioje dirbčiau, nes neturint tvirtos motyvacijos, darbo rezultatai nebus sėkmingi“.

Tamar: „Nesiryžčiau kardinaliai keisti profesijos, mieliau pasikeisčiau įmonę. Juk nuobodulį ar rutiną gali kelti ne pats darbas, o aplinka, kurioje dirbi. Gal pakeitus ją, pasikeistų ir požiūris į patį darbą. Žinoma, visuomet reikia apsvarstyti ir tai, kad šiais laikais gauti gerą darbą nėra lengva, todėl turi daryti viską, kad taptum kietu savo srities specialistu. Tada ir pakeisti darbo vietą nebus sunku. Manau, kad kartais darbo vietos keisti net nereikia, pakanka pakoreguoti ar pakeisti savo požiūrį, pažvelgti į savo darbą iš šalies, gal viskas nėra taip blogai“.

Lesley: „Pritariu, kad pakeisti darbą ar net profesiją — geras spendimas, tačiau jis — gana drastiškas. Gal pirmiausia verta pamėginti kažką keisti esamame darbe. Jei rutina ir nuobodulys užvaldys mane, yra didelė tikimybė, kad nuo jos kenčia ir bendradarbiai. Gal reikėtų pasitarti su jais, galiausiai išdėstyti savo siūlymus darbdaviui“.

KELIONĖS: (Iš kairės) gruzinė Tamar, viešnia iš Didžiosios Britanijos Mergelių salų Lesley ir turkas Bahadir neabejoja, kad jauni žmonės turi ieškoti progų derinti studijas su tarptautine patirtimi. Tai jie įrodo savo pavyzdžiu, atvykę į Šiaulius.  

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.

Kaip pasirinkti profesiją?

23-ejų Lesley: „Išbandykite viską, ką tik galite, kas jus domina. Būkite atviri kuo įvairesniems dalykams tik taip išsirinksite tą vienintelį, patį mėgstamiausią“.

21-erių Tamar: „Kuo detaliau susipažinkite su profesija, pavyzdžiui, labai naudinga pabendrauti su tos profesijos žmonėmis, išgirsti jų atsiliepimus. Bet spręskite patys“.

24-erių Bahadir: „Rinkitės tai, kas patinka. Kaip išsirinkti, jei patinka daug skirtingų dalykų? Tiesiog pamėginkite save įsivaizduoti dirbantį tam tikrą darbą. Jei manote, kad tai darydami, jausitės laimingi, tuomet šis darbas — būtent jums“.