Bitininkas nori išsaugoti bitininko amatą

Bitininkas nori išsaugoti bitininko amatą

Bitininkas nori išsaugoti bitininko amatą

Trainaičiuose (Kelmės rajonas) bitininkaujantis Arvydas Maziukas su žmona Edita visomis išgalėmis yra pasiryžęs populiarinti, puoselėti bitininkystės amatą ir meną. Maziukai savo sodyboje su visuomenine neįgaliųjų organizacija „Pabūkime kartu“ įkūrė bitininkystės amato muziejų ir mokymo studiją neįgaliesiems ir jaunimui. Bitininkų įsitikinimu, reikia daryti viską, kad bitininkystė neatsidurtų muziejuose po stiklu.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Mažai jaunų bitininkų

Sodybos Trainaičiuose šeimininkas Arvydas Maziukas su neslepiamu apmaudu sako, kad Lietuvoje beveik nebeliko jaunų bitininkų, bitininkystė tampa vos ne etnografiniu amatu.

Dabar, bitininko teigimu, Lietuvoje bičių šeimų laikoma mažiau 2,2 karto negu prieš Antrąjį pasaulinį karą.

„Dalyvauju įvairiuose renginiuose, matau vyresnio amžiaus bitininkus. Man seniai nedavė ramybės klausimas: kas bus ateityje, kai mes nebebitininkausime? Todėl ir sumanėme su žmona rengti projektą, plėsti veiklą, su bitininkyste supažindinti kuo daugiau žmonių. Pirmieji renginiai jau įvyko“, — pasakojo bitininkas.

A. Maziukas neabejoja, kad nieko nedarant, nepopuliarinant bitininkystės, šį amatą ir meną teks padėti po stiklu, kaip atsitiko Kauno Rotušės aikštėje su vaško lydymo krosnimis, atsidūrusiomis muziejuje. Kažkada Lietuva buvo viena iš didžiausių vaško eksportuotojų Europoje.

Mokymus vadina „užmesta meškere“

Arvydas Maziukas su žmona Edita apie galimybę supažindinti su bitininkyste tarėsi su neįgaliųjų organizacijos „Būkime kartu“ pirmininke Budraičiuose Elena Kožemiako.

Ir vaikai, ir bendruomenių atstovai, ir neįgalieji mokėsi, kaip paruošti rėmelius, avilius. Žmonės ardė avilius, žiūrėjo, iš ko jie susideda, mokėsi vėl sudėti. Per kitus susitikimus buvo bandoma išlydyti vašką, pasidaryti žvakių.

„Žvakių pasigamino ir vaikai, ir sunkios negalios žmonės — aklieji. Džiaugėsi pirmaisiais mokymų rezultatais. Mokymus mes vadiname “užmesta meškere“. Kam bus įdomu, turės kantrybės, galės ir toliau kažką panašaus daryti, mes padėsime“, — sakė A. Maziukas.

Bitininkas įsitikinęs, kad ypač neįgaliesiems trūksta veiklos. „Lietuvoje medaus ir vaško dirbinių — perteklius. Neįgaliesiems siūlyčiau išmokti ir auginti bičių motinas, nes jų bitininkams labai reikia. Įleidus į avilį veislinę motinėlę, garantuotai puse kibiro medaus daugiau surenkama negu paprastai.

Neįgalieji namuose, pagal savo galimybes, gali ruošti rėmelius, lydyti vašką, lieti žvakes. Jei yra erdvės — gali laikyti vieną — kitą aviliuką bičių ir šiek tiek prisidurti pinigų„, — teigė bitininkas.

A. Maziukas tikino, jog, jei pavyks prisikaupti drąsos ir kantrybės projektinę veiklą tęsti, atvykusieji į sodybą galės ne tik susipažinti su bitininko amatu, bet ir greitai išsisukti medų, pasiruošti vašką. „Namo žmonės grįžtų su pilnais kibirėliais savo medaus ir tuščiais koriais“, — pasakojo bitininkas.

Medus — ir maistas, ir vaistas

Bitininkas apie biteles ir medų sakė tik gerus žodžius.

„Jei yra sodyba, turi būti ir bičių aviliukas. Žmonės greitai įsitikintų, kad medų skanauti sveika, tinka ir patiems, ir draugams, ir giminėms pavaišinti. O bitelių dūzgimas taip teigimai veikia, kad nejučiomis tampi ramesnis, geresnis, susikaupęs. Kauno klinikose bitelių įgėlimais gydomas reumatas, kitos ligos“, — pasakojo A. Maziukas. Jis įsitikinęs, kad bitininkai — labiau už kitus ramūs žmonės.

A. Maziuko bitelės renka 9 rūšių medų. Žinomiausias, populiariausias, labiausiai mėgstamas — liepos mėnesio medus. Bitininkas yra įkūręs muziejėlį, kuriame vaišina pelkių augalų, rugiagėlių, ožkarožių, šalpusnių, aviečių, lipčiaus medumi.

citata: Neįgalieji namuose, pagal savo galimybes, gali ruošti rėmelius, lydyti vašką, lieti žvakes, laikyti vieną kitą aviliuką bičių ir šiek tiek prisidurti pinigų.

IDĖJA: Bitininkas Arvydas Maziukas su žmona Edita tvirtai siekia bitininkystės amatą populiarinti: rengti mokymus, priimti ekskursijas.

ĮVAIROVĖ: Bitininkas Arvydas Maziukas surenka devynių rūšių medų.

MEDUS: Kas neturi medsukio, medų gali išvarvinti ir šitaip.

AVILIAI: Maziukų įkurtame muziejuje demonstruojamas šeimininkų nupintas šiaudinis avilys. Šalia — medžio luoba, į kurią, bitininkai tikisi, suspies bitelės, prisiųs korių ir prineš medaus.

ŽVAKĖS: Bitininkai iš vaško lieja žvakes, moko pasidaryti žvakių vaikus, neįgaliuosius. 

Autorės nuotr.