Bitei ekonomikos dėsniai neįdomūs

Bitei ekonomikos dėsniai neįdomūs

Bitei ekonomikos dėsniai neįdomūs

Šiaulių rajone Ginkūnuose gyvenanti Roma Mačienė bitininkauja daugiau nei 13 metų. Ekologinio bitininkystės ūkio šeimininkė pastebi, kad sunkmečiu iš bitininkystės pragyventi stengiasi vis daugiau žmonių.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Medus reikalingas nuolat

„Sunkmečiu bitininkas visada turės veiklos“, — patikino bitininkė, Šiaulių bitininkų draugijos “Spiečius“ narė R. Mačienė.

Bitininkė pasikviečia į savo fabrikėlį, kuriame gaminamos vaško plokštelės. Medaus kvapas stiprus. Lentynose išrikiuotos vaško plokštelės, dėžutėse sudėliotos įvairių formų žvakės, sandėlyje į maišus sudėti vaško koriai. Laukia savo eilės tapti vaško plokštelėmis. Darbas verda.

„Kol nėra medaus, gaminame vaško plokšteles, kurios dedamos į avilius. Šis ekologiškas produktas populiarus ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje. Palengviname bitutėms darbą ir gyvenimą“, — šypsojosi bitininkė.

Šimtą bičių šeimų turinti bitininkė pasidžiaugė, kad bitės peržiemojo ir gyvenimas aviliuose jau prasidėjo. Šiltomis dienomis kai kuriuose bitės jau buvo išskridusios apsižvalgyti.

Jos bitės gyvena aštuoniuose vietose Pakruojo rajono miškuose ir pamiškėse. Darbas su bitėmis prasidės balandžio mėnesį, kai oro temperatūra bus apie 14 laipsnių.

Kainos didinti negali

Bitininkė prisipažįsta, kad jie, kaip ir visi, pajuto mokesčių augimą, nes sunaudojama daug elektros produktų gamybai, kuro produkcijai išvežioti, vandens siurblys naudoja ne tik vandenį, bet ir elektrą.

„Bičių produktų kainos didinti negalime, pirkėjo pajamos dabar ribotos. Stengiamės pasiūlyti įvairesnės produkcijos: duonelės, žiedadulkių, pienelio su medumi mišinių“, — vardija moteris.

Pirkėjas, pasak R. Mačienės, visais laikais ieškojo medaus ir kitų bičių produktų gerinti sveikatai, todėl net ir sunkmečiu pirkėjų visada būna. Latvijoje, Estijoje ir Rusijoje nebuvo bičių duonelės išgavimo technologijos, todėl šių produktų daug išvežama į šias šalis.

Bitininkė žino, kad žmonės dar nelabai kreipia dėmesį ar medus iš ekologinio ūkio, svarbiau pats produktas. Ekologiškumui svarbu ne tik avilių vieta, bet ir jų mityba bei gydymas, kita priežiūra.

Konkurencija bitininkystėje didėja

R. Mačienė sako, kad šiuo metu bitininkų šiek tiek yra sumažėję, tačiau prieš keletą metų buvo labai didelė konkurencija. Buvusi bedarbystė daugelį skatino imtis bitininkystės.

„Tai buvo vienas iš mažiausiai investicijų reikalaujantis verslas. Greičiausiai galėjai gauti grąžą. Medaus kaina buvo didelė, produktą siūlančių nebuvo daug“, — prisimena buvusios krizės momentus.

Bitininkė mano, kad vėl bus bitininkų bumas, nes bedarbystė dabar didelė. Tik avilį nupirkti ta pačia kaina, kaip prieš dešimt metų, jau nebegalima.

„Jei avilys kainuodavo iki 200 litų, tai dabar kaina prasideda nuo 500 litų. Reikia medsukių, patalpų, nes bute medaus nesuruoši, reikia kuro važinėti į bitynus. Reikia susirasti avilių laikymo vietą, bet kokia netinka, jei bute gyveni, į balkoną gi nesusikelsi, o apleistų žemių dabar mažai“, — skaičiavo verslininkė.

 

VERSLAS: „Pastebėjau, kad kai tik atslenka sunkmetis, taip ir iš bitininkų daugiau atsiranda“, — šypsojosi Roma Mačienė.

 

NAUDA: Iš ekologiško vaško pagaminama žvakių įvairioms progoms, taip sunaudojamos visos iš ūkio gaunamos žaliavos.

 

PLOKŠTELĖS: Vaško plokštelės dedamos į avilius.

 

DARBAS: Bitininkė Roma Mačienė pasakoja, kad šaltuoju metų laiku daugiausiai dirbama prie vaško plokšteles gaminančio įrenginio.

Jono TAMULIO nuotr.