Arbata su priedais — populiariausia

Arbata su priedais —  populiariausia

Arbata su priedais — populiariausia

Apie žaliosios, juodosios, raudonosios arbatų savybes daug kalbėta ir rašyta, tačiau arbatos žinovė, Šiaulių arbatų, kavų, prieskonių ir virtuvės indų parduotuvių „Rasi čia“ vadovė Rasa Miežienė tikina, kad dabar populiariausios — minėtos arbatos su priedais. Taip pat paklausios ir egzotiškesnės arbatos — baltoji, matė, matcha.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

IMBIERAS. Arbata su imbieru — nepakeičiama pagalba organizmui žiemą. Tai profilaktika nuo peršalimo ir virškinimo ligų, svarbiausių vitaminų šaltinis. „Žinoma, galima su arbata vartoti ir žalią imbiero šaknį su medumi, tačiau arbatos su imbieru skonis — subtilesnis“, — sakė Rasa. Su imbieru gali būti geriamos be išimties visos arbatos ir net kava. Beje, Pu-erh arbata su imbieru padeda ir išvalyti organizmą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje.

Rasa siūlo pasigaminti savotišką „jaunystės eliksyrą“ (vyrams “Viagrą“ primenančio poveikio) su imbieru iš žalios imbiero šaknies, smulkinto greipfruto arba citrinos gabalėlių ir medaus. Šį mišinį skanu užsigerti mėgstama arbata. Arbatos žinovė primena, kad apskritai medaus nereikėtų dėti į karštą arbatą, nes tuomet jame nelieka vitamino C.

ŽENŠENIS. Kitas „jaunystės eliksyras“ — ženšenis, tačiau jį reikia vartoti labai atsargiai, kaip vaistą, nes jo padauginus, galima pakenkti organizmui. To galima išvengti, geriant arbatas su ženšeniu, nes į jas dedamas nedidelis šio priedo kiekis. Ženšenis stiprina visą organizmą, nes jo sudėtyje yra visas kompleksas biologiškai aktyvių medžiagų: eterinių ir kitų aliejų, fermentų, mikroelementų, C ir B grupės vitaminų bei kitų medžiagų.

SPIRULINAS. Tai mėlynasis jūros dumblis, kurio gydomosiomis savybėmis neabejojo jau senovės Afrikos ir Amerikos čiabuviai. Vienas gramas spirulino į arbatą per dieną prilygsta tikrai vitaminų bombai — vienam kilogramui suvalgytų daržovių. „Spiruline galima rasti beveik visas Žemėje esančias naudingas medžiagas, be to žmogaus organizmas jas pasisavina geriausiai, lyginant su kitais augalais“, — tikino pašnekovė. Jos žodžiais, spirulinas teigiamai veikia ir širdį, ir skydliaukę, odą, plaukus.

ALIJOŠIUS. Šiam Pietų Afrikoje plačiai paplitusiam, tačiau dabar ir daugelyje lietuvių namų augančiam augalui ne be reikalo suteiktas karališkas titulas už jo unikalias gydomąsias savybes. Jis pasižymi tuo, kad veikia būtent tą organizmo vietą, kuriai reikia pagalbos. „Jei organizme yra kažkoks uždegimas, pajusite palengvėjimą, jei kasdien maždaug mėnesį gersite arbatą su alaviju“, — minėjo Rasa.

GINKMEDIS. Kaip ir imbieras, nepakeičiamas žiemą. Geriant mėgstamos rūšies arbatą su ginkmedžiu, gerėja kraujotaka, todėl nešąla rankos ir kojos. Be to smegenys gauna daugiau deguonies, sustiprėja atmintis, pagerėja dėmesio koncentracija, sumažėja nuovargio, nerimo ir blogos nuotaikos simptomų (aktualu studentams sesijos metu).

LAPAČIO. Vietoj itin brangios arbatos su aukso dulkelėmis, Rasa siūlo rinktis vidutinio pirkėjo kišenei prieinamesnę arbatą su lapačio — garsiojo Lotynų Amerikos „gyvenimo medžio“ žieve, kurios sudėtyje yra ir aukso. Tai senosios inkų civilizacijos arbata, Amerikoje pripažinta, kaip profilaktinis vaistas vėžinėms ligoms gydyti. Jos sudėtyje be aukso taip pat yra geležies, kalio, magnio, jodo. Ši arbata — pirmoji pagalba nuo depresijos, įvairių alergijų, nemigos, nerimo (ypač tinka besilaukiančioms moterims, vyresnio amžiaus žmonėms).

Kad nepabostų kasdien gerti tą pačią lapačio arbatą, ją galima paįvairinti: atskiesti sultimis ir gerti šaltą arba atskiesti kita mėgstama arbata ir gerti karštą. Moterys, mėgstančios arbatą su medetkomis ar mėtomis, gali jų įsidėti ir į šią arbatą, kaip ir vyrai gali įsiberti čili pipirų. Ją galima gerti ir su kardamonu, cinamonu. „Pati su namiškiais labai mėgstu traukti arbatą per cinamono lazdelę. Labai gardu“, — rekomendavo Rasa.

ARBATOS GRYBAS arba kombucha. Ypač mėgstamas kiniečių, nors dabar auginamas lietuvaičių namuose stiklainiuose. Kiniečiai jį džiovina ir deda į arbatas. Šios gerina virškinimą ir skatina gerųjų žarnyno bakterijų atsinaujinimą, kas ypač aktualu po antibiotikų kurso.

GUARANA. Arbata su guaranos — braziliško augalo — sėklomis yra puiki išeitis tiems, kam pabodo kava. Veiklioji guaranos medžiaga — guaraninas suteikia energijos, kuri jaučiama valandų valandas. Energijos antplūdis išgėrus arbatą su guaranos sėklomis yra stiprėjantis ir tęsiasi ilgą laiko tarpą. Staigus ir trumpalaikis kavos poveikis sujaudins organizmą, tuo tarpu guarana veiks raminamai, atgaivins ir atpalaiduos.

KATUABA. Arbata su katuaba medžio žieve skiriama specialiai vyrams. Apie ją jos gimtoje Pietų Amerikoje net sakoma: „Iki 60 metų vyras priklauso tėvui, o vėliau jis tiesiogiai priklauso nuo katuaba medžio. Katuaba arbatą geriantis vyras tikru vyru liks iki žilos senatvės“.

MORKOS. Šių džiovintų daržovių gabaliukai — būtina specialiai moterims skirtų arbatų sudėtinė dalis, greta ginkmedžio ir priešuždegimiškai veikiančių medetkų. Morkose esantis karotinas ir vitaminas E — priedai, mažinantys krūties vėžio riziką.

BALTOJI ARBATA. „Dabar ypač populiari žalioji arbata, maišyta su baltąja arbata. Tačiau turbūt ne visi žino, kad baltoji arbata — tai ta pati žalioji arbata tik jaunesnė. Baltosios arbatos lapeliai auga pačioje arbatos krūmo viršūnėje ir yra padengti baltu pūkeliu (iš čia kilęs ir pavadinimas). Nuo to paties krūmo renkami ir žaliosios arbatos lapeliai, po oksidacijos ir fermentacijos procesų virstantys juodąja arbata. Brandinant ir rauginant tuos pačius lapelius, “gimsta“ Pu-erh arbata.

Savo savybėmis baltoji arbata lenkia žaliąją: turi beveik tris kartus didesnę antioksidantų koncentraciją. Nuo kitų arbatų ši arbata skiriasi labai mažu teino (analogiško kofeinui kavoje — aut. pastaba) ir taninų kiekiu. Ji taip pat stiprina organizmo imuninę sistemą, mažina aukštą kraujospūdį, gerina kraujotaką, mažina cholesterolio kiekį kraujyje.

„Beje, primenu, jei žaliąją arbatą su baltąją ar kitais priedais geria jaunuolis, jis jos lapelius gali plikyti kelis kartus. To neturėtų daryti vyresni žmonės, ypač besiskundžiantys aukštu kraujo spaudimu, nes antrąkart plikyta tokia arbatą sukelia kraujospūdį“, — dėmesį atkreipė pašnekovė.

MATĖ. Ši arbata ruošiama iš daugiausiai Brazilijoje auginamo bugienio medžio lapelių. Ji greitina medžiagų apykaitą, tačiau mažina kraujospūdį, gerina miegą, stimuliuoja centrinę nervų sistemą, suteikia energijos, jos sudėtyje beveik nėra kalorijų. Matė arbatoje gausu vitaminų C, B1, B2 ir B12, reikalingų mineralų, fosforo, geležies, kalcio, daugiau nei 20 amino rūgščių, teigiamai veikiančių žmogaus organizmą.

Matė pilama į specialų kalebasės indą, gaminamą iš paprasto nediduko moliūgo vaisiaus, išskobiant jo vidų, ir geriama per pasidarbuotą šiaudelį — bombilą. „Matė arbatą iš šio indo galima gerti kompanijoje, tiesiog jį siunčiant ratu, panašiai, kaip indėnai siuntė taikos pypkę. Šiuo atveju pasidabruotas šiaudelis apsaugo nuo mikrobų“, — sakė Rasa.

MATCHA — tradicinė japonų arbata. Tai į miltelius sumalta žaliosios arbatos rūšis, turinti daug vitaminų ir ypatinga tuo, kad išgeriama su visais lapeliais. „Tačiau šią arbatą tinkamai paruošti gali ne kiekvienas, nes yra tam tikrų gudrybių. Jai paruošti reikia didesnio dubenėlio ir specialios bambukinės šluotelės, kuria vandeniu užpilti arbatos milteliai išplakami. Kad šie būtų tinkamai išplakti, dubenėlį reikia pakreipti tam tikru kampu, suplakus, turi susidaryti tiršta puta“, — pasakojo Rasa.

Arbatos žinovė patarė nenustebti, jei užpylę matcha miltelius itin karštu vandeniu, pajusite stiprų žuvies kvapą (užpylus vėsesniu vandeniu, kvapas bus ne toks stiprus), manoma, kad auginant šią arbatą, jos krūmeliai tręšiami šviežios žuvies likučiais.

MATĖ: Ši arbata geriama iš natūralių išskobtų moliūgėlių pagamintų indų — „kalebasė“, naudojant pasidabruotus šiaudelius, vadinamus “bombila“.

ŠLUOTELĖ: Bambukinė šluotelė skirta tradicinei japonų arbatai — matcha suplakti.

LAIMĖ: Arbatos žinovė Rasa Miežienė neabejoja, kad yra laimės arbatų. Jos rodomoje žalioje arbatoje su priedais yra ir cukrinių drugelių. „Kartą šios arbatos pataisiau į arbatinę užsukusiai porelei, kai vaikinukas manęs paprašė paruošti “laimės arbatos“. Po pusmečio mane aplankė tąkart kartu su vaikinuku atėjusi panelė. Ji atnešė saldainių ir padėkojo, kad juos pavaišinau laimės arbata, kai jie dar buvo draugai, nes po to pasimatymo tarp jų užgimė gražūs gilesni jausmai“, — pasakojo Rasa.

 

PRIEDAI: Arbatos su priedais, arbatos žinovės Rasos Miežienės žodžiais, dabar — paklausiausios. Žiemą populiariausios — su imbieru ir ginkmedžiu.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.