3 svarbiausi dalykai, renkantis kreditą internetu

SEO nuotr.
Finansinės rinkos Lietuvoje yra pakankamai gilios ir tampriai susaistytos su vakarietiškų kapitalu ir finansinėmis institucijomis, kad Lietuvos piliečiai turėtų prieigą prie įvairių finansinių paslaugų ir jų kompleksų.

Todėl statistinis lietuvis turi tikrai didelį paskolų pasirinkimą: nuo greitųjų kreditų trumpalaikiam įsipareigojimui iki būsto paskolos ir kitų formų ir paskirčių ilgalaikių finansinių instrumentų.

Lietuvos ekonomikos atžvilgiu, ilgalaikiai įsipareigojimai statistiškai nekelia jokių problemų nei iš finansinės, nei iš socialinės pusės. Tokius įsipareigojimus (pvz. būsto paskolas) siūlo nedidelis skaičius patikimų bankų, o tokius įsipareigojimus prisiimantys asmenys būna statistiškai finansiškai išprusę ir gebantys gerai įvertinti savo galimybes bei palyginti skirtingus pasiūlymus.

Lietuvoje daug daugiau problemų kyla dėl trumpalaikių įsipareigojimų: greitųjų kreditų ir vartojimo paskolų. Tokius sandorius sudarantys žmonės statistiškai būna mažiau finansiškai raštingi ir mažiau dėmesio skiriantys paskolos pasirinkimui ir įvertinimui. Todėl didžiąją dalį visų vėluojamų atlikti kredito įmokų sudaro būtent tokius įsipareigojimus turintys asmenys.

Galima išskirti 3 labiausiai kredito kokybę ir asmens gebėjimą (ne)vykdyti įsipareigojimų įtakojančius veiksnius. Tai – kreditoriaus pasirinkimas, prevencinė pažintis su informacija ir asmeninių finansų įvertinimas. Visa tai reikia atlikti prieš skolinantis ir jeigu šie veiksmai nėra atliekami arba atliekami netinkamai, tai turi didžiausią įtaką asmens gebėjimui mokėti kredito įmokas.

Kredito pasirinkimas

Būtent greitųjų kreditų ir vartojimo paskolų srityje yra didžiausia konkurencija tarp skolintojų, o todėl ir didžiausias pasirinkimas vartotojams. Lietuvoje oficialiai registruota gerokai per pusšimtį tokias paslaugas galinčių pasiūlyti kredito įstaigų. Todėl skirtumai tarp skirtingų kreditų kainos ir kokybės gali būti net labai ženklūs. Tai – labai svarbu, nes greitieji kreditai yra su didžiausia palūkanų norma suteikiami įsipareigojimai. Būtent palūkanų norma ar bendra vartojimo kredito kainos metinė norma daro didžiausią įtaką vartotojų gebėjimui vykdyti įsipareigojimus.

Tai reiškia, kad kredito pasirinkimas yra svarbiausias ir didžiausią įtaką turintis veiksnys, jei vertinsime vartotojo gebėjimą kreditą grąžinti laiku. Dėl tam tikrų priežasčių, vartotojui gali būti svarbūs ir kiti dalykai, susiję su skolinimo sąlygomis. Bet visomis aplinkybėmis kreditų palyginimas iš esmės išlieka toks pat ir sąlygoja tuos pačius veiksmus. Nesvarbu ar tai greitieji kreditai ar kitos paskolos, lengviausia išsirinkti pigiausią paskolą per paskolų palyginimo puslapius (pvz. visikreditai.lt). Tarpininkaudami su kredito bendrovėmis, jie suteikia nemokamą paslaugą, kuri leidžia savarankiškai išsirinkti skolinimo įstaigą pagal jūsų poreikį. Tai gali labai ženkliai sumažinti permoką už identišką kreditą.

Susipažinimas su informacija apie kreditą

Kreditas susideda ne tik iš sumos, laikotarpio ir kainos. Kredito sutartyje yra labai daug nuostatų, kurios dažniausiai nėra išskirtinai aktualios skolinimosi momente, bet kurių svarba gali išaugti tam tikrose situacijose. Sutarties pratęsimo paslauga gali būti turėti labai didelė svarbą, jei atsidursite situacijoje, kurioje negalėsite įvykdyti įsipareigojimų, numatytų kredito sutartyje. Tokią paslaugą numato ne visos sutartys, o net tokiai galimybei esant, jos kaina gali skirtis net keliais kartais. Todėl iš anksto (prevenciškai) susipažinti su tokia informacija yra rekomenduotina. Tai yra tik vienos paslaugos pavyzdys, bet panašią įtaką gali turėti ir kitos (pvz. refinansavimas), todėl rekomenduojama susipažinti su apskritai visomis pasirašomos kredito sutarties sąlygomis.

Asmeninių finansų įsivertinimas

Viskas visada susiveda į asmeninius finansus: jei neturėsite pakankamai pajamų skolai padengti ir įsipareigojimams vykdyti, jokie iš anksto atlikti žingsniai renkantis kreditą jums nepadės. Todėl svarbu iš anksto įvertinti savo finansines galimybes skolinantis. Tai reiškia, kad reikia įvertinti gaunamas pajamas ir jų stabilumą, kitų turimų įsipareigojimų įtaką, finansines ir kasdienes išlaidas.

Tą taip pat būtina atlikti prieš įsipareigojant, nes tokios analizės įtaką po sutarties fakto gali būti nebereikšminga. Dažniausiai pakanka tiesiog įsivertinti savo išlaidas ir iš anksto atsisakyti tam tikrų pirkinių, paskiriant atliekamus pinigus įsipareigojimams vykdyti.

Daugiau tokių patarimų rasite kitame skrastas.lt straipsnyje.

​​​​​​​Užs. Nr. 489111