Daugiau nei šokiai

Šokių studijos „Šermukšnėlė“ nuotr.
Šiaulių Dainų progimnazijos liaudiškų šokių studija „Šermukšnėlė“.
Kai kalbame apie tautos lobyną, mintys krypsta į ilgaamžes ir gilias tradicijas turintį lietuvių liaudies šokį. Nuo seno šokis buvo neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis, atspindėjęs tautos charakterį ir moralę. Ir šiandien liaudies šokis neprarado savo vertės, jis ugdo žmogų, formuoja vertybes, propaguoja tautinį paveldą. Sakoma, kad šokantis žmogus - gražus žmogus.

Kai atskrenda „Aukso paukštė“

Šiemet Lietuvos nacionalinio kultūros centro ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondo įsteigtų mėgėjų meno kolektyvų ir jų vadovų apdovanojimų „Aukso paukštė“ nominacijomis bus įvertinti labiausiai nusipelnę šalies folkloro, liaudiškos muzikos, vokaliniai, liaudiškų šokių ansambliai, chorai, teatrai ir pučiamųjų instrumentų orkestrai. 

„Aukso paukštės“ apdovanojimai meno kolektyvams teikiami už aktyvią pastarųjų metų veiklą: naujų programų parengimą, koncertus, dalyvavimą svarbiausiuose šalies renginiuose, konkursuose pelnytus prizus, festivalių, konkursų, seminarų inicijavimą.

Nominaciją „Geriausias liaudiškų šokių ansamblis arba šokių studija ir vadovas“ pelnė Šiaulių Dainų progimnazijos liaudiškų šokių studija „Šermukšnėlė“, kurią subūrė ir jai vadovauja Indrė Šerpytienė. Kaip teigia vadovė, džiaugsmo ir pasididžiavimo jausmus pildo atsakomybės jausmas, nes kiekvienas įvertinimas – tai lyg nauja pradžia siekti vis geresnių rezultatų.

„Šermukšnėlės“ nuotr.

Vadovė su dieviškąja kibirkštim

Kam nors kartą yra tekę susitikti su Indre, tas negali nesižavėti jos energija, veržlumu, vidiniu švytėjimu. Pasitikinti savimi, žinanti, ko siekia, niekada nepritrūkstanti idėjų vadovė, gyvenime pasirinkusi šokį. Paklausus, iš kur vadovė semiasi energijos, sako, kad visko kaltininkas – perfekcionizmas, arba gerai, arba niekaip, ir juokiasi, kad dirba 24 valandas per parą ir be išeiginių.

Gimusi nuostabiame Saulės mieste – Šiauliuose, čia mokėsi ir dirba. 1984 m. pradėjo šokti Šiaulių miesto kultūros centro liaudiškų šokių ansamblyje „Želmenėliai“ (vadovė Aldona Masėnienė). Šiame kolektyve šoko 12 metų ir praleido nuostabiausius savo jaunystės metus. Studijuodama ir po studijų Šiaulių universitete taip pat turėjo galimybę dirbti ir tobulėti, semtis žinių iš savo vadovės šiame nuostabiame kolektyve. 

Pasak I. Šerpytienės, pirma ir vienintelė šokio mokytoja Aldona Masėnienė įskiepijo pagarbą lietuvių tautiniam šokiui, kostiumui ir suteikė neišsemiamą žinių bagažą. Savo meilę liaudiškam šokiui norėjosi skleisti ir dalintis su vaikais, tad 2004 m. Šiaulių Aukštabalio vidurinėje mokykloje pradėjo burti vaikus, norinčius šokti. Tada ir pradėjo žengti pirmuosius savo žingsniu kaip kolektyvo vadovė. 

2005 m., prieš IV moksleivių dainų šventę „Mes – laisvės vaikai“, vadovė, padrąsinta ir paskatinta šokėjų, įkūrė liaudiškų šokių studiją „Šermukšnėlė“. Nuo 2010 m. šokių studija savo meilę liaudiškam šokiui skleidžia Šiaulių Dainų progimnazijoje ir šiais metais kolektyvas mini 15-uosius gyvavimo metus.

„Šermukšnėlės“ nuotr.
Liaudiškų šokių studiją „Šermukšnėlė“ subūrė ir jai vadovauja Indrė Šerpytienė.

Šoka vaikai – šoka ir tėvai

Profesinė I. Šerpytienės patirtis milžiniška. Įkurtai liaudiškų šokių studijai „Šermukšnėlė“ suteikta I meninio pajėgumo kategorija. Nuo pat įsikūrimo dienos kolektyvas dalyvauja visose Lietuvos dainų šventėse: 2007 m. – Dainų šventė "Būties ratu", 2009 m. – XVIII Lietuvos tūkstantmečio dainų šventė „Amžių sutartinė“, 2014 m. – jubiliejinė Lietuvos dainų šventė „Čia – mano namai“, 2018 m. – Lietuvos šimtmečio dainų šventė „Vardan tos...“.

Dalyvaujama ir Lietuvos moksleivių dainų šventėse: 2005 m. – „Mes – laisvės vaikai“, 2012 m. – „Mano vardas Lietuva“, 2016 m. – „Tu mums viena“. Kolektyvas aktyviai dalyvauja miesto ir respublikiniuose koncertuose, festivaliuose, konkursuose, garsina Lietuvą ir jos tautinį šokį, kultūrą užsienyje: festivaliai Lenkijoje, Estijoje, Gruzijoje, Čekijoje.

Kai šoka vaikai, šoka ir tėvai. 2009 m. įkurta vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Šermukšnis“. 2018 m. VšĮ „Šermukšnio kekės“ vyresniųjų liaudiškų šokių grupei „Šermukšnis“ suteikta II meninio pajėgumo kategorija. 2018 m. dalyvavo Lietuvos šimtmečio dainų šventėje „Vardan tos...“, 2019 m. – Lietuvos Šiaurės krašto suaugusiųjų liaudiškų šokių kolektyvų konkurse-festivalyje „Suk, suk ratelį“ ir laimėjo II laipsnio diplomą.

I. Šerpytienė – nuolatinė Lietuvos dainų švenčių Šokių dienos baletmeisterių asistentė, jos iniciatyva nuo 2009 m. kasmet vyksta liaudiškų šokių festivalis-šeimų vakaras „Rieda, sukas metų ratai“, o nuo 2006 m. – koncertas miesto bendruomenei „Supynėm šokių pynę“.

„Šermukšnėlės“ nuotr.

Ryškios „Šermukšnėlės“ uogos

Tariant vaikų liaudiškų šokių studijos „Šermukšnėlė“ pavadinimą, vaizduotėje iškyla medelis ryškiomis rūgštokomis uogomis. Taip galima įvardyti ir „Šermukšnėlės“ kolektyvo veiklą, kupiną ne tik koncertų, žiūrovams dovanojamų šypsenų, turiningo laisvalaikio, bet ir varginančių repeticijų. Bet, kaip sako liaudies patarlė, sunku mokymuose – lengva mūšyje.

Šiais metais „Šermukšnėlė“ mini penkiolikos metų kūrybinės veiklos sukaktį. Per visus metus išleista ne viena šokėjų karta, pašokta ne viena dešimtis šokių, dalyvauta daugelyje koncertų, Lietuvos dainų šventėse, festivaliuose, lietuviškas šokis pristatytas užsienio šalyse. 

Prasmingas šokėjų laisvalaikis susipynė su nuosekliu darbu, ir šiandien „Šermukšnėlė“ didžiuojasi garbingais konkursų laimėjimais. 2012 m. Lietuvos vaikų ir moksleivių liaudiškų šokių grupių, ansamblių ir šokių studijų konkursiniame festivalyje „Aguonėlė“ nacionaliniame ture jaunių grupė laimėjo I laipsnio diplomą; 2016 m. šokių studijų kategorijoje – II laipsnio diplomą ir „Artistiškiausios šokių grupės“ nominaciją; 2019 m. šokių studijų kategorijoje – I laipsnio diplomą, nominacijas „Artistiškiausia konkurso grupė" ir „Už artistiškiausiai atliktą šokį". 
 

„Šermukšnėlė“ nuotr.
Šiais metais „Šermukšnėlė“ mini penkiolikos metų kūrybinės veiklos sukaktį.

2016 m. Lietuvos Šiaurės krašto vaikų ir moksleivių liaudiškų šokių konkursiniame festivalyje „Pašokdinsiu vidury ratelio“ kolektyvas pelnė I laipsnio diplomą jaunių, II laipsnio – jaunuolių kategorijose. 2017 m. Lietuvos Šiaurės krašto suaugusiųjų liaudiškų šokių konkursiniame festivalyje „Suk, suk ratelį“ jaunimo grupė iškovojo I laipsnio, 2019 m. – II laipsnio diplomus. 2017 m. vykusiame Lietuvos suaugusiųjų liaudiškų šokių grupių konkurse „Pora už poros“ jaunimo grupė laimėjo I laipsnio diplomą ir dar daug kitų apdovanojimų.

Šiandien kaip niekad svarbi etninė kultūra, jos puoselėjimas. Šokio grožis suvirpina ne vieno širdį. Tad visi liaudies šokio mylėtojai galėjo džiaugtis ir gėrėtis „Šermukšnėlės“ 15-os metų jubiliejiniame koncerte. Kaip teigia I. Šerpytienė, „Šermukšnėlė“ – jos turtas, neįkainojamas jokiais pinigais. Vaikai niekad neleidžia atsipalaiduoti ir nuleisti rankų. Jų degančios akys, šokio skrydis atperka viską ir sušildo sielą.

Užs. Nr. 459251