Naujausios
Šiaulių rajono savivaldybės Etninės kultūros ir tradicinių amatų centras rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais įgyvendins projektą „Keramikos kelias“.
Pasak projekto „Keramikos kelias“ vadovės Linos Šukienės, Šiaulių rajono savivaldybės Etninės kultūros ir tradicinių amatų centro Kuršėnų dvaro kultūrinės veiklos koordinatorės, šiuolaikiniame pasaulyje daugelis praranda norą domėtis tradiciniais amatais, todėl svarbu skatinti žmones aktyviai įsijungti į kultūrinį gyvenimą, atrasti senąjį keramikos amatą, puoselėti ir išlaikyti jį.
Projektas prasidės rugpjūčio 2 dieną atidarymo švente Kuršėnų dvare. Dalyviai ir svečiai dalyvaus konferencijoje „Keramika ir kultūros keliai“, ji bus transliuojama ir tiesiogiai internetu.
Konferencijoje pranešimus skaitys Šiaulių rajono savivaldybės Kultūros skyriaus specialistė Diana Martinaitienė („Apeigų keramikos transformacijos“), šiaulietė keramikė Irena Šliuželienė („Didelio formato šamoto skulptūrų sukūrimo ir degimo technologija“), žurnalistas, TV prodiuseris, keliautojas Vytaras Radzevičius („Virtuvės geografija. Valgoma ir nevalgoma“).
Kita projekto dalis – teatralizuota edukacinė ekskursija „Keramikos kelias“. Pasak L. Šukienės, numatyta, kad į pusdienio ekskursiją leisis trys grupės po 20 žmonių.
„Ekskursijoje keramika bus pristatoma nuo pat pradžios, nuo archeologijos, bus kalbama, kaip keramika tapo populiari Kuršėnų regione. Bus lankomos keramikos skulptūros, aštuntasis puodžių karalius Vydmantas Vertelis, kuris turi savo namuose studiją ir muziejų. Tada keliausime pas Zitą Čekanauskienę-Pastaukienę, ji taip pat savo namuose yra įsteigusi galeriją-muziejų, turi dirbtuves. Kuršėnų dvare aplankysime dvi nuolatines ekspozicijas: Lietuvos puodžių karalių ir puodžių Radeckų šeimos keramikos dirbinių. O tada žmonės patys išbandys duonos raugo keramiką, kuri siekia 13–14 amžių ir yra labiausiai būdinga Baltijos šalims.“
Etninės kultūros ir tradicinių amatų centre besidarbuojantis septintasis puodžių karalius Algimantas Tamašauskas iš anksto paruoš keraminius gaminius – nužies indų iš šamoto, išdegs krosnyje, o atvykusi ekskursijos grupė juos impregnuos natūraliu duonos raugo keramikos būdu.
„Šis būdas nepalieka abejingų. Žmonės iš krosnies trauks karštus keraminius indus specialiomis žnyplėmis, tada merks į duonos raugą, po to vėsins vandenyje. Įdomumas tas, kad niekada nežinai galutinio rezultato. Taip kiekvienas ekskursijos dalyvis pasidarys sau suvenyrą“, – sako L. Šukienė.
Po edukacijos visi bus pakviesti į Kuršėnų dvaro rūmus degustuoti senovinėje krosnyje keptą kugelį – jis bus kepamas molinėse puodynėlėse, specialiai pagamintose „Keramikos keliui“. Kad būtų dar jaukiau, vyks dainuojamosios poezijos koncertas.
Ryškiausias projekto renginys „Žolinė Kuršėnų dvare“ vyks rugpjūčio 15 dieną. Seminare keramikas iš Latvijos skaitys pranešimą apie keramiką Latvijoje, o keramikas iš Sakartvelo – apie keramiką Sakartvele.
Duobelės amatininkų asociacijos atstovai Naja Gaile ir Beatrise Kaktina ves keramikos edukacijas pagal Latvijos tradicijas, o tautodailininkė iš Kuršėnų Aistė Jakelaitytė pakvies į užsiėmimą „Tradiciniai augaliniai keramikos dekoravimo motyvai. Gyvybės medis“.
Etninės kultūros ir tradicinių amatų centro meistrai šventės dalyvius mokys, kaip dekoruoti keramiką augalais, o Kuršėnų dvaro muziejininkė Daiva Pagojienė atskleis, kokias spalvas slepia gamta. Renginyje dalyvaus žoliautojos, netrūks įvairių edukacijų, žaidimų, demonstruojamų tradicinių amatų. Renginį vainikuos Šiaulių rajono ansamblio „Nesenstantys širdimi“, Tbilisio folkloro ansamblio AMER-IMERI ir „Grupė 2“ koncertas.
Rugsėjį „Keramikos kelias“ bus pristatytas Lenkijoje – Punske bus atidaryta Šiaulių rajono tautodailininkų paroda.