Naujausios
Saulėlydžio intymumas ir šimtai turistų
Antra valanda ryto. O gal nakties? Nė nespėjus giliai įmigti keliamės ir šokame į automobilį. Po pusvalandžio kelio vingiuotomis gatvėmis atvykstame į vietą. Išlipu iš mašinos ir esu apgaubiama netikėto šurmulio. Šimtai turistų panašiais, neišmiegojusiais veidais, bet su šypsena veide. Netikėtai iš kažkur išdygsta jaunas vietinis vaikinukas ir prisistato mūsų gidu, įduoda vos šviečiančius žibintuvėlius ir kviečia sekti paskui jį.
Pieš mus – Batur kalnas. Tamsa, ryškiai šviečiančios žvaigždės, statokas, nelygus kelias ir nusitiesusi švieselių linija – didžiulė minia turistų, pasiryžusių dvi valandas kopti į šį vulkaninį kalną ir ten pasitikti ryto saulę. Kelionė tikrai nelengva, tačiau pasiekiame tikslą ir kartu su visais pasitinkame saulę, apšviečiančią šią nuostabiąją Balio salą.
Mūsų gidas pasirodo su pusryčiais – ant vulkaninės uolos išvirtu kiaušiniu ir arbata. Sustoja laikas, išnyksta šurmulys – užvaldo ši nepaprasta akimirka. Po dviejų valandų kopimo šie pusryčiai – patys skaniausi, kokius esu valgiusi, o patekėjusi saulė – be galo graži.
Po valandėlės žavėjimosi vėl girdime savo gidą – laikas keliauti atgal. Nenuilstančių keliautojų dalia. Kelias žemyn šiek tiek lengvesnis, tačiau su savo iššūkiais – status numintas takas dabar virtęs čiuožykla, tad šiai linksmybei pasiduodame ir mes. Tiesa, tai nėra taip patogu, kaip slysti nuo kalniuko snieguotą žiemą Lietuvoje, tačiau vaikiškas žaismingumas, adrenalinas ir nerūpestingumas gelbsti nusileisti smagiai ir greitai. O tada laikas keliauti namo.
Namai Balyje
Mūsų namai – tikra keliautojo, ištroškusio patirti vietinio gyvenimo ypatumus, svajonė. Ubud miesto pakraštys. Privažiavus prie namo pasitinka įspūdingi, hindu šventyklos tipo vartai. Išeina besišypsantis namų šeimininkas. Pribėga pūkuotas šunelis. Įžengus į vidų, šeimininko duktė su nuostabaus grožio vaikučiu ant rankų pasisiūlo pagaminti maisto.
Pietums užsisakius mano mėgstamiausio Gado Gado patiekalo (virtos daržovės ir tofu su aštriu riešutų sviesto padažu) akį patraukia senolė. Oriai sėdėdama pakraštyje, rankomis ji kuria nuostabaus grožio krepšelius – iš bambuko, gėlių žiedų ir lapų. Mano žvilgsnį pastebėjęs rūpestingasis šeimininkas kaipmat paaiškina, kad šie krepšeliai skirti kaimynų šventyklos ceremonijai.
Šioje vietovėje daugelis šeimų savo namuose turi šventyklas – jos ten stovi jau daugelį metų. O ši ceremonija, kuriai ruošiamasi, vadinama Odalan ir yra rengiama kas 210 dienų. „Kviečiame jus prisijungti!“ – net nedvejodamas ir nepasitaręs su kaimynais mus pakviečia namų šeimininkas.
Ceremonija – spalvingos gėlės ir paukščiuko paaukojimas
Rytas. Pabundu nuo įvairiausių paukščių čiulbėjimo. Esame apsupti labai turtingos gamtos. Išeinu į lauką ir užuodžiu ne tik gėles, bet ir labai malonų smilkalų kvapą – indų religijoje tai kasdienis ryto ritualas. Smilkalais ir gėlėmis pasisveikinama su dievais.
Atlikusios ryto ritualą ir pasiruošusios ceremonijai kaimynų šventykloje, manęs jau laukia namų šeimininkė ir senolė. Apsirengusios spalvotomis nėriniuotomis palaidinėmis, ilgais sijonais ir spalvingomis skaromis aprišusios liemenis ant galvų jos neša padėklus su iš gėlių, bambuko ir jaunų kokosų lapų pagamintomis puokštelėmis.
Įėjusi į kaimynų kiemą jaudinuosi – su savo bendražygiu keliautoju esame vieninteliai svetimšaliai. Bet pamačius mus pasitikusių namų šeimininkų šypsenas nerimo nelieka. Aplinka labai spalvinga – visur gėlės ir iš kokoso lapų pagamintos puošmenos, spalvingi skėčiai. Neįmanoma nepastebėti ir dievų skulptūrų. Ypač akį traukia iš akmens iškaltas dramblys.
Bemat esame pasodinti, kad galėtume stebėti jau prasidėjusią ceremoniją. Maža scena, joje atsiklaupę rymo keletas baltai apsirengusių senolių, aplink išdykauja vaikai. Senoliai kalba į mikrofoną, po to dainuoja, vėl kalba. Mums į rankas įbrukamos vaišės – saldūs ryžių rutuliukai.
Staiga šurmulys pagarsėja. Stojasi moterys. Užsikėlusios padėklus su gėlių vainikais ant galvų, jos seka senolius prie geltona skraiste apkloto stalo. Šis taip pat apkrautas puokštėmis, vaisiais ir indais su šventu vandeniu. Aplinkiniams deginant smilkalus ir besimeldžiant, viena moteris atlieka ritualą – išsitraukia dar gyvą paukštelį ir... Man nespėjus nė sumirksėti, šis paaukojamas dievybėms.
Ceremonijų filosofija
Šiai ceremonijai pasibaigus visi lėtai grįžta į kiemą. Pasklinda gardaus maisto kvapas. Esame vaišinami aštriais, bet nuostabaus skonio patiekalais ir šnekučiuojamės su be galo draugiškais vietiniais žmonėmis. Balio gyventojai, jei nedirba su turistais, beveik nekalba angliškai, bet, esant norui, visada įmanoma atrasti tam tikrą būdą (ar vertėją) susikalbėti.
Įdomu išgirsti apie baliniečių filosofiją, remiantis kuria kiekviena Balyje organizuojama ceremonija yra skiriama palaikyti natūralų balansą tarp pozityvumo ir negatyvumo šiame pasaulyje. Baliniečiai nenaikina negatyvių jėgų, bet stengiasi jas harmoningai balansuoti su pozityvia energija.
Kodėl turistai myli Balį?
Baigę šnekučiuotis su vietiniais ir nuoširdžiai padėkoję visiems už kvietimą ir priėmimą į šią nuostabią ceremoniją, dedamės šalmus ir sėdame ant pagrindinio transporto šioje saloje – mopedo. Turime iššūkį dienai – aplankyti 5 krioklius skirtingose Balio dalyse.
Gamta šioje nedidelėje saloje be galo įspūdinga – mums egzotiškos aukštos palmės persipynusios su kitais tropinių miškų medžiais, sodriai žali, sluoksniuoti ryžių laukai, nedideli vulkanai ir nuostabios pakrantės. Visa tai persipina su saule, smilkalų kvapais, be galo draugiškais vietiniais ir sveiku bei gardžiu maistu. Širdis bematant prisipildo gerų emocijų – ar tai rojus žemėje?! Dabar suprantu, kodėl tiek daug turistų keliauja į šią salą.
Žinoma, į viską žvelgiant realisto akimis tampa aišku, kad nė viena vieta žemėje nėra rojus. Ir masinis turizmas dažnai kažkiek pakenkia vietinei kultūrai bei gamtai. Bet ir čia gelbsti baliniečių filosofija, kad šiame pasaulyje negalime išvengti negatyvumo. Reikia ir jį priimti, tačiau stengtis koncentruotis ties tuo, kas pozityvu. Džiaugtis gėriu ir juo dalintis su kitais.
Ačiū, kad keliavote su manimi.