Naujausios
Iš reporterio bloknoto
Šiomis dienomis likvidavosi viena geresnių Šiaulių kavinių „Viktorija“. Buvo gana jauki vietelė nuobodiems vakarams praleisti. Ar nestebėtina, kad miestas su 30.000 gyventojų nepajėgia išlaikyti vienos padoresnės kavinės su 10–12 staliukų? O tuo tarpu... alaus barai dygsta, kaip grybai po lietaus. Vien Vilniaus gatvėje, nuo Dvaro iki Višinskio gatvės, turim jau keturis „saliūnus“, o netrukus žada dar vienas baras atsidaryti. Taigi, Šiauliai „kultūrėja“.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. vasario 28 d.
Daiktų rinkliava vargšams
Praeitą savaitę Šiaulių Žiemos Pagalbos Komitetas buvo suruošęs daiktų rinkliavą vargšams. Miestan buvo išleista keletas vežimų. Kiekviename vežime sėdėjo viena ponia, vienas ponas ir kareivis su trimitu. Be to, kiekviename vežime buvo įstatytas plakatas su užrašu „Aukokite! Žiemos pagalbos rinkliava“. Vežimai, atvažiavę į jiems paskirtą gatvę, sustodavo, kareivis pradėdavo trimituoti, o ponas su ponia lankė kiekvienus namus, kiekvieną butą. Tokiu būdu vyko rinkliava.
Nors mieste dar prieš kelias dienas buvo iškabinti plakatai ir per spaudą paraginta aukoti vargšams, tačiau ne visų durys atsidarė rinkėjams. Bet daugelis, išgirdę trimituojant, tuoj palys nešė į vežimą surinktus atliekamus rūbus, baltinius, avalynę.
– Tai čia, ponaliai, – sako žilagalvė senutė, – mano Kazelio kostiumėlis. Jis išaugo ir nebeįlenda, gal kokiam nors vargšeliui ir susigadys.
Rinkėjų vežimas privažiuoja prie dviejų aukštų mūrinių namų. To namo savininkas – šiauliečiams gerai pažįstamas, gana turtingas žmogus. Nors rinkėjai pirma aiškiai matė, kad iš to namo buvo išėjęs žmogus, kuris pasižiūrėjo, ir vėl dingo savo name, bet kaip jie nustebo, kai to namo duris rado užrakintas. Nors jie gana ilgai spaudė skambutį, bet durys neatsidarė, nors viduje už užuolaidos kažkas stovėjo ir pro plyšelį stebėjo.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. kovo 7 d.
Laisvas reportažas iš barų pasaulio
Kai prieš keletą metų Šiauliuose atsidarė pirmasis alaus baras, didžiausi alaus mėgėjai į jį žiūrėjo labai skeptiškai.
– Ir kokį čia vėl biesą sugalvojo, – kalbėjo prisiekęs alaus garbintojas, – alų bokalais pradės pardavinėti. Bepigu tokiam, kuris nuo vienos bonkos griuvinėja, tas ir bokalais galės jį gerti, bet man... Dvi skūras nori nulupti. Ne! Kol gyvas į barą neisiu.
Taip jis kalbėjo seniau. Bet dabar, kai Šiauliuose tų barų nebesuskaitoma, jis sulaužė savo „priesaiką“ ir nėra to vakaro, kad jis nesėdėtų kuriame nors bare.
Tą poną pažįsta visos barų patarnautojos. Jis kiekvieną vakarą punktualiai 7 val. ateina į kurį nors barą, mandagiai nusilenkia padavėjoms ir, atsisėdęs prie staliuko, rikteli:
– Panelė, man šviesaus iš didžiųjų.
Ir jis, jei neatsiranda kompanijonų, kurie apmokėtų jo sąskaitą, prie to vieno bokalo prasėdi visą vakarą, – lygiai septynias valandas.
Dažnai jis mėgsta prisiminti senus laikus ir atsidusęs šūktelti:
– Netoks aš buvau pirmiau! – ir pradeda pasakoti savo autobiografiją. Jis buvęs kelių namų savininkas, žymus rangovas, pastatęs Rusijoje daugybę tiltų, nutiesęs šimtus kilometrų plentų. Dažnai išgerdavęs su rusų generolais ir net ministeriais.
Kitas, irgi nemažiau populiarus barų lankytojas, yra vadinamas dainininku. Tik skirtumas toks, kad buvęs rangovas kiekvieną kartą už savo vienintelį bokalą apmoka, o dainininkas visuomet prašo kreditan. Kiekviename bare yra jo sąskaita ir vis dar prašo pakredituoti.
Kadaise jis tarnavo operoje statistu ir turėjo gerą balsą. Padainuoti jis ir dabar mėgsta. Kai prie kurio nors staliuko sėdi įsigėrusi kompanija, jis atsisėda prie gretimo staliuko ir pradeda pusbalsiu kokią nors ariją ar dainelę niūniuoti. Kai kuris nors iš kompanijos paprašo padainuoti balsiau, jis atsako:
– Netepti ratai girgžda.
Beveik visuomet jam užsako alaus, o jis, išgėręs, tada truputį uždainuoja ir vėl tyli. Kai vėl jo paprašo padainuoti, jis pakelia akis ir sako:
– Operoje bilietas kainuoja 4 litai!
Ir vėl jam „fundija“ alaus, o tada jau jis dainuoja be pertraukos, ir kad net priseina jau prašyti baigti. Ir čia jis turi savotišką posakį:
– Gaisrą reikia gesinti!
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. kovo 14 d.
Netikėtas potvynis Šiauliuose
Staiga atšilus orui ir pradėjus smarkiai lyti, teko ir šiauliečiams, ypač Kalnelio gyventojams, pergyventi keletą jaudinančių valandų ir patirti potvynio „malonumą“. Kovo 15 dn. rytą iš įvairių miesto vietų į miesto savivaldybę ėmė plaukti pranešimai, kad vanduo aptvindė jų namus. Pažymėtina, kad jeigu kurioje nors gatvėje vanduo apsemia namą, tai kaimynas ne tik nepadeda apsemtajam nuleisti vandenį, bet dar su kuolu atsistojęs neleidžia pro savo sklypą prakasti griovelį.
Žiurkės, sako, geriausiai nujaučiančios potvynį. Viena moterėlė, kurios namelis irgi buvo apsemtas, pasakoja:
– Ir žiūrėk tu man! Tokie maži sutvėrimėliai, o kokie gudrūs, Per žiemą, tai nuo jų atsiginti negalėjau, visur buvo pilna, visose sienose knibždėjo. Praeitą savaitę, kai saulutė gražiai švietė, pasipylė iš mano „palocių“ žiurkės kieman ir bėga gatvėn. Na, manau, nebegerai, jei jau žiurkės pas mane nebegali gyventi, reikės ir man bėgti. O jos, išbėgusios gatvėn, pasileido Tilžės gatvės link, ir sulindo į ant kalnelio stovintį namą. Dabar, sako, tenai tikras žiurkynas esąs.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. kovo 21 d.
Vėl netikėtas „potvynis“ Šiauliuose
Per lietų atbėga policijon visas šlapias, išbalęs, drebąs žmogelis. Vos pradaręs nuovados duris, jis šaukia:
– Pažarnikus, greičiau pažarnikus!
– Kur dega? – klausia policininkai.
– Greičiau, greičiau, juk viskas žūsta, – šaukia žmogelis.
Policininkams ilgai teko jį klausinėti, kol sužinojo, kad vanduo apsėmė jo portfelių dirbtuvę Pakalnės gatvėje. Kiek nusiraminęs, jis papasakojo, kad išėjęs pietauti ir palikęs dirbtuvę pilnoje tvarkoje, bet grįžęs radęs baisų vaizdą: visą dirbtuvė skendo vandeny, viduje plaukiojo portfeliai, odos ir kt. daiktai.
– Tai ko taip skubi? –kažkas pasiteiravo, – juk viso vandens vistiek per lietų neišpumpuos?
– Ja, visas vanduo iš dirbtuvės išbėgs, — sako jis.
Kai policija su ugniagesiais nuvyko į jo dirbtuvėlę, ji visa skendo vandeny. vanduo toje vietoje buvo tiek pakilęs, kad net siekė langų.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. balandžio 25 d.
Klaipėdiškis ir jo cilinderis
Šiauliuose pamatyti gatvėje žmogų su cilinderiu yra tokia pat sensacija, kaip Afrikoje sutikti negrą apsivilkusį kailiniais. Tačiau vieną gražią saulėtą dieną ties vienu klubu iš vežimo išlipo ponas, kurio galvą puošė gražus cilinderis. Ponas, matyti, norėjo šiauliečius nustebinti, nes nėjo kluban, bet dar nuėjo pasivaikščioti. Paskui jį tuoj pradėjo sekti gauja vaikų, kurie jo adresu siuntė įvairius epitetus.
– Matai, – sako vienas jų. – Užsidėjęs ant galvos rundulį vaikšto.
– Čia ne rundulis, tai toks kepalušas, — sako kitas.
Nors tas ponas Šiauliuose pagyveno tik kelias dienas, bet spėjo labai pagarsėti. Pasirodė, kad jo būta labai minkštos širdies; jis įvairiuose klubuose, baruose, iš kažkur atsiradusiems „draugams“ gerai užfundijo, o tie, jam atsidėkodami, vedžiojo jį po visus traktierius, landines taip, kad per keletą dienų suspėjo palikit nemažą sumą pinigų.
Paskutinę dieną, kai jo kišenėje nebebuvo nė vieno cento, žmogelis visaip kombinavo, kreipėsi į buvusius „draugus“, bet niekur negavo kelių litų kelionei atgal Klaipėdon. Neturėdamas kitos išeities, jis nuėjo į Šiaulių „lombardą“ ir ten užstatė už kelis litus savo garsųjį cilinderį.
Vėliau paaiškėjo, kad tai būta kažkokio klaipėdiečio, kuris čia buvo atvažiavęs pasilinksminti.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. balandžio 25 d.
Juodoji knyga?
Darbo Rūmų plenumo posėdyje Šiaulių atstovai papasakojo, kad dvi šiauliškės vietos įmonės užvedusios darbininkų juodąją knygą, į kurią įrašomi tie darbininkai, kurie atleidžiant juos iš darbo reikalauja kompensacijų. Atleistas darbininkas ir įtrauktas į „juodą knygą“, daugiau jokiam fabrike negalįs gauti darbo.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. gegužės 23 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio