Naujausios
Iš reporterio bloknoto
Šiemet Šiaulių kapinėse vėlinės buvo labai įspūdingos. Mirusiųjų miestas visas tas dienas buvo perpildytas lankytojų. Ypač daug žmonių kapinėse buvo pirmadienį. Prie vartų buvo tokia spūstis, kad teko išnešti kelias nualpusias moteris. Spėjama, kad kapines per tris dienas aplankė apie 30.100 žmonių. Iki šiol nė vienais metais, kiek kas pamena, nebuvę tiek daug žmonių. Labai gražų ir jaudinantį vaizdą teikė kapinės vakaro metu, kai sužibėdavo keliasdešimt tūkstančių žvakių. Atrodė, tartum tirštai apgyventas didmiestis...
–
Prieš kelias dienas Šiauliuose lankėsi vienas estų studentas – keliautojas aplink pasaulį. Trumpai, kiek aš su juo vokiškai galėjau susikalbėti, jis pasipasakojo savo įspūdžius apie jo aplankytų kraštų gyventojų dosnumą. Pasirodo, lietuviai esą dosniausi. Ypač barų lankytojai. Šie, sako, aukoja už dalinamas atvirutes nesigailėdami ir dar duodą išgerti. Blogiausiai esą Vokietijoj. Ten, esą, tokiems keliautojams aukas rinkti uždrausta.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. lapkričio 7 d.
Žydų ortodoksų veikėjų suvažiavimas
Šiauliuose įvyko Lietuvos žydų ortodoksų veikėjų ir rabinų suvažiavimas. Suvažiavime dalyvavo ir referatą skaitė iš Palestinos atvykęs rabinas.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. lapkričio 14 d.
Ginkluoti dalgiais prieš šautuvus
1886 m. man vikaraujant Šiauliuose, teko lankyti Šiaulių parapiją. Važinėjant tekdavo susitikti su senais žmonėmis, iš kurių esu girdėjęs pasakojant daug įdomių dalykų apie praeitį.
Žadžiūnų kaime, kuris dabar priklauso Kairių parapijai, man teko susipažinti su labai maloniu seneliu Jurevičium. Jis man, tarp kitko, papasakojo apie pirmąjį 1833 metų buntmetį Lietuvoje (sukilimą), kurio dalyviu jis buvo.
1833 mt. vyriausia vadovybė sukilimo prieš rusų valdžią įsakiusi visiems dvarininkams iš savo apygardų ar savo dvarų žmonių suverbuoti atitinkamą skaičių žmonių –savanorių. Visi buvę lenkų dvarai Lietuvoje Rusijos ciesorienės Kotrynos anuomet buvo dovanoti grafui Zubovui, Šiaulių karališkosios žemės taip pat jam buvo atitekusios.
Duoti savanorių negalėjo atsisakyti ir Šiaulių Ekonomija. Tuo, žinoma, pasirūpino užsilikę tuose dvaruose lenkai užveizdos. Šiaulių valsčiuje atsirado apie 100 savanorių, kurių tarpe buvo ir Jurevičius. Sukilėliai buvo apginkluoti šakėmis ir dalgiais. Keliems šimtams savanorių buvę duota tik keli šautuvai.
Surinktoji sukilėlių „armija“ buvo pasiųsta Joniškio link, sulaikyti reguliariąją rusų kariuomenę. Sukilėliams esant netoli Joniškio, pasirodžiusi rusų kariuomenė. Priešaky jojęs tos kariuomenės vadas. Pamatęs netvarkingą minią, ginkluotą šakėmis ir dalgiais, įsakęs kariuomenei paruošti šautuvus ir, prijojęs arčiau, sušukęs:
– Mužiki, raschoditės, a to budėt plocho! (Mužikai, skirstikitės, nes bus blogai!)
Sukilėliams to pagrasinimo pakakę. Metę visus savo „ginklus“, jie pasileidę bėgti kas sau. Tuo ir baigėsi šis 1883 metų sukilėlių „karo žygis“.
Kun. V. Jarulaltis.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. lapkričio 14 d.
Graži tradicija
Pastaruoju metu „Aušros“ muziejus gauna dovanų natūra ir eksponatais (stalai, spintos, inž. Vyt. Janavičiaus dovanotas automobilis, Vyt. Didž. Universiteto Anatomijos instituto – žmogaus griaučiai, Adolfo Bambineko – šernas ir kt).
Tatai žymiai palengvina muziejui įvykdyti savo uždavinius. Visuomenės pagalba greičiau grūdas prie grūdo supila aruodą.
Dabar Medžioklės Dr- jos pirmininkas notaras J. Blinstrubas muziejaus pedagoginiam skyriui padovanojo nušautą lapę, inž. Ratautas – juodmargį kiškį, iš kurių kailių bus pasigaminta iškamšos, kurių muz. kaip tik neturėjo.
Būtų gera, kad ir kiti medžiotojai pasektų savo pirmininko pavyzdį, ypač atėjus medžiojimo laikui stambesnių žvėrių (vilkų ir kt.), kurių pačiam muziejui įsigyti sunku.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. lapkričio 14 d.
Tyliojoj Žagarėj
Žagarės inteligentai mėgsta pakalbėti, kad žagariečiai esą nekultūringi, atsilikę nuo kitų miestų gyventojų. Tai netiesa. Kultūringumu mes daug kuo kitus esame pralenkę. Štai keletas pavyzdžių:
Mes, žagariečiai, turime 4 pradžios mokyklas, progimnaziją, Dr. Basanavičiaus vardo liaudies universitetą ir elektrą. Liaudies universitetą esame beveik visi baigę, nes į jį paskutinį kartą atsilankė tik aštuoni klausytojai... Aiškiai matyt, kad veik visi jau esam apsišvietę.
Vakaruškose žagariečiai netriukšmauja ir nesimuša taip kaip kitur, bet laukia, kad svečius pirmas „apšventintų“ rengėjas ...
Panašiai atsitiko ir su vienu dvaro sargu. Vieną naktį pajutęs, kad kažkas į jo saugojamą malūną įlindo, ėjo pasižiūrėti. Nuėjęs pamatė, bet jo paties kailis nukentėjo. Kokie „svečiai“ ten buvo atsilankę, šį kartą nutylėsiu.
Daugiau šį kartą nebegaliu parašyti, nes elektra pradėjo „stipriai“ šviesti, o mano akys prie tokios šviesos neįpratusios matyti.
Bambliukas
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. gruodžio 19 d.
Kalėjimo sargas leido kalinius „atostogų“
Šiaulių Apyg. Teismas sprendė Kartenos arešto namų sargo F. Talmanto bylą Talmantas buvo kaltinamas, kad girtuokliaudavęs su kaliniais, leidęs kalinius „atostogų“ ir dar skolinęs jiems savo revolverį. Išėję „atostogų“ kaliniai įvykdę vieną plėšimą. Talmantas nubaustas 8 mėn. s. d. kalėjimo.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. gruodžio 31 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Irena Šilinienė
Gražuolė
Lūpos dažytos,
akys dar daugiau.
Žiūrėk, atsargiau,–
ją bučiavo kitas!
Dirbtinas smagumas,
pažiūrų lengvumas,
visas rūpestys –
nuodėmė ir jis.
Ar vaikšto, ar sėdi, –
juokiasi ir juokias.
Nuskuba į kiną,
nulekia į šokius.
Grįžta su palydais.
Šie ilgai užtrunka.
Ji vistiek sau žydi,
nors kasdieną smunka.
Auto su kaimynu
užmiestin nušvilpia;
nieko ji nežino,
nieks galvon netilpę.
Šiaip sau – tik chaosas,
Dantys – popierosas.
Širdyje taip tuščia...
Pasakyk, kas bus čia?
Dieną visą miega,
naktys smarkios bėga –
vynas ir degtinė,
ir draugai devyni.
Lūpos kruvinos, dažytos,
vystančios kasmet,
jas bučiuoja vienas, kitas,
aš gi – niekuomet.
1937 m. lapkričio 7 d.
Ar žinote, kad Šiauliuose...
...Vienam dideliam name, kur yra įrengtas centralinis šildymas, dvi paras iš eilės buvo šalta, todėl vieną naktį to namo viešbučio gyventojai pradėjo grindis daužyti kėdėmis.
...Vienas kaminkrėtis yra baigęs keturias klases gimnazijos.
...Šiuo laiku yra daugiau 700 bedarbių.
...Persiskyrė vyras su žmona dėl patefono plokštelės. Mat, vieną vakarą iš Kauno radio stoties žmonai kažkoks ją mylįs Julius užsakė patefono plokštelę „Neužmiršk manęs“.
...Tūlas tėvas iš savo sūnaus paviliojo žmoną.
...Viena moteriškė savo vyrui užrašė pusę namo ir pusę sklypo, o po dviejų savaičių vyras ją išvarė iš namų.
...Yra vienas vežikas, kuris vežioja tik kunigus prie ligonių.
...Tik vienoje kavinėje yra domino.
...Yra žmonių, kurie po pirmos baruose už alų moka už visą mėnesį pirmyn.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. lapkričio 28 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio