Naujausios
Randama daug griaučių
Prie naujai tvarkomų kapinių, už Aleksandrijos gatvės, randama daug žmonių griaučių. Kai kurie griaučiai buvo rasti sėdom. Mūsų archeologams reiktų patyrinėti. Žmonės apie juos įvairiai kalba. Tūli sako, kad tai esą Šimšės „garsiųjų“ vyrų darbai, kiti, kad neišvežtų Amerikon. Be to, reiktų tuos griaučius tinkamai palaidoti.
„Įdomus mūsų momentas“, 1936 m. gruodžio 25 d.
Spaudos medžių sodinimas
Gegužės 12 d. 13 val. Šiaulių turgavietėje vietos inteligentija, spaudos veteranai ir dabartinės Šiaulių spaudos atstovai sodino spaudos atgavimo 25-rių metų sukaktuvių proga medelius. Pasodinta keturi medeliai – 1) spaudos veteranų: Juozapo Miliausko – Miglovaros, Krikščiūno – Jovaro ir Liudo Jakavičiaus – Lietuvanio; 2) dabartinės spaudos – „Momento“ ir „Kultūros“, 3) Švietėjų – gimnazijų ir mok. seminarijos direktorių ir miesto pradž. mokykl. inspektoriaus; 4) Miesto valdybos. Buvo pasakyta kalbų.
„Momentas“,
1929 m. gegužės 18 d.
Lietuvių menas ir Šiaulių žydai
Šiaulių žydai yra įgiję ypatingo nusistatymo, būtent: jeigu atvažiuoją kažkoksai, kad ir labai menkos vertės gastrolioras, juoba, iš svetimos šalies, ir dainuoja bei vaidiną by kokia, tik ne lietuvių kalba, tai tuomet vaidinimų salėje žydų pilna. Gali būti, sakau, prasčiausias artistas, by tik vaidiną svetima kalba, tai žydai džiaugiasi ir plote ploja. Tai rašydamas, aš atsimenu nesenai Šiauliuose, Liaudies Namų salėje, gastroliavusį Vertinskį.
Tikrasai menininkas, man rodos, iš „menininko“ Vertinskio tik pasijuokti tegali. Aš nemenininkas, bet Vertinskio dainų vos galėjau ligi pusei išklausyti, paskui man pasidarė gėda tokio „artisto“ klausyti, man gėda pasidarė klausyti jo kaipo poeto, kaipo kompozitoriaus ir kaipo vykdytojo. Man gėda pasidarė dėl jo dainose platinamojo cinizmo, kurio klausėsi nemaža vargšių mergelių, kurių tarpe buvo net bedūsaujančių Vertinskio „talanto“ įtakoje, ir aš pabėgau iš salės.
Tuo tarpu žydaismalkiai Vertinskio klausėsi, smarkiai jam plojo ir reiškė didelio pasitenkinimo.
Jeigu Vertinskis būtų dainavęs žydų kalba, tai man dar būtų suprantamas, žydų džiaugsmas, nes savo kalbą dainuojama kad ir prasta dainelė kartais gali būti suprantamesnė ir malonesnė, bet kodėl gi žydams patinka visos kitos kalbos – tik ne lietuvių kalba.
Štai įrodymai: per koncertą, kuriame dalyvavo Lietuvių Operos artistai Kutkauskas ir kiti, per p. Gaubo koncertą ir pagaliau per p. p. Vaičiūno ir Gaubos koncertą žydų buvo vos maža saujelė. Aš nesiskundžiu, kad tuose koncertuose bendrai būtų maža žmonių, ne, jų buvo daug, bet aš pažymiu tik žydų nusistatymą prieš lietuvių meną bei prieš lietuvius menininkus.
„Šiaulietis“,
1925 m. rugpjūčio 16 d.
––––
Aleksandras Vertinskis (1889–1957) žymus rusų estrados artistas. Gimė ir augo Kijeve, 1913 m. persikėlė į Maskvą, dalyvavo Pirmajame pasauliniame kare. 1920 m. emigravo iš sovietų Rusijos, koncertavo daugelyje pasaulio šalių, 1943 m. grįžo į Sovietų sąjungą.
Plėšikų bijodamos sudegino pinigus
Šiomis dienomis Šiupylių bažnytk. gyv. Stankaitienė, bijodama, kad neateitų Balsys su Kazlausku ir neatimtų pinigus, savo dukters pasogą (2.000 lt.) suviniojo į skarelę ir paslėpė pečiuj, į pelenus. Rytą išėjo į bažnyčią.
Bažnyčioje prisiminė apie pinigus ir skubėjo į namus, bet bėgdama pamatė iš kamino besiveržiančius dūmus. Mat, duktė apie paslėptus pinigus nieko nežinojo ir ramiausia virė pusryčius. Pinigai, žinoma sudegė, o motina su dukterim dabar skęsta ašarose.
Žeimeliečių meilė su šikšnosparniais
Žeimeliečiai, o ypač jauni vaikinai ir mergaitės, kurių daugumas čia yra atsibastę iš Žemaitijos, didelės reikšmės teikia šikšnosparniams, tikėdami, kad šie padeda žmogui „laimę įsigyti“.
Tūla mergina išpiovė šikšnosparnio širdį ir ilgą laiką ją nešiojosi su savim, ant kaklo pakabintą (prie krūtinės). Kartą, melžiant karves, mergina šikšnosparnio širdį pametė. Dabar ji labai sielojasi ir mano, kad dėl to ji negaunanti ištekėti.
Senesnio amžiaus žmonės apie šikšnosparnį pasakoja:
Jei panori žmogus, kad tau kas simpatizuotų ar tave pamiltų, kvieskis šikšnosparnį pagalbon. Reikia paimti gyvą šikšnosparnį ir aklinai užtaisyti naujame moliniame puode. Saulei leidžiantis taip „prirengtą“ puodą nunešti į skruzdėlyną ir ten įstatyti. Atgal bėgti reikia neatsigrįžtant ir kiek kojos neša. Jei žvilgterėsi atgal, tapsi kurčiu arba aklu.
Rytą, kai skruzdės šikšnį bus sudorojusios, puode rasis toks kabliukas ir šakutės, kurių pagalba pasieksi savo simpatijos ir net gali turtingas tapti; reikia tik einant pro šalį vienu ar kitu iš jų užkabinti už skverno reikiamam asmeniui ir viskas bus tvarkoje...
Tūlas vaikinas net laikrašty buvo pasiskelbęs ir už kiekvieną jam pristatytą gyvą šikšnį mokėjo po 4 lt.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. balandžio 29 d.
Didelis gaisras Papilėje
Papilės miestelį ištiko skaudi nelaimė. Apie 4 val. vak. Basanavičiaus g-vėj (prieš bažnyčią) Glazerienės namuose užsidegė Česnučio kiaušinių sandėlis. Vietos ugniagesiai puolėsi gesinti, bet jų jėgos pasirodė per menkos. Stiprokas pietvakarių vėjas, plėšdamas namo nuodėgulius, mėtė ugnį per kelis namus. Tie užsiliepsnoję, vėjo padedami, svaidė ugnį vėl toliau. Per keliolikų minučių jau degė keli namai.
Vėjas pūtė beveik išilgai miestelio. Netrukus užsidegė ir gaisrininkų depo (medinis). Ugniagesiai metėsi gelbėti savo turtų. Likus ugniai be apsaugos, gyventojų tarpe kilo panika. Ko ne visas miestelis išsikraustė iš namų.
Šiaulių polic. vadas p. Daniūnas davė parėdymų Kuršėnų ugniagesiams skubiai vykti į pagalbą. Ugnis sunkiai davėsi gesinama. Tada iššaukta su vienu automobiliu Šiaulių miesto ugniagesiai, kurie pribuvo apie 6 val. v. Be to, atvyko dar Mažeikių ir arkliais Viekšnių ugniagesiai.
Apie 8 val. vak. gaisras buvo likviduotas. Ugnis buvo labai didelė ir taip vėjo blaškoma, kad daug kam sudegė net išgelbėti daiktai. Viso sudegė 8 gyvenami ir 12 negyvenamų trobesių ir 1 ožka. Be pastogės liko 15 šeimų.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. gegužės 20 d.
Kaip kasamas Pagyžių – Višinskio g. kalnas
Šiuo laiku Pagyžių ir Višinskio gatvių sankryžoj kalno nukasimas eina pilnu tempu. Pagyžių g-vė jau prakasta, beliko viena pusė Višinskio g-vės. Kad darbas ilgai neužtruktų, tuoj kartu ir grindžiama. Vietomis gatvės nuleistos iki 1,70 cm. Prie kasimo dirba 62 vežimai, veik prie kiekvieno vežimo po du žmones. Uždirba į dieną iki 8 ir 10 litų.
Kasant tas gatves pradėta užtikti daug žmonių griaučių ir randama grabų žymių. Peiktina, kad šiuos griaučius iš pradžių mėtyta kur pakliuvo. Kiti nežinia kokiam tikslui išsinešiojo į namus. Dabar radus, atiduodama miesto ligoninėn. Spėjama čia kadaise buvus kapinių. Iš šiauliečių apie šią vietą, berods, nieks neturi žinių. Daugiausia griaučių randama dabar kasant Višinskio gatvę nuo senosios bažnyčios pusės ir visai negiliai, vos per pusantros pėdos. Nekurie pasakoja, kad rusų laikais šis kalnas jau vieną metrą buvo nukastas, užtat griaučiai taip negiliai randasi.
Oi, žirge, žirge, žirgeli mano...
Šiaulių arklių rinkoje krim. policija sulaikė pragarsėjusį arkliavagį Stepą Briedį. Ruošėsi parduoti 3 vogtus arklius.
Pasirodė ir Biržų policija šio „specialisto“ ieško, taip pat už arkliukus.
Žilas Briedelis jau turi 62 mt. O už vogimų, pradedant dar rusų laikais, yra jau atsėdėjęs tik... 28 metelius.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. birželio 3 d.
Šuo išdavė jį
Šiomis dienomis policijos atstovas pas šiaulietį K. Janulį, gyv. Pagyžių g. 158, tikrino kiemo tvarų. Tarp kitko kieme buvo šunies būda, o aplinkui jų buvo gražiai pabarstyta smėlio. Šunies nebuvo.
Policininkui kilo įtarimas, kad savininkas dėl kurių nors priežasčių šunį paslėpė, o jo pėdas užbarstė smėliu.
– Ar tamsta laikai šunį? – paklausė policininkas.
Nespėjo šeimininkas atsakyti „ne“, namo pastogėje sulojo pats kaltininkas.
Pasirodo – šunelis neįregistruotas. Nereikia abejoti, kad šunelis nuo šeimininko gavo gerų pėrenų už liežuvio „nesuvaldymą“.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. liepos 15 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Celiauka
Važiuojam!
Lietuvoje kurortinio sezono metu paleis specialius greituosius pasilinksminimo traukinius. Keli biznieriai nori pastatyti Palangoje modernų Kazino.
(„Diena“)
Tamsios girios, žalios lankos,
balti dobilėliai
ir po visą kraštą trankos
jauni bernužėliai.
Dunda laukas, dunda girios,
geležiniai bėgiai dunda,
geležiniais bėgiais lekia
dundanti pagunda.
Vakaruose kvepia dujos,
pietuose klaustukas,
mes dainuojam, šokam, zujam
geras mūsų ūpas.
Gaspadorius lauką aria,
kuinas vos patraukia,
ir nuskamba linksmos dainos
pagal mūsų lauką.
Lekia linksmas traukinys,
neša dainą savo
ir pro pelkėtas šalis,
ir pro žalią javą.
Lekia kvepiantis, didus
Restoran – vagonas.
Guli lovyje žmogus
kuo gi jis ne ponas?
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. balandžio 29 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio