Naujausios
Išvažiavo atostogų
„Šiaulių Naujienų“ redaktorius p.Vitkauskas išvažiavo atostogų į Sunkiųjų Darbų Kalėjimą. Savo pažįstamus ir bendradarbius priima trečiadieniais ir penktadieniais.
„Šiaulietis“, 1925 m. liepos 19 d.
Prigėrė žydas
Liepos17 d. Šiaulių ežere besimaudydamas prigėrė žydas Štrimlingas (21 m. amžiaus). Ant kranto, nors ir buvo žmonių, tačiau niekas negelbėjo. Kai kurie sakė „Et, žydas, tegul prigeriąs.“ Kaip sau norit, vyručiai, tai labai negražu ir neleistina iš mūsų pusės. Kovokim su žydais, kai jie mus išnaudoja, bet kultūringai,o šiokiuose atsitikimuose ir didžiausį savo priešą privalome gelbėti. Aš manau, kad ten buvusieji nė vienas nemokėjo gerai plaukyti ir todėl taip kalbėjo. Bet jei kartais panašiam atsitikime lįstų mintis „teprigėria“, vykim ją lauk!
Stebuklingi čigonių gydymai
Į Papilę atvyko dvi čigonės. Pasiskelbė esančios gydytojos ir tuoj ėmė ieškoti ligonių. Neužilgo jos rado vieną šeimyną J., kur truko šeimyninio sugyvenimo laimės. Matydamos tai čigonės prižadėjo į šeimyną laimę grąžinti. Jos pasakojo, kad apsivedant J. buvo užduota čėrtaplaukio, todėl dabar visa šeimyna esanti „sužavėta“.
Už išgydymą jos paprašė 30 litų, kuriuos minimieji pil. sutiko sumokėti. Čigonės taipogi pasakė, kad negalėsiančios išgydyti, kol J. nepasakys, kiek turi pinigų. Šie žmoneliai pasigyrė turį 250 litų.
„Daktarkos“ liepė atnešti pinigus, geriausias vyriškas kelnes ir geriausią mot. skepetą. Šiuos rūbus jos prižadėjo pavežioti drauge su pinigais po pasaulį ir grįžti už 2 dienų. Laimė į šeimyną sugrįš kuomet J-niai, apsivilkę parvežtais rūbais nueis į bažnyčią ir karštai pasimels. Išva – žiuodamos po lova paliko žvakigalį. Liepta jo neliesti.
Minimos „daktarės“ kaip išvažiavo į pasaulį, taip ir negrįžta, o J-niai ir prie lovos bijo prieiti!
„Šiaulietis“, 1925 m. liepos 26 d.
Areštuotas „N.Šiaulių naujienų“ redaktorius
Birželio mėn. 13 d. politinis policijos I punkto viršininko parėdymu Šiauliuose suimtas „Naujų Šiaulių Naujienų“ Redaktorius, žymus valst. liaudininkų veikėjas Petrauskas Bolius, jo bute padaryta krata. Politpolio dėl jo arešto kvotėjai užbaigė ir perdavė vietos karo komendantui. Petrauskas pasodintas Šiaulių s. d. kalėjiman. Jis suimtas dėl priešvalstybinio veikimo ir kaltinamas nelegalinės literatūros platinime.
Apie Petrausko ir jo artimiausių bendradarbių priešvalstybinį veikimą polit. policija žinojo senai. Petrauskas jau tur būt neišsisuks, nes jam, jei ir ne karo teismas, tad bent Varnių konc. stovykla tikrai gresia.
Negras Šiauliuose
„Splendid Palace“ gastroliuoja Amerikos pilietis King Charles. Minim jį ne kaip šokėją ar amerikietį, bet kaip negrą, kuris visoj Pabaltėj, o ypatingai Šiauliuose yra labai retas svečias ir dėl to kiekvienas jo praėjimas gatve sutraukia būrius juodosios rasės mėgėjų, ypatingai dailiosios lyties.
„Šiaulietis“, 1927 m. birželio 19 d.
Šiurpi tragedija Linkuvoje
Sausio 11 d. apie 10 v. vak. Gotaučių km. (Linkuvos v.) įvyko šiurpi tragedija. Spalgenas Pranas kirviu nukirto ūkin. Pupinio samdinį Vilką.
Tą Vakarą Pupinis, pas kurį tarnavo ir Spalgenas, sugrįžo iš turgaus truputį įsigėręs. Spalgenas paprašė Šeimininko pridėti algos 50 lt, Pupiniui neigiamai atsakius, tarp abiejų kilo ginčas. Į ginčus įsikišo ir Vilkas, kuris pareiškė, kad kokia suma sutarty užrašyta, tokią Pupinis ir turi duoti. Spalgėnas Vilkui atsikirto:
– Kišies ne į savo reikalus? Aš tave pamokinsiu.
Dviem valandom praslinkus nuo ginčo, Vilkas, nieko nenujausdamas, nuėjo į tvartą gyvulių pažiūrėti. Ir čia jau laukė Spalgėnas, kuris kirvio ašmenimis kirto Vilkui į galvą, užmušdamas jį vietoje.
Gaspadorius, nesulaukdamas grįžtant iš tvarto Vilko, išėjo jo ieškoti.... ir užtiko žmogžudį ir nelaimingą auką. Tuoj buvo sušaukti kaimo vyrai, kurie norėjo suimt žmogžudį, bet šis spėjo pasprukti į Linkuvą. Nuovadoj Spalgėnas pasiskundė, kad jį buvo užpuolę Pupinis su Vilku, ir, nuo jų gindamasis, užmušė Vilką.
Žmogžudys tuoj buvo areštuotas ir patalpintas į Šiaulių s. d. kalėjimą.
Yra žinių, kad Spalgėnas ruošėsi kartu ir šeimininką užmušti, nes žinojo gerai, kad šis turi pinigų. Taip pat manoma, kad buvo numatęs apiplėšti ir to pat kaimo mokytoją.
„Įdomus mūsų momentas“, 1935 m. sausio 20 d.
Pakruojo dienos
Vietos inteligentų iniciatyvai įsteigtas liaudies universitetas.
Vasario 24 d. d-ras Paulauskas skaitė pirmą paskaitą. Klausytojų buvo per 30. Bet nevisuomet paskaitas tiek lanko, kai kada „studentai“ sustreikuoja ir nė vienas neateina.
Prieš kiek laiko iš Pakruojaus slapta pabėgo tūlas laikrodininkas, žinoma, palikęs kai kuriems pakruojiečiams nemalonius atsiminimus. Dabar nukentėjusieji organizuojasi pabėgelio ieškoti ir atsiteisti už iš neštus daiktus.
O su kiosku Pakruojy šitaip yra: atdaras tik sekmadieniais, paprastą dieną gaudyk pardavėją gatvėse ar kieno troboje sėdintį.
Be to, dar miestely yra užsilikę keletas spaudos,,mylėtojų“,kurie laikraščius iš pardavėjų skolinasi.
Elektra kol kas dar tebemirkčioja, o kai kada užsimerkia ir kelioms valandoms.
„Įdomus mūsų momentas“, 1935 m. kovo 3 d.
Bagdonavičius užsienio parodoj
Šiaulietis menininkas grafikas G.Bagdonavičius (Amatų Mokyklos ir semin. mokytojas) gegužės mėn. kviestas dalyvauti tarptautinėj grafikos parodoj Amerikoje – Los-Angeles miesto muziejuje.
Nesenai jis kitų mūsų grafikų tarpe dalyvavo čekoslovakų suruoštoj parodoje Košicose, apie kurią „Prager l’resse“ įdėjo labai gražius atsiliepimus.
Menininkas jau gavo iš Užsienių reikalų ministerijos parodos katalogą, (Košicų muziejaus leidinį).
Šių metų foto parodoj Kaune bus išstatyta 17 didelių G. Bagdonavičiaus foto darbų.
„Įdomus mūsų momentas“, 1935 m. kovo 24 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Cieliauka
Truputį šiltesni posmai
Nutirpo sniegas baltas,
Dubysa plaukia ižas,
parduot žieminį paltą
ne vienas pasiryžęs.
Kažkaip linksmiau gyvenas
ir gatvėj šitaip gera,
kad ponios savo nianias
su kūdikiais išvarė.
Važiuoja sau karietos
po vieną ir po porą.
Taip daro visas svietas
ir gal... gadina orą.
Karieta apsistoja
prie Vilniaus gatvės kampo,
ir jaunikaitis jaunas
ištiesia nianiai ranką.
Ir mirktelėja akį
ir apie meilę šneka,
ir retas nepaprašo,
kad nepastotų tako.
Bet taip jau mūsų žemėj
nuo seno surėdyta:
kiekvienas nusiteikęs
pastoti taką kito.
Net, matote, ir nianios,
mergytės, rodos, kuklios,
užtvenkia visą gatvę
su vaikiškais pabūklais...
„Įdomus mūsų momentas“, 1935 m. kovo 17 d.
Vaistai nuo bitės įgėlimo
Jei tik kokio kavalieriaus
Plaukai lipa ant kalnieriaus,
Pasišiaušę, susivėlę –
Cvakt bitelė ir įgėlė!
Ką gi šitoks turi dirbt?
Eit ir plaukus nusikirpt!
Ei nuo braidžiojimo kūtėj
Kojos purvinos, iššutę,
Tuos, kur kojų plaut nebando
Cvakt bitelė ir įkanda.
Kokio vaisto reikalaut?
Eit ir kojas nusiplaut!
Jei kas gerai samagoną
Turi kvapą nemalonų,
O prie bičių lįste lenda.
Kokio vaisto nusitvert?
Ugi reikia nebegert!
Jei kas liurbiškai atrodo
Ir aplanko bičių sodą,
Bitės apie tai sužino –
Cvakt ir gylį įsodina.
Kokio vaisto reikia dėt?
Tinginio išsižadėt!
Dėdė Arbūzas
„Naujoji sodyba“,
1942 m. birželio 30 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio