Žygis primins Nepriklausomybės kovas

Žygis primins Nepriklausomybės kovas

Žygis primins Nepriklausomybės kovas

Spalio 15— 16 dienomis pirmą kartą organizuojamas naktinis 50 kilometrų pėsčiomis žygis „Pergalių ir kovų keliais“, kurio maršrutas drieksis nuo Baisogalos iki Radviliškio. Žygiui jau yra užsiregistravę apie 400 norinčiųjų.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Tėvynės pažinimas, išbandant save

Žygį pėsčiomis organizuoja Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Šiaulių skyrius.

Pasak skyriaus pirmininko Nerijaus Kundroto, mintis rengti žygį galvoje sukosi keletą metų. Įgyvendinti idėją pavyko susibūrus bendraminčiams: Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazės puskarininkiui Alvydui Tamošiūnui, Radviliškio kultūros centro darbuotojams, kurie pernai organizavo mūšio su bermontininkais rekonstrukciją prie Radviliškio malūno.

50 kilometrų naktinio žygio maršrutas tęsis nuo Baisogalos iki Radviliškio (per Balandiškį, Mėnaičius, Daugėlaičius).

Žygio startas — 17 valanda. Dalyviams teks tamsiuoju paros metu pakartoti 1919 metų Lietuvos karių savanorių operacijos metu įveiktą distanciją.

Planuojama, kad žygio dalyvius pakeliui gali stabdyti NKVD ar Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio dalyviai, bermontininkai ar 1919 metų Lietuvos kariai savanoriai.

Organizatoriai sako, jo žygio data, atstumas, maršrutas, lankytini objektai parinkti neatsitiktinai.

Spalio 15 dieną, prieš 92-ejus metus, žuvo pirmieji savanoriai kovose su bermontininkais — Gracijonas Sakalauskas ir Jonas Jaraminas. Į maršrutą įtrauktos Balandiškio ir Mėnaičių sodybos, kur 1949 metais partizanų vadai pasirašė Lietuvos laisvės kovų deklaraciją, Radviliškio malūnas, prie kurio 1919 metais pasiekta pergalė prieš bermontininkus.

„Šiaulių apskrityje turime daug istorinių vietų, kurias būtų galima pažinti žygiuose“, — sako N. Kundrotas.

„Išbandyk save, pažindamas Tėvynę“, — tokį šūkį žygiui siūlo A. Tamošiūnas.

Svarbiausia nusiteikti psichologiškai

70 procentų maršruto drieksis lauko ir miško keliukais, 30 procentų — asfaltuotais keliais, gatvėmis.

Šį maršrutą N. Kundrotas yra išbandęs tris kartus, užtruko 10,5 valandos.

Maksimaliai kelionei numatyta 16 valandų. „Maršrutas, palyginti, nesunkus. Kiek pavojingiau eiti asfaltuotais keliais, kur didesnis judėjimas: apie 6— 7 kilometrus nuo Baisogalos iki Grinkiškio ir apie 5 kilometrus nuo Karčemų iki Daugėlaičių. Dėl saugumo žygeiviai privalo segėti atšvaitus“, — sako N. Kundrotas.

Patyręs žygeivis teigia, kad kelionei svarbiausia nusiteikti psichologiškai. Antra — reikalinga patogi avalynė. N. Kundrotas pataria per daug neprisirengti, neapsunkinti kelionės nereikalingais daiktais. Įsidėti vandens, šiek tiek maisto.

Žygeiviai bus maitinami kareiviška koše, arbata, maisto bus galima nusipirkti specialiuose punktuose.

Žygio finišo vieta — Radviliškio malūnas.

Žygio dalyvis, įveikęs visą trasą, gaus vardinį diplomą — pažymėjimą. Iš anksto galima užsisakyti specialų žygiui skirtą medalį (jo gamybos išlaidas padengia pats žygeivis). Jei trasos įveikti nepavyks, diplome bus įrašytas nueitas kilometražas.

Planuoja kitus žygius

Žygeivių registracija tęsis iki spalio 10 dienos. N. Kundroto telefonas netyla: jau dabar užsiregistravę apie 400 žmonių iš įvairiausių Lietuvos miestų.

Į žygį organizatoriai kviečia ir profesionalius karius, ir civilius. Jauniesiems žygio dalyviams reikia tėvų sutikimo ar saugusiųjų laidavimo. Visi dalyviai bus suskirstyti į 5— 15 žmonių komandas.

Pageidautina, kad kariai dėvėtų tvarkingą karinę uniformą, o civiliai — tvarkingą žygio aprangą.

Įsijungti į žygį planuoja ir apie 10 danų karių, šiuo metu atliekančių NATO oro policijos misiją. Pastarieji jau ruošiasi žygiui, pėsčiomis keliaudami į Kryžių kalną ir Kelmės kryptimi.

Šiemet įsikūrusiai Lietuvos pėsčiųjų žygių asociacijai priklausantis N. Kundrotas sako, kad tokie žygiai užsienyje yra labai populiarūs, pagreitį jie įgauna ir Lietuvoje.

Tikimasi, kad ateityje žygis „“Pergalių ir kovų keliais“ taps vienu iš tarptautinių žygių.

IDĖJA: „Šiaulių apskrityje turime daug istorinių vietų, kurias būtų galima pažinti žygiuose“, — teigia žygio organizatorius, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas Nerijus Kundrotas. 

MEDALIS: Medaliai, kurių gamybos išlaidas padengia patys žygeiviai, skirti įveikusiems 50 kilometrų. Medalio averse — Radviliškio malūnas, reverse — kelionės maršrutas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.