Žydų antkapiai nebebus mindomi

Žydų antkapiai nebebus mindomi

Žy­dų ant­ka­piai ne­be­bus min­do­mi

Apie tai, kad Auš­ros ta­ko ak­me­ni­niai laip­tai grįs­ti se­nų­jų žy­dų ka­pi­nių ant­ka­pių ak­me­ni­mis, Šiau­lių žy­dų ap­skri­ties bend­ruo­me­nė kal­ba jau nuo Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės at­ga­vi­mo. Va­kar Šiau­liuo­se pa­keis­ta pir­mo­ji to­kia ak­me­ni­nė ply­ta, pa­klo­ta ten dar so­viet­me­čiu, kai ša­ly­je bu­vo nai­ki­na­ma žy­dų bend­ruo­me­nės kul­tū­ra.

Jū­ra­tė RAU­DU­VIE­NĖ

jurate@skrastas.lt

Ant­ka­pių ak­me­nys iš­vež­ti į ka­pi­nes

Po skau­daus Se­nų­jų žy­dų ka­pi­nių iš­nie­ki­ni­mo, kai ka­sant van­den­tie­kio tran­šė­ją bu­vo iš­ka­si­nė­ti ir žmo­nių kau­lai, mies­to žy­dų bend­ruo­me­nė pri­mi­nė ir ki­tą is­to­ri­nį fak­tą – apie ant­ka­pių ak­me­ni­mis grįs­tus laip­tus ta­ke ša­lia mies­to Sa­vi­val­dy­bės.

Dar va­sa­rą me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas vie­šai aiš­ki­no, kad Sa­vi­val­dy­bė ne­tu­ri do­ku­men­tų, ku­rie pa­tvir­tin­tų to­kius fak­tus, to­dėl ko­kių nors po­ky­čių ne­pla­nuo­ja­ma.

Va­kar Auš­ros ta­ke ap­si­lan­kęs vi­ce­me­ras Do­mas Griš­ke­vi­čius pa­sa­ko­jo, kad po to bu­vo bend­rau­ja­ma su žy­dų bend­ruo­me­ne, aiš­ki­na­ma­si si­tua­ci­ja ir nu­spręs­ta tuos ak­me­nis, ant ku­rių aiš­kiai ma­to­si ant­ka­pi­niai už­ra­šai ji­diš kal­ba, pa­keis­ti.

Šis dar­bas pa­ti­kė­tas Sa­vi­val­dy­bės bend­ro­vei „Sau­lės do­mi­ni­ja“. Jos dar­buo­to­jai išė­mė vie­ną ply­tą Auš­ros ta­ko laip­tuo­se ir dar du ak­me­nis iš P. Cvir­kos gatvės 62 dau­gia­bu­čio kie­me esan­čios ak­me­ni­nės sie­nu­tės ir nu­ve­žė juos į se­ną­sias žy­dų ka­pi­nes.

Laip­tuo­se dar vie­nas ak­muo pa­keis­tas dėl es­te­ti­nių prie­žas­čių. Išim­ti ak­me­nys bu­vo pa­keis­ti nau­jais.

Vi­ce­me­ras ne­slė­pė, kad bend­ruo­me­nės at­sto­vai nu­ro­dė dar du ak­me­nis laip­tuo­se. Jie taip pat bus pa­keis­ti, ta­čiau tik da­bar už­sa­ky­ti pa­ga­min­ti nau­ji ati­tik­me­nys, to­dėl tai šiek tiek už­truks.

Vi­ce­me­ras ža­dė­jo, kad prie Auš­ros ta­ko laip­tų at­si­ras len­te­lė, pa­žy­min­ti fak­tą, kad so­viet­me­čiu klo­jant laip­tus jiems bu­vo pa­nau­do­ti ak­me­nys iš Se­nų­jų žy­dų ka­pi­nių.

„Tie ak­me­nys čia sto­vi ke­lis de­šimt­me­čius, Sa­vi­val­dy­bė­je nė­ra jo­kių do­ku­men­tų apie tai, ta­čiau po su­si­ti­ki­mų su žy­dų bend­ruo­me­ne nu­spren­dė­me ne­be­per­mes­ti tą pro­ble­mą atei­ties kar­toms, o ką ga­li­me, pa­da­ry­ti čia ir da­bar“, – aiš­ki­no D. Griš­ke­vi­čius.

Jis paaiš­ki­no, kad šian­dien nė­ra fi­nan­si­nių ga­li­my­bių pa­keis­ti vi­sus laip­tus, to­dėl išim­tos tos da­lys, ku­rias nu­ro­dė bend­ruo­me­nė, nes ten aiš­kiai ma­to­si už­ra­šai ji­diš kal­ba.

Pir­mas žings­nis, atkuriant tei­sin­gu­mą

Šiau­lių ap­skri­ties žy­dų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas Sa­nia Ker­be­lis pa­si­džiau­gė, kad ženg­tas žings­nis, Šiau­liuo­se atkuriant is­to­ri­nį tei­sin­gu­mą ir dė­ko­jo Sa­vi­val­dy­bei už su­pra­ti­mą, kad to rei­kia ne tik žy­dų bend­ruo­me­nei, bet ir vi­sam mies­tui, ir net vi­sai Lie­tu­vai.

„Tie ak­me­nys paim­ti nuo ka­pų, ku­riuo­se pa­lai­do­ti žmo­nės, da­vę ne­ma­žai Šiau­lių mies­to vys­ty­mui­si. Kai su­si­kaups dau­giau tų ak­me­nų, sprę­si­me, gal ko­kį mo­nu­men­tą pa­da­ry­si­me“, – sa­kė bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas.

Bend­ruo­me­nės ad­mi­nist­ra­to­rė An­to­ni­na Gai­nu­li­na pri­si­mi­nė, kad pir­mai­siais Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės me­tais tar­pu­ka­rio žy­dų is­to­ri­jos met­raš­ti­nin­kas, ka­lin­tas ge­te ir kon­cent­ra­ci­jos sto­vyk­lo­je, Lei­ba Lip­ši­cas Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė­je kė­lė klau­si­mą dėl pa­mink­li­nių ak­me­nų, su­klo­tų į laip­tus pa­kei­ti­mo, ta­čiau bu­vo pa­ža­dė­ta ak­me­nis ap­vers­ti, kad ne­si­ma­ty­tų už­ra­šų, o pa­keis­ti tik ta­da, kai bus su­lauk­ta pa­lan­kes­nės fi­nan­si­nės si­tua­ci­jos.

A. Gai­nu­li­na įsi­ti­ki­nu­si, kad bet ko­kios tau­ty­bės, bet ko­kio ti­kė­ji­mo žmo­nėms bū­tų skau­du, jei jų ar­ti­mų­jų ant­ka­piais vaikš­čio­tų žmo­nės, to­dėl džiau­gė­si, kad pir­mie­ji žings­niai to iš­veng­ti pa­da­ry­ti.

Ant laip­tų su­si­rin­kę žmo­nės pa­sa­ko­jo, kad Šiau­liuo­se ap­si­lan­kęs Iz­rae­lio am­ba­sa­do­rius, ap­žiū­rė­jo ak­me­ni­nę sie­nu­tę dau­gia­bu­čio kie­me ir ant vie­no ak­mens per­skai­tė mi­ru­sio žmo­gaus var­dą ir pa­var­dę.

Per re­konst­ruk­ci­ją laip­tai kei­čia­mi ne­bus

Šiau­liuo­se vyk­do­mas Pri­si­kė­li­mo aikš­tės ir jos priei­gų re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­tas, ku­ris api­ma ir Auš­ros ta­ko at­nau­ji­ni­mą.

Va­kar pa­mink­li­nio ak­mens iš­kė­li­mą ste­bė­jęs ar­chi­tek­tas pro­jek­to au­to­rius Vy­te­nis Ru­do­kas paaiš­ki­no, kad laip­tai iš es­mės re­konst­ruo­ja­mi ne­bus. Kei­sis tik pir­mos trys laip­tų pa­ko­pos, nes nuo van­dens yra įdu­bu­sios. Taip pat bus klo­ja­mos nau­jos trin­ke­lės, ta­čiau ak­me­ni­niai laip­tai liks tie pa­tys.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

De­šimt­me­čius laip­tuo­se my­nio­tas ant­ka­pio ak­muo iš­vež­tas į Se­ną­sias žy­dų ka­pi­nes. Ten at­si­durs dar ke­li to­kie ak­me­nys. Anot bend­ruo­me­nės at­sto­vų, ant vie­no iš jų ga­li­ma net per­skai­ty­ti mi­ru­sio žmo­gaus var­dą ir pa­var­dę.

„Sau­lės do­mi­ni­jos“ dar­buo­to­jai iš­mon­ta­vo iš laip­tų ak­me­ni­nę ply­tą, ant ku­rios ma­tė­si už­ra­šai ji­diš kal­ba.

Šiau­lių ap­skri­ties žy­dų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas S. Ker­be­lis (kai­rė­je) dė­ko­jo Sa­vi­val­dy­bei už ženg­tą žings­nį at­sta­tant is­to­ri­nį tei­sin­gu­mą. Gre­ta – me­ro pa­va­duo­to­jas D. Griš­ke­vi­čius.