Žvyro gatvė – pagaliau eilėje prie asfalto

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Lazdynų Pelėdos gatvės Kuršėnuose gyventojai sako metai iš metų prašantys išasfaltuoti judrų kelią. Iki šiol prašymas nebuvo išgirstas.
Kuršėnų miesto Lazdynų Pelėdos gatvės gyventojai daugelį metų kenčia be perstojo zujančių lengvųjų ir sunkiasvorių automobilių keliamas dulkes. Gatvė, kurią, kaip tranzitinę, dėl patogumo pamėgusios transporto priemonės, yra žvyro dangos, dėl to dulkių debesys lenda ne tik į privačių namų gyventojų kiemus, bet ir pro pravertus langus.

Žmonės sako daugelį kartų maitinti pažadais, jog gatvė bus išasfaltuota. Žadėjo, kad bus, tik niekas nesakė, kada. „Šiaulių kraštas“ išsiaiškino, kad minėtos gatvės asfaltuojamų rajono gatvių sąraše niekada net nebuvo.

Dulkės ir balos

Lazdynų Pelėdos gatvės gyventoja Rima rodo į jos kiemą nuo žvyro kelio sruvenantį vandeniu pavirtusį sniegą. Pavasarį ir rudenį gausiau palijus į kiemą iš gatvės balų be paliovos bėga murzinas vanduo. Taip esą dėl to, kad tinkamai neveikia gatvės pašonėje esantis griovys ir pralaida.

Kita problema – dulkės, kurios debesimis sukyla be perstojo dūzgiant įvairiasvoriams automobiliams. Kaip jie nevažiuos, jeigu Lazdynų Pelėdos gatvė – tiesiausias susisiekimas su keliu, vedančiu į Papilę.

Pašnekovė prisimena kaimynus gal prieš kokį dešimtmetį rinkus parašus su prašymu gatvę, kiek tik įmanoma, greičiau asfaltuoti, suteikiant komfortą gyventojams. Tačiau tas prašymas, pasak kuršėniškės, liko neišgirstas ir greičiausiai sudulkėjo kokio nors rajono Savivaldybės darbuotojo stalčiuje.

Prieš kelerius metus, gal ketverius, o gal jau ir penkerius, vieną gražią vilties gyventojams suteikusią dieną į Lazdynų Pelėdos gatvę atvyko matininkas. Žiūrėjo, vertino, matavo, tikslino, kartu ir prasitarė, kad kelią ketinama asfaltuoti, esą jau ir pinigai tam paskirti.

Bet matininkas išvažiavo, ir vėl stojo tyla. Jei ir buvo pinigai, kaip užsiminė matininkas, tai kažkur pradingo.

„Čia gimiau, čia užaugau, čia gyvenu, niekada čia nieko nebuvo daroma, kad pagerintų kokybę“, – sakė kita šios gatvės gyventoja.

Žmonėms apmaudu, kad pastaraisiais metais buvo išasfaltuotos kone visos kaimyninės gatvės – ir tos, kurios yra mažiau judrios, ir tos, kuriose mažiau gyventojų.

Kuršėniškiai nori žinoti, ar jų gatvei lemta pagražėti. Atsakymo, sako, taip ir negaunantys.

Plano asfaltuoti nebuvo

Šiaulių rajono savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojas Alvydas Žirgulis „Šiaulių kraštą“ informavo, kad gyventojų piktinimasis, kodėl išasfaltuotos kitos Kuršėnų miesto gatvės, bet ne Lazdynų Pelėdos, esantis nepagrįstas.

Tiesa tokia, kad minėtos gatvės prioritetiniame asfaltuojamų Šiaulių rajono gatvių sąraše niekada nebuvo, o dabar jau išasfaltuotos kaimyninės gatvės į minėtą 2015–2021 metų sąrašą buvo įtrauktos.

Pagalbos reikalingos gatvės, A. Žirgulio aiškinimu, į Šiaulių rajono asfaltuojamų gatvių sąrašą įtraukiamos rajono seniūnijų iniciatyva, seniūnams pasitarus su seniūnaičiais, įvertinus visas aplinkybes ir gyventojų prašymus. Tada sąrašas teikiamas rajono Savivaldybei. Jį svarsto, vertina, koreguoja, suskirsto prioritetus, pildo Administracijos direktoriaus sudaryta kompetentinga komisija. Galutinį žodį taria rajono Taryba.

Vedėjo pavaduotojas užtikrino, kad svarstymų dėl Lazdynų Pelėdos gatvės išasfaltavimo Savivaldybėje niekad nebuvo, nes nebuvo seniūnijos siūlymo.

Pasak A. Žirgulio, 2015–2021 metų sąrašas su jame surašytomis gatvėmis jau beveik išseko – suplanuoti darbai atlikti.

2022 metų pradžioje seniūnijos rajono Savivaldybei pateikė naują asfalto reikalingų gatvių sąrašą. Jame, anot A. Žirgulio, šįkart yra ir gyventojams rūpima Kuršėnų Lazdynų Pelėdos gatvė. Šiuo metu vyksta parengiamieji darbai ir prioritetinis asfaltuojamų gatvių eiliškumas turėtų būti svarstomas bei tvirtinamas vasario mėnesį vyksiančiame Tarybos posėdyje.

Jei viskas vyks kaip suplanuota, darbai sąraše esančiose gatvėse turėtų prasidėti gana greitai.

„Bet aš nesakau, kad šiemet Lazdynų Pelėdos gatvė tikrai bus išasfaltuota – darbai gatvėse vyktų numatyta eilės tvarka. Patvirtinus sąrašą, informacija apie asfaltuojamas gatves ir eiliškumas bus paviešinti – čia jokios paslapties“, – sakė Savivaldybės atstovas.

A. Žirgulis negalėjo pasakyti, kokiu tikslu Lazdynų Pelėdos gatvėje lankėsi gyventojų paminėtas matininkas. Žinoma tiek, kad buvo rengiamos kadastrinės bylos, atliekama gatvių inventorizacija – tam darbui paprastai samdomas matininkas.

Kuršėnų miesto seniūnijos pavaduotoja Giedrė Karkalienė patvirtino, kad problemų dėl Lazdynų Pelėdos gatvės išasfaltavimo kilti neturėtų – visa reikiama infrastruktūra šioje gatvės esą jau sutvarkyta.

2021 metais Kuršėnų miesto seniūnijai gatvėms ir keliams prižiūrėti iš Šiaulių rajono savivaldybės biudžeto (žiemos tarnybai) skirta 31 907 eurai, o iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos – 109 600 eurų.