Žolytės propagavimas tapo „minčių laisve“

„Laisvės partijos“ narė Morgana Danielė, viešai prisipažinusi užsienyje vartojanti narkotines medžiagas, greičiausiai lėks iš Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės posto. Vakar taip nubalsavo kolegos. O štai kitas Laisvės partijos narys – Nerijus Vitkauskas, – viešai pasakojęs, kaip suktines perka, greičiausiai ir toliau taip elgsis. Nes, policijos vertinimu, tai yra „žmogaus laisvai išreikštos mintys“.

 

Laikas keisti pavadinimą?

„Vakaro žinios“ antradienį skelbė, jog N.Vitkauskas ir M.Danielė prisipažino vartojantys narkotikus. N.Vitkauskas tiesiai šviesiai pareiškė, kad vartoja juos nuolat. M.Danielė, Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė, pasielgė kiek apdairiau. Ji užsiminė, kad vartojo paauglystėje, o dabar vartoja tik tose šalyse, kur tai yra legalu.

Neigiamą požiūrį į tokius politikų atviravimus socialinio tinklo paskyroje paskelbė kitas laidos dalyvis – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno pavaduotojas Aurelijus Veryga.

„Žmogus, Laisvės partijos politikas, studijoje tiesiai į kameras prisipažįsta reguliariai pažeidinėjantis Lietuvos Respublikos įstatymus ir vartojantis nelegalias narkotines medžiagas. Jo siekis legalizuoti narkotines medžiagas. Jis to neslepia. Tačiau nuo kada noras keisti atsakomybę, leidžia avansu tos atsakomybės išvengti ir nesilaikyti įstatymų?

Kita politikė irgi prisipažįsta vartojanti narkotines medžiagas. Tiesa, tą padaro gudriau ir apdairiau. Ji teigia, jas vartojusi paauglystėje (įvairias), o dabar tik būdama šalyse, kur vartojimas legalizuotas. Lietuvos teisės prasme – tai joks pažeidimas. Tačiau kolegė Morgana yra Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė...“

„Vakaro žinioms“ jis patikslino, kad jo bendrapartietė Asta Kubilienė surinko parašus, tad vakar vykusiame komisijos posėdyje buvo sprendžiamas pasitikėjimo M.Daniele klausimas.

„Tai buvo būtina, nes kai pirmininkės asmeninė, viešai išsakoma nuostata yra tokia, jog vartoti narkotikus yra gerai ir Lietuvai reikia remtis juos legalizavusių šalių pavyzdžiu, tai gal ir komisiją reikėtų vadinti ne „Prevencijos“, o „Priklausomybių skatinimo“ komisija“, – ironizavo buvęs SAM vadovas.

A.Verygos manymu, N.Vitkausku teisėsauga privalo pasidomėti.

Visiškas kosmosas

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovas Laurynas Kasčiūnas, kalbėdamas apie koalicinės partijos atstovę ir jos viešai deklaruojamą poziciją, stengėsi išlikti taktiškas.

„Manau, kad M.Danielei pačiai vertėtų pamąstyti dėl tinkamumo toliau eiti Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės pareigas“, – „Vakaro žinioms“ sakė politikas. Užtat jis patikino, kad tikrai nepritars Laisvės partijos siūlomam narkotikų dekriminalizavimo įstatymui.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno pavaduotojos Rimos Baškienės vertinimu, tokiais viešais vienos ar kitos komisijos atstovų pasisakymais turėtų domėtis tos komisijos nariai.

„Nuo pačios komisijos priklauso, kas taps jos pirmininku ar pavaduotoju. Šiuo atveju Priklausomybių prevencijos komisijos nariai galėtų išreikšti savo poziciją ir tuomet galėtų įvykti tam tikri pakeitimai. Reikia nepamiršti, kad komisijos sudaromos laikantis proporcingumo principo, jų veikloje dalyvauja visų frakcijų atstovai, tad tikiuosi, kad į tiek dėmesio sulaukusius pasisakymus bus sureaguota“, – svarstė R.Baškienė.

Jos asmenine nuomone, televizijos eteryje kalbėję kolegos iš Laisvės partijos arba nevykusiai pajuokavo, arba savo minčių reiškimui pasirinko netinkamą formuluotę, nes tokie pasisakymai „nelabai dera su Seimo nario pareigomis“.

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūno pavaduotoja Orinta Leiputė, sutikusi, jog atvirumas yra gerai, visgi pabrėžė, kad šiuo atveju tai nėra tinkamas pavyzdys.

„Seimo nariai, politikai, yra vieši asmenys. Kartais jie savo rinkėjams tampa sektinais pavyzdžiais, autoritetais, tad tikrai nėra gerai, kai vyksta tokie dalykai, – teigė politikė. – Suprasčiau, jeigu kadaise žmogus buvo suklydęs, tačiau pasitaisė, išsigydė ir nebevartoja, tuomet viskas gerai. Jis gali ne tik dirbti komisijoje, bet ir jai vadovauti. tačiau kai pati pirmininkė viešai prisipažįsta, jog vartoja ir dabar, man tai nėra suprantama. Žinoma, ekspertinė patirtis yra gerai, tačiau gal ne tokia?“ – stebėjosi O.Leiputė.

Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas situaciją buvo linkęs vertinti dvejopai.

„Jeigu M.Danielė vartoja narkotikus ten, kur tai yra legalu, Lietuvos įstatymų ji nepažeidinėja. Be to, kalbant apie vadovavimą komisijai, reikėtų įvertinti ir jos profesionalumą. Kiek žinau, ji dirbusi priklausomybių srityje, tad, žiūrint iš profesinės pusės, viskas lyg ir gerai, – sakė V.Fiodorovas. – Kita vertus, bet kokie narkotikai Lietuvoje yra draudžiami, o mes kalbame apie prevenciją. M.Danielė galėjo plačiau paaiškinti savo poziciją. Nes dabar, kai pagrindiniai jos vadovaujamos komisijos tikslai yra narkotikų prevencija ir problemos sprendimo paieškos, vieši pareiškimai apie vartojimą tikrai nėra pats geriausias šių klausimų sprendimo būdas.“

O štai Lietuvos regionų frakcijos seniūno pavaduotojas Jonas Pinskus neslėpė pasipiktinimo viešais M.Danielės pasisakymais.

„Ši politikė, Seimo narė, sėdi Seime ir priima įstatymus, nuo kurių priklauso kiekvieno lietuvio gyvenimas! Sėdi ji ir Priklausomybių prevencijos komisijoje. Deja, svarstydama ne apie tai, kaip mažinti, stabdyti narkotinių medžiagų vartojimą, o apie tai, kaip dekriminalizuoti jų turėjimą (suprantama, ir vartojimą, ir platinimą)“, – rašė jis savo paskyroje socialiniame tinkle.

„Man tai kažkoks kosmosas“, – trumpai „Vakaro žinioms“ pridūrė J.Pinskus.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas prisipažino, kad pats niekada nėra vartojęs narkotikų, tad nesiėmė vertinti kito, apie tai kalbančio, žmogaus emocijų.

„Jeigu žmogus tą daro nepažeisdamas įstatymų, tai – jo teisė. Esu važiavęs automobiliu 180 km/val. greičiu, tačiau tai buvo Vokietijoje, kur toks greitis leistinas. Pabandžiau, nepatiko, daugiau nebandau.

Fakto konstatavimas, pats savaime, nėra blogas dalykas, tačiau, manau, kalbėti apie tokius dalykus reikėtų atsargiau, nes kalbos gali turėti poveikį, ypač jaunimui, – svarstė liberalų seniūnas. – Palyginimui, kalbai pasisukus apie rūkymą, kadangi pats rūkau,visada perspėju – nepradėkite, nes gali būti sunku save įveikti ir mesti.

Balsuoja už save

Pati M.Danielė komentuoti situaciją nėra linkusi.

Bet štai vakar komisijos posėdžio metu ji teigė, kad turėdama skausmingą asmeninę patirtį, atėjo į Seimą norėdama padėti priklausomybių turintiems žmonėms. Taip pat ji pabrėžė, jog savo pasisakymu tikėjosi padrąsinti problemų turinčius asmenis. (Padrąsinti kam? Vartoti ten, kur neuždrausta? Eiti į Seimą? Kovoti už narkotikų legalizavimą?)

Daugumos komisijos narių, nepaisant TS-LKD atstovų Lino Slušnio bei Arūno Valinsko advokatavimo, tokie jos paaiškinimai neįtikino ir jie nubalsavo už pirmininkės atstatydinimą. Galutinį žodį dabar turės tarti Seimas.

Beje, pati M.Danielė, nors buvo sprendžiamas su ja susijęs klausimas, nuo balsavimo nenusišalino ir balsavo prieš savo atstatydinimą.

Policijos reakcija

Tai o kaipgi reaguoja policija? Nepaisant visuomenėje kilusio nepasitenkinimo, Vilniaus apskr. VPK atstovas Tomas Bražėnas neslėpė, kad policija jokių veiksmų minėtų Laisvės partijos narių atžvilgiu nesiims.

„Televizijos laidoje žmogaus laisvai išreikštos mintys (be konkrečių faktų ir įrodymų) nėra pagrindas policijai pradėti tyrimus dėl galimų teisės pažeidimų ar nusikaltimų. Tik turint konkrečius įrodymus dėl narkotinių medžiagų turėjimo ar vartojimo, policija patrauktų tokį asmenį atsakomybėn“, – nurodė jis.

Vadinasi, jeigu kitoje laidoje kitas politikas ar šiaip žmogelis pasakys, jog kartą per mėnesį apšvarina sandėlį ir jam padeda kitas asmuo, arba pareikš, jog kartą per mėnesį nuvaro automobilį, nes turi kam jį parduoti, tai irgi būtų traktuojama kaip nuomonė?

„Šia tema galima diskutuoti turbūt plačiai ir labai ilgai... Tačiau realybė yra tokia, kad žodžio laisvės niekas neuždraudė, o bausti žmogų dėl išsakytų, niekuo nepamatuotų ir neįrodytų neva galimai padarytų nusižengimų pareigūnai neturi pagrindo“, – atsakė T.Bražėnas.

Priminimas

2019 m. M.Danielė, Respublikinio priklausomybės ligų centro ryšių su visuomene specialistė, teigė, kad „dauguma specialistų sutinka, jog kanapių, kaip ir kitų psichiką veikiančių medžiagų, vartojimas žalingas jauniems žmonėms, nes jų organizmas yra jautresnis. Taip pat tyrimai rodo, kad ankstyvame amžiuje pradėjus vartoti kanapes gali didėti rizika susirgti psichikos ligomis“. Šiandien Seimo narė M.Danielė siekia tai dekriminalizuoti.