Zokniai: „Jei miestui mūsų nereikia, atiduokite rajonui“

Zokniai: „Jei miestui mūsų nereikia, atiduokite rajonui“

Zok­niai: „Jei mies­tui mū­sų ne­rei­kia, ati­duo­ki­te ra­jo­nui“

Su try­li­kos dau­gia­bu­čių na­mų bend­ri­jų pir­mi­nin­ku šiau­lie­čiu Bach­ra­mu Zei­na­lo­vu ir dar bū­re­liu Zok­nių gy­ven­to­jų su­si­ti­ko­me prie Rad­vi­liš­kio gat­vės 72 na­mo. Kvar­ta­las ma­lo­niai trau­kė akį – vi­sur gė­ly­nai, vai­kų žai­di­mų aikš­te­lė, nau­jai iš­klo­ti pės­čių­jų ta­ke­liai, tvar­ka, šva­ra. Gy­ven­to­jai sa­ko, kad vi­sa tai tik bend­ri­jų pir­mi­nin­ko ir ak­ty­vių gy­ven­to­jų dė­ka, nes val­džia zok­niš­kius jau se­niai pa­mir­šu­si.

Jū­ra­tė RAU­DU­VIE­NĖ

jurate@skrastas.lt

Mik­ro­ra­jo­ną gra­ži­na sa­vo lė­šo­mis

B. Zei­na­lo­vas pa­sa­ko­ja, kad šiais me­tais ke­tu­rių dau­gia­bu­čių na­mų bu­tų sa­vi­nin­kai per­ve­dė į bend­ri­jos są­skai­tą asmenines lėšas ir už jas nu­sam­dy­ta įmo­nė per­klo­jo mies­to Sa­vi­val­dy­bei pri­klau­san­čius ir tra­giš­kos būk­lės bu­vu­sius šio kvar­ta­lo pės­čių­jų ta­kus. Tik pa­nau­do­tų trin­ke­lių da­vė Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Mies­to ūkio ir ap­lin­kos sky­rius. O tais ta­kais di­de­lė da­lis mik­ro­ra­jo­no vai­kų ke­liau­ja į ne­to­lie­se esan­čią mo­kyk­lą.

„Čia bu­vo kaip bom­žy­nas“, – pa­sa­ko­ja gy­ven­to­jai ir džiau­gia­si pa­gra­žė­ju­sia ap­lin­ka. Jie ne­sle­pia, kad su­si­rin­ki­mo, ku­ria­me priė­mė spren­di­mą at­nau­jin­ti ta­kų dan­gą, me­tu da­lis žmo­nių py­ko, kad tu­ri už sa­vo pi­ni­gus tvar­ky­ti mies­to tur­tą.

Už tai, kad at­nau­ji­no ša­li­gat­vius, įė­ji­mus į laip­ti­nes, pės­čių­jų ta­kus B. Zei­na­lo­vas sa­ko bu­vęs iš­bar­tas, nes dar­bus vyk­dė be pro­jek­to.

„Mū­sų klau­sė, kas mums lei­do, bet juk mes ša­li­gat­vių nė cen­ti­met­ro ne­kei­tė­me, išė­mė­me vie­nus bor­diū­rus ir jų vie­to­je įdė­jo­me ki­tus. Kaip ir trin­ke­les“, – ste­bi­si zok­niš­kis. Vie­ną ta­ke­lį iš­klo­jo ten, kur žmo­nės jį bu­vo pra­my­nę.

Už sa­vo ge­ro­vę zok­niš­kiai yra pri­vers­ti nuo­lat ko­vo­ti. Prie Rad­vi­liš­kio gatvės 72 na­mo ne tik ša­li­gat­viai nau­ji, bet ir as­fal­to dan­ga ko­ky­biš­ka. B. Zei­na­lo­vas pri­mi­nė, kad anks­čiau po­ros na­mų įva­žia­vi­mai pa­li­jus bū­da­vo ap­sem­ti, to­dėl te­ko pa­ko­vo­ti, kad bū­tų su­tvar­ky­ta. 2012 me­tais prieš Sei­mo ir Eu­ro­par­la­men­to rin­ki­mus į oro uos­te vy­ku­sią avia­ci­jos šven­tę ruo­šė­si at­vyk­ti Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė. Zok­niš­kiai nu­spren­dė pi­ke­tuo­ti, ta­čiau lei­di­mo Sa­vi­val­dy­bė­je ne­ga­vo. Ta­da per­spė­jo, kad kas 20 met­rų iš­si­ri­kiuos po 9 žmo­nių bū­re­lį (to­kiam lei­di­mų ne­rei­kia) su pla­ka­tais. Su­vei­kė, ki­tą die­ną kie­me jau dir­bo ke­li­nin­kai.

„Se­kan­čiais me­tais“

Ke­lios dau­gia­bu­čių bend­ri­jos ban­dė su­si­tvar­ky­ti kie­mo pės­čių­jų da­lį ir įė­ji­mus į laip­ti­nes, pa­si­nau­do­da­mos Sa­vi­val­dy­bės pro­gra­ma, kai 40 pro­cen­tų iš­lai­dų den­gia­ma iš mies­to biu­dže­to. B. Zei­na­lo­vas sa­ko, kad pa­si­kvie­tus vie­nos įmo­nės at­sto­vus po jų skai­čia­vi­mų paaiš­kė­jo, jog vien sa­vo lė­šo­mis at­lik­ti dar­bus išei­na pi­giau nei su Sa­vi­val­dy­bės pri­si­dė­ji­mu.

„Žmo­nės no­ri gra­žiau gy­ven­ti, bet pa­gal­bos ne­su­lau­kia­me“, – ap­gai­les­tau­ja B. Zei­na­lo­vas. Jis ro­do 2018 me­tais pla­nuo­ja­mų re­mon­tuo­ti dau­gia­bu­čių na­mų kie­mų as­fal­to dan­ga są­ra­šą, ku­ria­me ir 12 Rad­vi­liš­kio gat­vės kie­mų. Jie į są­ra­šus įtrauk­ti jau nuo 2016-ųjų, tik ke­li­nin­kų taip ir ne­su­lau­kia. Ma­ty­da­mas, kad me­tai ei­na į pa­bai­gą, ak­ty­vus šiau­lie­tis pa­si­tei­ra­vo Mies­to ūkio ir ap­lin­kos sky­riu­je, ka­da Zok­niuo­se bus tvar­ko­mi kie­mai. Su­ži­no­jo, kad da­bar ke­li­nin­kai dir­ba pie­ti­nia­me mies­to ra­jo­ne, o ar at­vyks į Zok­nius, iš vi­so neaiš­ku, nes ne­ži­nia, ar dar­bams liks pi­ni­gų. Jei ne, tai kitais me­tais.

Mies­to ūkio ir ap­lin­kos sky­riaus ve­dė­ja El­gė Bru­žie­nė pa­tvir­ti­no, kad šiais me­tais Zok­niuo­se kie­mų ne­re­mon­tuos, nes tu­ri in­for­ma­ci­ją, kad juo­se AB „Šiau­lių ener­gi­ja“ keis ši­lu­mos tra­są. Kol tra­sa ne­bus pa­keis­ta, tol nau­jos as­fal­to dan­gos ne­klos.

B. Zei­na­lo­vas sa­ko, kad at­sa­ky­mą „se­kan­čiais me­tais“ iš val­džios at­sto­vų lū­pų gir­di daž­niau­siai. Me­tai kei­čia me­tus, o si­tua­ci­ja ne­si­kei­čia.

Bend­ri­jų pir­mi­nin­kas my­nė ke­lius į Sa­vi­val­dy­bę, kad Rad­vi­liš­kio gat­vės pa­bai­go­je esan­čio­je An­ta­no Gus­tai­čio sto­te­lė­je at­si­ras­tų pa­vi­ljo­nas. Ten au­to­bu­so lau­kia ne­ma­žai ke­lei­vių, vai­kai va­žiuo­ja į mo­kyk­lą. Ir to­li ieš­ko­ti jo ne­rei­kia. Pa­su­kus link oro uos­to prie­šais įmo­nę esan­čio­je sto­te­lė­je sto­vi stik­li­nis pa­vi­ljo­nas su sto­ge­liu, suo­lu. Iš ten vyks­tan­čių į oro uos­tą ke­lei­vių pra­ktiš­kai ne­bū­na. Ad­mi­nist­ra­ci­jos at­sto­vai yra aiš­ki­nę, kad ne­ga­li per­kel­ti, nes pa­vi­ljo­nas kar­tu su ki­tais 39-iais įreng­tas už Eu­ro­pos Są­jun­gos pa­ra­mos lė­šas ir pen­ke­rius me­tus jų ju­din­ti ne­ga­li­ma. Pen­ke­ri me­tai bai­gia­si tik 2020 me­tais.

E. Bru­žie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ pa­ža­dė­jo, kad spa­lio mė­ne­sį zok­niš­kiams bus per­kel­tas pa­vi­ljo­nas iš Til­žės gat­vės. Šiuo me­tu vyks­ta de­ri­ni­mo dar­bai.

Skun­džia­si, kad val­džia gy­ven­to­jų ne­gir­di

„Mes rei­ka­lin­gi tik mo­kes­čiams mo­kė­ti“, – sa­ko į bū­re­lį su­si­rin­kę Zok­nių gy­ven­to­jai. Ne kar­tą pra­šė pir­mą­jį au­to­bu­so marš­ru­tą nu­kreip­ti pro li­go­ni­nę, nes ne­tu­ri tie­sio­gi­nio su­si­sie­ki­mo su šia rei­ka­lin­ga gy­dy­mo įstai­ga. Iš­girs­ti ne­bu­vo. Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vai ti­ki­na, kad ve­žė­jui taip bū­tų nuo­sto­lin­ga, be to, šiuo marš­ru­tu į dar­bą vyks­ta ke­lių di­de­lių įmo­nių dar­buo­to­jai, jiems tek­tų va­žiuo­ti ra­tais, il­giau už­truk­tų.

No­rin­tys gy­ven­ti gra­žio­je ap­lin­ko­je žmo­nės pyks­ta dėl ne­ti­ku­sių kon­tei­ne­rių sto­vė­ji­mo aikš­te­lių. Juos er­zi­na tai, kad nuo ge­gu­žės mė­ne­sio neiš­ve­ža­mi did­mai­šiai su ža­lio­sio­mis at­lie­ko­mis, sto­vin­tys prie dau­gia­bu­čių, nors ne kar­tą pra­šė iš­vež­ti. Ža­lio mik­ro­ra­jo­no gy­ven­to­jai kruopš­čiai šie­nau­ja sa­vo na­mų ap­lin­ką, ta­čiau Sa­vi­val­dy­bei pri­klau­san­čio­je te­ri­to­ri­jo­je lie­ka styp­so­ti pe­rau­gu­si žo­lė.

Kal­ban­tis su gy­ven­to­jais, ke­lis kar­tus stab­dė­me po­kal­bį, nes dėl virš gal­vų ga­na že­mai pra­skri­du­sių NA­TO nai­kin­tu­vų bu­vo neį­ma­no­ma su­si­kal­bė­ti. Žmo­nės skun­dė­si, kad val­džia jų ne­gi­na, nors aki­vaiz­du, kad pa­žei­džia­mos vi­sos triukš­mo nor­mos, o ka­riš­kiai ne­tu­rė­tų taip že­mai skris­ti virš gy­ve­na­mos te­ri­to­ri­jos.

„Jei mies­tui mū­sų ne­rei­kia, te­gul ati­duo­da Šiau­lių ra­jo­nui. Mes su­si­tvar­ky­si­me“, – siū­lo B. Zei­na­lo­vas.

VI­CE­ME­RO KO­MEN­TA­RAS

„Kur pro­ble­ma?“

Šiau­lių mies­to me­ro pa­va­duo­to­jas Do­mas GRIŠKEVIČIUS ne­ga­lė­jo įvar­dy­ti nė vie­no konk­re­taus šį­met įreng­to ar su­re­mon­tuo­to inf­rast­ruk­tū­ri­nio ob­jek­to Zok­niuo­se, ta­čiau ste­bi­si zok­niš­kių prie­kaiš­tais ir tvir­ti­na, jog šis mik­ro­ra­jo­nas nė­ra kaž­kuo ypa­tin­ges­nis už ki­tus:

– Pra­va­žiuo­ju kar­tais. Kur pro­ble­ma? Ta­kas. Taip, ži­no­me. Ti­ki­mės pa­ga­liau su­pro­jek­tuo­ti Rad­vi­liš­kio gat­vė­je pės­čių­jų ta­ką. Gal dėl lė­šų sty­giaus jį da­ry­sim eta­pais, bet rei­kia, kad žmo­nės ži­no­tų, jog jis atei­ty­je bus.

Zok­niai – tai Rad­vi­liš­kio gat­vė su jos at­ša­ko­mis. Gat­vės dan­ga pui­ki. Taip, nė­ra pės­čių­jų ta­ko. Bet pės­čių­jų ta­kų nė­ra daug kur.

Ma­tau, kad mik­ro­ra­jo­ne yra su­tvar­ky­tų at­kar­pų, bend­ruo­me­nės tvar­ko­si, taip pat ir su Sa­vi­val­dy­bės pa­gal­ba.

Dėl kon­tei­ne­rių aikš­te­lių jau išė­jo­me į fi­ni­šo tie­sią­ją ir grei­tai reng­si­me pir­ki­mą.

Sto­te­lės pa­vil­jo­no no­ri zok­niš­kiai? Yra 100 sto­te­lių mies­te, kur pa­vil­jo­nų nė­ra. Ko­dėl Zok­niams rei­kia la­biau? Daug kur rei­kia.

NA­TO lėk­tu­vų te­mą vie­ną kar­tą tu­ri­me pa­baig­ti. Yra reg­la­men­tai ir ka­riai tu­ri jų lai­ky­tis. O jei ne­si­lai­ko? Ta­da ga­li­me pa­sa­ky­ti „išei­kit“, Lie­tu­vai ne­rei­kia gy­ny­bos. Pas­kam­bi­na mums kar­tais gy­ven­to­jai, kad jiems at­ro­do, jog lėk­tu­vai skren­da per že­mai. Ra­my­bės rei­kia ieš­ko­ti kai­miš­ko­je vie­to­vė­je.

Taip. Zok­nių mik­ro­ra­jo­nas yra ypa­tin­gas, čia dau­giau to gar­so, bet ką mes ga­li­me pa­da­ry­ti? Gal ne­po­pu­lia­riai kal­bu, bet ra­my­bę ga­li­me tu­rė­ti tik už­da­ry­da­mi oro uos­tą.

Pa­gal ski­ria­mus pi­ni­gus Zok­niai bū­tų čem­pio­nai. Juk ten ir LEZ'as, ir pra­mo­ni­nis par­kas, ir oro uos­tas. Kiek jiems ski­ria­ma lė­šų...

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

De­šim­ties Zok­nių dau­gia­bu­čių na­mų bend­ri­jų pir­mi­nin­kas B. Zei­na­lo­vas dė­kin­gas gy­ven­to­jams, sa­vo lė­šo­mis ir dar­bu gra­ži­nan­tiems mik­ro­ra­jo­no ap­lin­ką.

Bend­rų pa­stan­gų gra­žūs vai­siai.

Nai­kin­tu­vų gaus­mas ke­lis kar­tus per­trau­kė mū­sų po­kal­bį: vaiz­das pa­kė­lus gal­vą.

Šio kie­mo įva­žia­vi­mas lau­kia re­mon­to. Val­džios pa­ža­das – kitais me­tais...

Dau­gia­bu­čių kie­mų ne­puo­šia nuo ge­gu­žės neiš­ve­ža­mos ža­lio­sios at­lie­kos.