
Naujausios
Žmonių gerumas prikėlė sudegusį gyvenimą
Sausio 27-ąją sudegė Kelmės rajone, Maironių kaime, gyvenančių Rasos ir Svajūno Vasiliauskų namai. Glaustis pas gimines padegėliams teko tik kiek daugiau kaip savaitę. Kaimynų ir giminių padedama šeima išvalė gaisravietę. Maironių ir kaimyninių kaimų gyventojai suaukojo pinigų. Padegėliai prie aukų prisidūrė parduodami gabalą žemės ir nusipirko mobilųjį namelį su baldais, buitine technika ir viskuo, ką sunaikino ugnis.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Tebesapnuoja košmarus
Svajūną Vasiliauską randame naujuose jo namuose, pailgame vagonėlyje. Vyras darbuojasi. Reikia pajungti vandenį, išbandyti dujų katilą.
Žmona Rasa išvažiavo į Vokietiją prižiūrėti senelių. Ten jos darbovietė jau metai. Išvažiuoja porai mėnesių, paskui porą mėnesių būna namuose. Tuomet į Norvegiją dirbti statybose išvažiuodavo vyras. Taip pasikeisdami Vasiliauskai vienas uždirbdavo pinigus, kitas tvarkėsi namuose, prižiūrėjo vaikus.
Dukra Aistė – mokykloje, sūnus Deividas – profesinio rengimo centre.
Svajūnas sunkiai renka žodžius pasakodamas apie gaisrą. Jis ir dukra iki šiol tebesapnuoja košmarus.
Savaitgalį Maironiuose kažkas šventė. Išgirdęs fejerverkus skaudžią nelaimę išgyvenęs vyras pašoko iš lovos ir iki ryto nebesumerkė akių.
Ugnis ant dukros kambario sienos
Vasiliauskai gyveno mediniame Rasos tėvų paliktame name. Gražiai tvarkėsi aplinką. Prieš Kalėdas seniūnija rinko gražiausiai pasipuošusią sodybą. Jų sodyba pripažinta gražiausia. Sausio 28 -ąją šventėje šeima turėjo atsiimti apdovanojimą.
Sausio 26 – osios vakarą Vasiliauskų šeimoje virė įprastas gyvenimas. Namuose buvo trise: Svajūnas, jo žmona Rasa ir dukra Aistė. Vakare Svajūnas prisimena namuose pajutęs keistą kvapą. Kai užgeso krosnis, išvalė pelenus. Išpylė juos lauk. Pamanė, gal susidarė smalkių. Įjungė garinę ir nuėjo miegoti.
Apie pusė trijų į tėvų miegamąjį įpuolė dukra Aistė. Ant jos kambario sienos – ugnis! Vyras įbėgęs į kambarį, bandė ugnį gesinti. Bet netrukus išsijungė elektra. Nebeveikė hidroforas. Nebeliko vandens.
Žmona Rasa iš svetainės spėjo pasičiupti rankinuką. Išbėgo į lauką apsisupusi apklotu. Nuėjo į šalį, nusisuko. Negalėjo žiūrėti, kaip ugnis niokoja namus, kuriuose užaugo pati ir kuriuose augo jos vaikai.
Dukra į kiemą išbėgo pusnuogė – taip kaip miegojo. Pasiėmė tik telefoną, kad galėtų prisišaukti pagalbos. Pasak Svajūno, į bendrąjį pagalbos centrą mergaitė skambino tris kartus. Kiekvieną kartą teko aiškinti, ar name yra likusių žmonių, ar kas nors nenukentėjo, kitas aplinkybes. Trečią kartą pasakė, kad gaisrinės tuoj išvažiuos.
Pamatęs, kad pats ugnies neįveiks, S. Vasiliauskas dar įbėgo į miegamąjį, paėmė šeimos ir namo dokumentus, spėjo paimti šiek tiek patalynės, drabužių. Iš virtuvės išnešė dujų balionus.
Netruko sulėkti ir kaimynai bei tame pačiame kaime gyvenantys giminaičiai. Tačiau medinį namą liepsnos tiesiog rijo akyse. Kai atvažiavo ugniagesiai, ugnis jau veržėsi pro langus, degė stogas, pokšėjo langai.
„Nekaltinu ugniagesių. Jie išvažiavo tuoj pat, kai gavo užduotį, – svarsto Svajūnas. – Bet pati pagalbos išsikvietimo sistema – tikrai netobula. Faktiškai ugniagesiai jau galėjo ir nebevažiuoti. Vistiek namo nepavyko išgelbėti.“
Vasiliauskų namas sudegė iki pamatų. Labiausiai nukentėjo dukra. Mergaitė liko tik su naktiniais drabužiais. Sudegė jos kompiuteris, knygos, kiti mokymosi reikmenys.
Sūnaus nebuvo namuose. Sužinojęs apie gaisrą, jaunuolis sugrįžo. Bet padėti ne ką jau tegalėjo.
Abejingų nelaimei neliko
Gaisro nakties košmaro Vasiliauskai dar ilgai nepamirš. Tačiau S. Vasiliauskas sako nesitikėjęs, jog ištikus nelaimei, sulauks tiek daug pagalbos ir supratimo iš kaimynų, giminių ir visiškai nepažįstamų žmonių.
„Visiems jiems esame be galo dėkingi“, – sako sudegusio gyvenimo jausmą išgyvenęs keturiasdešimtmetis žmogus.
Be namų likusią šeimą tuoj pat priglaudė Rasos Vasiliauskienės sesers Dalios ir Jono Kaušių šeima. Į jų namus Maironių ir aplinkinių kaimų gyventojai nešė drabužių, patalynės, indų, dalijosi kuo turėdami. Žmonos sesers vaikai ir kiti giminaičiai parėmė pinigais.
Kaimynai ir giminės padėjo išvalyti gaisravietę. Tame pačiame Maironių kaime gyvenantys Rasa ir Kazimieras Vileikiai savo technika išvežė degėsius. Kitas kaimynas Ruslanas Alijošius savo traktoriumi išlygino žemes, kad kuo greičiau neliktų nieko, kas primena gaisrą.
Aukas padegėliams rinko bendruomenės pirmininkė Laima Stonienė. „Mūsų kaime tokia tradicija, – vėliau pasakojo bendruomenės pirmininkė. – Aukas padegėliams rinkau jau šeštą kartą. Šįkart labai nustebino tai, kad žmonės taip dosniai ir, nė vieno pikto žodžio nepasakydami, aukojo. Gal todėl, kad Vasiliauskų šeima – labai tvarkinga, čia gyveno ir Rasos Vasiliauskienės tėvai. Rėmė net pašalpas gaunantys žmonės. Kiti neturėjo pinigų, pažadėjo aukoti, kai gaus atlyginimą, ir pažadą tesėjo. Anksčiau padegėliams tiek pat lėšų surinkdavome litais kiek šįsyk eurais.“
S. Vasiliauskas su dėkingumu pasakoja, jog aukas jų šeimai rinko ir kito kaimo Laugalio bendruomenė. Aukojo Maironių pagrindinės mokyklos, kur mokosi dukra Aistė, ir Profesinio rengimo centro sūnaus Deivido bendramoksliai.
„Iš Kelmės skambino visiškai nepažįstami žmonės. Jie aukojo naujų drabužių mūsų vaikams“, – iki šiol negali atsistebėti žmonių gerumu Svajūnas.
Naujieji namai
Nesėdėjo rankų sudėję ir patys Vasiliauskai. Nors giminaičių namuose netrūko nei šilumos, nei paguodos, nei dėmesio, stengėsi per ilgai neužsibūti. Ieškojo išeities, kaip kuo greičiau turėti savo namus. Rado pačią optimaliausią išeitį nusipirkti mobilųjį namelį. Nuvažiavo į Kauną, apsižiūrėjo.
Naudotą 42 kvadratinių metrų ploto namelį su trimis kambariais, židiniu, virtuvėle, tualetu, dušu, dujiniu šildymo katilu, baldais, buitine technika ir kita įranga pardavėjas pasiūlė pirkti už 7300 eurų. Kadangi būstą pardavė padegėliams, dovanų dar pridėjo naują virtuvinį stalelį su kėdėmis.
„Nameliui beveik užteko suaukotų pinigų, kiek trūko – prisidūrėme pardavę beveik pusantro hektaro žemės, – pasakoja ponas Svajūnas. – Viską susitvarkėme labai greitai. Po geros savaitės jau turėjome naujus namus. Tai buvo geriausia išeitis, nes namelis su baldais. Vėl turime viską, ką sunaikino ugnis. Tik beveik visi daiktai suaukoti ir pirkti su nameliu. Iš ano gyvenimo liko tik vienas kitas indas, šiek tiek patalynės ir drabužių.“
Sudegusiame name Vasiliauskai turėjo daugiau vietos. Tačiau šią problemą tikisi išspręsti prie mobilaus namelio pristatydami priestatą, įrengdami terasą.
Savivaldybė padegėliams skyrė 30 kubinių metrų medienos, kurią galės nusipirkti už pusę kainos. Vasarą šeima imsis darbo. Apšiltins ir praplės gerų žmonių dėka nusipirktą namelį.
Autorės nuotr.
Svajūnas Vasiliauskas dėkoja visiems, padėjusiems jo šeimai, kai ištiko nelaimė.
Po viską, kas užgyventa, sunaikinusio gaisro Svajūnas Vasiliauskas ir jo šeima vėl turi namus.
Maironių kaimo bendruomenės pirmininkė Laima Stonienė džiaugiasi, jog kaimo žmonės taip dosniai aukojo per gaisrą namų netekusiai Vasiliauskų šeimai.