Žmonėms reikia ir dvasinio maisto

Žmonėms reikia ir dvasinio maisto

Žmonėms reikia ir dvasinio maisto

Šiaulių vyskupija puoselėja norą turėti Pastoracinį centrą, kuriame glaustųsi vyskupijos Šeimos, Jaunimo, Katechetikos centrai, galėtų rinktis tikintieji.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Didžiulis dėmesys — šeimoms

Šiaulių vyskupijoje veikia trys katalikiško gyvenimo centrai, kurių veikla apima nuo mažo iki seno — Šeimos, Jaunimo ir Katechetikos.

Vyskupo manymu, pagrindas yra Šeimos centras: būtent iš jo išplaukia kiti centrai ir jų užduotys.

„Jei mūsų šeimos bus tvirtos, ištikimos ir darbingos, bus laiminga ir tauta, ir žmonės. Šeimos užduotis ir yra pašaukti į gyvenimą naują gyvybę, ją subrandinti, išauklėti ir, jeigu esame tikintys, paruošti Dangui“, — sako vyskupas.

E. Bartulis, sudalyvavęs Romoje vykusioje pasaulio šeimų šventėje, šią idėją įgyvendino Šiauliuose. Šeimų šventė — unikalus renginys, kurio neturi kitos vyskupijos. Pastaraisiais metais Šiaulių arenoje organizuojama šventė sutraukia apie 5 tūkstančius žmonių.

„Žmonėms reikia bendravimo, susitikimo, gražaus, pakeliančio renginio, dvasinio maisto, — sako E. Bartulis. — Gal ir mūsų laikmetis sudėtingas, nes žmonės yra išsiilgę ne reklaminių, o tikrų dalykų.“

Karas ir taika prasideda šeimoje

Šeimos centras, pasak vyskupo, giliau pažvelgia į žmonių santykius, juos sutaurina. Jei iš pradžių į pasirengimą Santuokos sakramentui žmonės žiūrėjo kiek atsainiai, jis atrodė bauginantis, nereikalingas, dabar požiūris keičiasi, sužadėtiniai būna dėkingi, netgi prašo daugiau susitikimų.

Šeimos centre dirba keturi darbuotojai, jiems gelbsti apie 30— 40 savanorių. Šio centro vadovė Edita Gulbinienė suskaičiuoja: per metus kursus lanko 300— 400 sužadėtinių porų, vienu metu buvo net 800.

Šiaulių vyskupijoje, kaip ir visoje Lietuvoje, neseniai pradėjo veikti atnaujinta Sužadėtinių programa. Aštuoniuose susitikimuose pildomas „Sąsiuvinis sužadėtiniams“, kursuose bendraujama su kunigu, gydytoja ginekologe, dalijamasi patirtimi, nuomonėmis. Po kursų “Sąsiuvinis sužadėtiniams“ dovanojamas būsimiems jaunavedžiams. E. Gulbinienė sako, kad net skeptikai, įsilieję į mokymus, radikaliai pakeičia nuomonę.

Populiarūs „Sutuoktinių savaitgaliai“, kuriuose kas tris mėnesius poros nagrinėja įvairias temas. Centro planuose — šeimoms skirti natūralaus šeimos planavimo, nėštumo, žindymo kursai. Centre veikia ir išsiskyrusiųjų grupelė, konsultuojamos šeimoje smurtą patiriančios moterys.

Lapkričio mėnesį Radviliškyje startuos nauja, dialogo tarp kartų skatinimo, programa. Seminarų ciklai vyks visuose Šiaulių vyskupijos dekanatuose.

Platus Šeimos centro jaunimo programų spektras, rengiantis jaunimą šeimai. „Karas ir taika prasideda šeimoje“, — Motinos Teresės žodžius pacituoja jaunimo programų koordinatoriaus Gediminas Krūmas.

Naujausia Šiauliuose pradėta vykdyti jaunimo lytiškumo programa „Pažink save“ apima ir savivertės, savigarbos, žmogaus orumo klausimus.

Šeimos centro darbuotojai programas, paskaitas pristato mokyklose, universitetuose, organizacijose. Nuolatiniai savanoriai padeda rengti stovyklas, į kurias vasarą kviečiami vaikai, paaugliai, su jais bendrauja psichologai, socialiniai darbuotojai.

Tikėjimą perteikia jaunimui

Jaunimo centras jungia jaunus žmones, kurie aktyviai dalyvauja vyskupijos gyvenime. Jaunimą, pasak E. Bartulio, suburti nėra lengva — išsibėgioja, išvažinėja. Bet aktyvių, nuo vertybių nenusigręžusių jaunų žmonių pavyksta rasti.

Ko gero, svarbiausias metų renginys — Jaunimo dienos, kurioms ruošiamasi visus metus. Jaunimo dienos yra vykusios ir Šiauliuose, vyskupas iki šiol su džiaugsmu prisimena įspūdingą jaunimo žygį nuo Katedros iki Kryžių kalno.

Vasarą Jaunimo centras organizuoja stovyklas, tarp jų — šv. Mišių patarnautojų stovyklą, kurioje ugdomas pašaukimas. Jaunimas dalyvauja piligriminiuose žygiuose, į juos įsijungia ir Katechetinio centro, vyskupijos kurijos darbuotojai.

Katechetikos centras jungia vyskupijos tikybos mokytojus, teikia edukacinę, metodinę pagalbą, koordinuoja jų darbą, organizuoja seminarus, konferencijas, teikia metodinę pagalbą.

„Katechetikos centrui gula didelė atsakomybė, nes jaunam žmogui perteikti tikėjimą šiandien nelengva, — sako vyskupas. — Kompiuterių amžiuje, kai informacijos srautas didžiulis, jaunimas sužino ir gerų, ir blogų dalykų, gėrį, tikėjimo šviesą perduoti tampa sunku.“

Neturi savos pastogės

„Kiek galime, tiek stengiamės patenkinti tikinčių poreikius. Bet tobulumui nėra ribų“, — sako vyskupas. Labiausiai stokojama patalpų. Visi trys centrai glaudžiasi nuomojamose patalpose, viename kambaryje dirba po keturis žmones. Kabinetuose ne tik ankšta, bet ir šalta, drėgna.

Trūksta salių, susitikimų kambarių. Rugsėjo 1-ąją salytėje teko sutalpinti 90 tikybos mokytojų, vasarą du— tris kartus per savaitę ateina 60 sužadėtinių.

„Žmonės dirba iš širdies, ieško išeičių, bet norisi normalių sąlygų. Visos vyskupijos turi atskiras savas patalpas, o Šiaulių — ne, — sako vyskupas. — Būtų nuostabu, jeigu pavyks realizuoti Pastoracinio centro idėją, nes visi yra išsiilgę normalaus darbo. Tai būtų dovana visam miestui.“

 

LAIMĖ: Šiaulių vyskupui Eugenijui Bartuliui visi darbai — Dievo Apvaizdos dovana: „Kiekvienas susitikimas su žmonėmis yra be galo brangus, visus juos priimu kaip laimę.“

SIEKIS: „Siekiame, kad žmogus savęs neišdovanotų ir prie altoriaus padovanotų mylimajam arba mylimajai baltą lapą tik su vienu vardu ir pavarde. Bet, kad lapas būtų neprirašytas, reikia daug dirbti“, — teigia Šeimos centro jaunimo reikalų koordinatorius Gediminas Krūmas.

MOKYMAS: „Sužadėtinių sąsiuvinis“ pildomas sužadėtinių kursų metu ir dovanojamas visam gyvenimui.

VEIKLA: Šeimos centro vadovė Edita Gulbinienė džiaugiasi, kad Sužadėtinių kursus išklausę sutuoktiniai ir toliau noriai dalyvauja centro renginiuose.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.