Žiemiškų gatvių prižiūrėtojams Savivaldybė turi priekaištų

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Pirmo gatvių priežiūros lygio Tilžės gatvė turi būti valoma visą parą ir barstoma druska.
Šių metų pirmąją savaitę atšalus orams ir pasnigus, dėl Šiaulių miesto gatvių būklės Savivaldybė sulaukia įvairių atsiliepimų. Spaudos konferencijoje Savivaldybės atstovės pabrėžė, kad žiemą gatvės valomos pagal sutartyje su rangovu numatytus reikalavimus, tačiau už laiku neatliktus darbus jiems jau skirta 10 tūkstančių eurų baudų.

Atšalus orams valant gatves veikia tik speciali druska

Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė priminė, kad gatvės mieste valomos pagal jų lygius. I lygio gatvės turi būti valomos visą parą, nuolat barstomos šlapia druska.

Iš 284 kilometrų miesto gatvių 42 kilometrai – pirmo lygio. Tai Tilžės, Pramonės, Architektų, Aukštabalio, Baltų, Gegužių, Karaliaučiaus, Serbentų, Vilniaus, Žemaitės gatvės ir autobusų apsisukimo žiedai. Kitų lygių gatvėse reakcijos laikas nustojus snigti yra ilgesnis: 6 arba 8 valandos. IV priežiūros lygio gatvės – žvyrkeliai arba nedidelių kvartalų gatvelės. Jos nėra barstomos, tačiau per 10 valandų po snygio jose turi būti užtikrintas išvažiavimas.

„Kai sninga, sunku tikėtis, kad gatvėse bus sausa danga. Tam tikru laiku gatvėse gali būti sniego. Tai leidžia sutartis su rangovu ir priežiūros sąlygos. Tačiau gatvės turi būti atitinkamai nuvalytos“, – aiškino E. Bružienė.

Ji akcentavo, kad yra sudėtingų meteorologinių sąlygų, kurioms esant galimi tam tikri eismo sutrikimai – kai gausiai sninga ilgiau nei 6 valandas arba kai temperatūra nukrenta žemiau 8 laipsnių šalčio.

Nukritus oro temperatūrai žemiau 8 laipsnių šalčio, druska veikia prasčiau. Tokios sąlygos buvo praėjusią savaitę. Priežiūra yra sudėtingesnė, reikia naudoti specialią druską. Anot vedėjos, tokia ir buvo naudota miesto gatvėse.

196 šaligatviai ir pėsčiųjų takai yra prižiūrimi dviem lygiais. Pirmiausia valomi pirmo lygio šaligatviai ir visi laiptai.

E. Bružienė informavo, kad sutartis su bendrove „Ecoservice projektai“ dėl miesto gatvių ir šaligatvių priežiūros baigiasi šių metų ketvirtąjį ketvirtį. Bus skelbiamas naujas konkursas gatvių priežiūros darbams atlikti. Paklausta, ar tenkina dabartinio rangovo paslaugų kokybė, vedėja atsakė: „Jeigu baudų kolegos išrašo nemažai, vadinasi, stengtis dar yra kur.“

Skyrė 10 tūkstančių eurų baudų

Miesto koordinavimo skyriaus vedėja Rigita Tijūnaitienė patvirtino, kad praėjusią savaitę buvo valomos visų lygių gatvės.

Pagal sutartį paslaugos teikėjas privalo turėti 8 gatves valančius automobilius, „Ecoservice projektai“ turi 9. Vienu metu gatvėse dirba nuo 2 iki 6 automobilių, todėl galima pamatyti ir konvojų, kai kartu važiuoja kelios valymo mašinos, ir dirbančius po vieną automobilius.

„Yra įvairių situacijų. Praėjusią savaitę dėl gatvių (valymo – aut. past.) turime nustatytus 8 trūkumus, dėl šaligatvių – 2. Tai sudarys apie 10 tūkstančių eurų baudų“, – komentavo R. Tijūnaitienė.

Skyrius sulaukia ir gyventojų skundų. Praėjusią savaitę pasitvirtino nusiskundimai dėl S. Šalkauskio ir Ragainės gatvių valymo ir du šaligatvių valymo atvejai. Per savaitę gatvių nuvalyta per 11 milijonų kvadratinių metrų, o šaligatvių – per 2 milijonus kvadratinių metrų.

Vedėja pažymėjo, kad darbų apimtys yra didžiulės. Sausio 3–5 dienomis gatvių valymo technika dirbo be pertraukų, tik keitėsi automobiliai. Sausio 6–7 dienomis gatvių valymo darbai vyko su kelių valandų pertraukomis.

„Gatvių valymo stebėjimas vyksta nuolat“, – pabrėžė vedėja.

Skyriaus specialistai stebi situaciją vaizdo kameromis, tinklalapyje mato, kur konkrečiu metu dirba gatvių valymo technika. Be to, specialistai vyksta įvertinti situacijos į vietą.

Bulvare druskos nebebarstys

Savo korekcijas į gatvių valymą įneša ir Šiaulių meras Artūras Visockas. Jis feisbuke paskelbė, kad pėsčiųjų bulvare liepė nebarstyti druskos, tik pavalyti sniegą, nes jam gražu baltas bulvaras, nors tai ir kertasi su sutartyje įrašytais reikalavimais rangovui. Taip miesto galva siekia apsaugoti bulvaro augalus ir juo vaikštančių augintinių kojas.

„O gal mums reikia, kad grindinys net ir žiemos metu atrodytų, lyg lauke yra vasara?“ – klausė meras šiauliečių.

Jis siūlė geriau pabarstyti bulvarą skaldele ir sulaukė atsakymo: „Skaldelė taip pat nėra gerai. Ji koncentruojasi lietaus sistemoje, kuri ir taip silpnai veikia. Esant sausam orui dulka ir padidėja oro užterštumas kietosiomis dalelėmis.“