Žemdirbių protestas: laukuose – žali kryžiai

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Ty­lus pro­tes­tas – di­džiu­lis ža­lias kry­žius va­kar iš­dy­go ke­ly­je Šiauliai–Joniškis, ne­to­li Kry­žių kal­no.
Nuo sa­vait­ga­lio per Lie­tu­vą vil­ni­ja žem­dir­bių pro­tes­to ak­ci­ja prieš nu­ma­to­mus pa­pil­do­mus mo­kes­čius žem­dir­biams. Ak­ci­jos me­tu žem­dir­biai sa­vo plo­tuo­se, kuo ar­čiau tų vie­tų, kur yra in­ten­sy­vus eis­mas, sta­to ža­lios spal­vos kry­žius – sim­bo­li­nį ženk­lą, kad že­mės ūkis tam­pa ne­be­pa­ke­lia­ma naš­ta ir nu­ma­to­mi mo­kes­čiai – tie­siau­sias ke­lias į jo su­nai­ki­ni­mą.

Lau­kuo­se – gau­sy­bė kry­žių

Į "Ža­lių­jų kry­žių" ak­ci­ją įsi­jun­gė žem­dir­biai iš vi­sos Lie­tu­vos. Or­ga­ni­za­ci­nis šta­bas prie sa­vait­ga­lį su­dė­lio­jo pro­tes­to ak­ci­jos pla­ną ir pre­li­mi­na­rias da­tas. Nusp­ręs­ta, kad žem­dir­bių ak­ci­ja vyk­tų eta­pais ir star­tuo­ja nuo "Ža­lių­jų kry­žių".

Lie­tu­vos že­mės ūkio ta­ry­bos (LŽŪT) pir­mi­nin­kas Auš­rys Ma­ci­jaus­kas įsi­ti­ki­nęs, kad sa­vait­ga­lį pra­si­dė­ju­si ak­ci­ja tu­ri tęs­tis ma­žiau­siai mė­ne­sį ir tu­ri bū­ti kuo ma­siš­kes­nė – tik to­kiu bū­du ga­li pa­vyk­ti at­kreip­ti vi­suo­me­nės dė­me­sį.

Anot A. Ma­ci­jaus­ko, pa­sta­ro­ji pro­tes­to ak­ci­ja nu­kreip­ta ne pa­spaus­ti apie pa­pil­do­mus mo­kes­čius gal­vo­jan­čius po­li­ti­kus ar konk­re­čią par­ti­ją, o kreip­tis į ei­li­nius žmo­nes, že­mės ūkio pro­duk­ci­jos var­to­to­jus, nes tik tu­rint vi­suo­me­nės pa­lai­ky­mą, esą ga­li­ma ti­kė­tis, kad po­li­ti­kai su­klus.

Vie­nas iš pir­mų­jų į ak­ci­ją įsi­jun­gė Kel­mės ra­jo­no ūki­nin­kas Mar­ty­nas Pui­do­kas. Jis sa­vo plo­tuo­se, ku­rie drie­kia­si ne tik per Kel­mės, bet ir Šiau­lių ra­jo­nus jau pa­sta­tė ke­tu­ris ža­lios spal­vos kry­žius. Jų ar­ti­miau­siu me­tu ke­ti­na pa­sta­ty­ti ir dar dau­giau.

"Vi­sad no­rė­jau sa­vo pro­se­ne­lio že­mė­je pa­sta­ty­ti kry­žių ar kop­lyts­tul­pį, bet nie­kad ne­gal­vo­jau, kad kry­žių teks sta­ty­ti ne pro­se­ne­lio at­mi­ni­mui, o lai­do­ja­mam že­mės ūkiui", – sa­kė per 100 hek­ta­rų že­mės dir­ban­tis M. Pui­do­kas.

Au­gin­to­jo tei­gi­mu, į ak­ci­ją ak­ty­viai įsi­jun­gia vi­sos Lie­tu­vos ūki­nin­kai. Kel­miš­kiai ir šiau­lie­čiai taip pat la­bai ak­ty­vūs: va­kar vi­sos ke­lio at­kar­pos Tytuvėnai–Šiauliai lau­kai, anot jo, bu­vo nu­sė­ti ža­lių kry­žių.

Jei ma­no ūkis žlugs, kaip gal­vo­ja­te, ką aš pa­da­ry­siu pir­miau­sia? Aš at­lei­siu žmo­nes.

M. Pui­do­ko tei­gi­mu, pa­sek­ti Vo­kie­ti­jos žem­dir­bių pa­vyz­džiu ir lau­kuo­se sta­ty­ti kry­žius pa­ska­ti­no tai, si­tua­ci­ja Lie­tu­vos že­mės ūky­je esan­ti ypa­tin­gai pra­sta. Pas­ku­ti­niai tre­ji me­tai, kuo­met au­ga­li­nin­kys­tei bu­vo itin ne­pa­lan­kios gam­tos są­ly­gos – tai gau­sūs, der­lių iš­plau­nan­tys lie­tūs, tai ne­si­bai­gian­ti saus­ra – iki kri­ti­nės ri­bos su­ma­ži­no užau­gi­na­mą der­lių ir jo ko­ky­bę.

Pa­pil­do­mi mo­kes­čiai, apie ku­riuos vis gar­siau kal­ba­ma val­džios ko­ri­do­riuo­se, M. Pui­do­ko nuo­mo­ne, ga­li bū­ti pa­sku­ti­nis kir­tis prieš že­mės ūkio sek­to­riaus mir­tį.

Ūki­nin­kui ži­no­ma, kad žem­dir­bys­te be­si­ver­čian­čios įmo­nės pa­sta­ruo­ju me­tu de­šim­ti­mis at­lei­džia sa­vo va­dy­bi­nin­kus, vyk­do­ma pri­vers­ti­nė op­ti­mi­za­ci­ja, ku­ri duo­da že­mės ūkiui tik ža­lą.

"Vi­si tik ir ma­to ūki­nin­kus va­ži­nė­jan­čius dži­pais, at­seit tur­tin­gi. Bet ar kas su­si­mąs­to, kad tie dži­pai skir­ti va­ži­nė­ti po lau­kus?", – re­to­riš­kai klau­sė au­gin­to­jas.

Pa­si­gen­da jau­ni­mo

Kar­tu su duk­ra per 1 000 hek­ta­rų dir­ban­tis Šiau­lių ra­jo­no ūki­nin­kas Edas Sas­naus­kas taip pat pri­si­jun­gė prie "Ža­lių­jų kry­žių" pro­tes­to ak­ci­jos. Au­gin­to­jas pa­sta­tė pen­kis kry­žius.

"Es­mė – ne kry­žių skai­čius. Koks skir­tu­mas. Es­mė yra tai, kad iš žem­dir­bių yra ty­čio­ja­ma­si, for­muo­ja­ma blo­ga nuo­mo­nė – to­kie, ano­kie. O kai rei­kia pa­gal­bos, akys kur kryps­ta?", – kar­tė­lio ne­slė­pė ne vie­ną de­šimt­me­tį ūki­nin­kau­jan­tis E. Sas­naus­kas.

Jis įsi­ti­ki­nęs, kad že­mės ūkio po­li­ti­ka žlug­do, o ne­pa­de­da ūki­nin­kams, vi­suo­me­nė ir žem­dir­biai yra prie­ši­na­mi.

"Ne­nau­do­ki­te roun­da­po, ne­da­ry­kit to, ano, ši­to... Vis­ką val­džia bai­gia atim­ti, dar li­ko nuim­ti ak­ci­zi­nį ku­rą ir eu­ro­pi­nes iš­mo­kas. Taš­kas", – sa­kė au­gin­to­jas.

Anot jo, kiek jau­ni­mo že­mės ūky­je be­li­ko? Ar eis į žem­dir­bys­tę jau­ni žmo­nės, jei čia me­tai iš me­tų vis­kas žlug­do­ma: li­ni­nin­kys­tė jau su­žlug­dy­ta, pie­no ūkiai žlug­do­mi.

"Ar yra dar par­duo­tu­vė­se tik­ros grie­ti­nės, tik­ro pie­no... Vis­kas iš pie­no mil­te­lių, iš pal­mių alie­jaus, iš so­jos!", – kal­bė­jo E. Sas­naus­kas.

Ūki­nin­kas tei­gia, sa­vo ūky­je įdar­bi­nęs apie 50 žmo­nių. Va­di­na­si, 50 šei­mų tu­ri pa­ja­mas.

"Jei ma­no ūkis žlugs, kaip gal­vo­ja­te, ką aš pa­da­ry­siu pir­miau­sia? Aš at­lei­siu tuos žmo­nes, ir ir jie su vi­so­mis šei­mo­mis at­si­durs vals­ty­bės ki­še­nė­je", – sa­ko E. Sas­naus­kas.

Jis įsi­ti­ki­nęs, kad že­mės ūkio sek­to­riaus atei­ti­mi tu­ri bū­ti suin­te­re­suo­ti ne tik žem­dir­biai, bet ir vi­sa vi­suo­me­nė.

Ūki­nin­kas ne­ma­no, kad, tę­siant pro­tes­to ak­ci­jas, rei­kė­tų į gat­ves iš­va­žiuo­ti su trak­to­riais. Ta­čiau jei po ty­lios "Ža­lių­jų kry­žių" pro­tes­to ak­ci­jos žem­dir­biai lau­kuo­se ir to­liau liks vie­ni, jis bū­ti­nai pa­lai­kys to­kią ini­cia­ty­vą.

Me­ras kvie­čia dis­ku­tuo­ti

Šiau­lių ra­jo­no me­ras An­ta­nas Be­za­ras kry­žiaus sa­vo lau­kuo­se ne­sta­tė. Sa­ko gal­vo­jan­tis, kad su kry­žiais ap­skri­tai ne­de­rė­tų juo­kau­ti.

"Tie­są sa­kant, da­bar­ti­niai pro­tes­to bū­dai man, ir kaip me­rui, ir kaip ūki­nin­kui – ne­sup­ran­ta­mi", – sa­ko A. Be­za­ras.

Jis įsi­ti­ki­nęs, kad tik­rai dar ga­li­ma ras­ti prie­mo­nių, kaip kal­bė­ti, dis­ku­tuo­ti ir ieš­ko­ti komp­ro­mi­so.

Me­ras penk­ta­die­nį pa­ts ke­ti­na vyk­ti į že­mės ūkio mi­nis­te­ri­ją ir ieš­ko­ti at­sa­ky­mų žem­dir­biams rū­pi­mais klau­si­mais. At­sa­ky­mus bū­ti­nai par­veš į Šiau­lius.

Neat­me­ta­ma ti­ki­my­bė, kad į Šiau­liuo­se bus lau­kia­mas ir že­mės ūkio mi­nist­ras, ku­ris su­si­ti­ki­me su ūki­nin­kais bus pa­pra­šy­tas at­sa­ky­ti į juos do­mi­nan­čius klau­si­mus.

Radviliškio žemdirbiai stato žalius kryžius


300 hektarų jungtiniame šeimos ūkyje dirbantis Radviliškio ūkininkų sąjungos pirmininkas Ignas Hofmanas sako, jog radviliškiečiai žemdirbiai solidarizuojasi su kitais taikiai protestuojančiais žemdirbiais ir stato žaliuosius kryžius pačiose matomiausiose vietose: prie kelių Šiauliai-Panevėžys, Radviliškis-Tyruliai, Šeduva-Baisogala, kitur.

"Šia akcija mes nešame žinutę visuomenei ir politikams, kad žemės ūkiui tenkanti našta tampa nebepakeliama. Tie laukuose vis tankiau atsirandantys kryžiai simbolizuoja naikinamą kaimą ir sėkmingai naikinamą žemės ūkį. Kol kas mes matome tik tokias tendencijas.

Politiniai sprendimai, nauji mokesčiai smukdo žemės ūkį. Akcizų didinimas, norai didinti žemės mokestį, neadekvatus mokesčių "Sodrai" didėjimas, "raudonasis" kuras, kurį šildymui naudoja ir gyventojai ir kurio akcizas brangsta net apie 40 centų. Kas toliau?

Nauji mokesčiai, kuriuos siūlo Finansų ministerija, žemės ūkiui gali būti lemtingi, o kai kam – ir pražūtingi.
Niekas neįvertina to, kad treti metai iš eilės žemdirbiams buvo nepalankūs, visais šiais metais buvo paskelbta ekstremali situacija. Šiemet Radviliškio rajonas nuo gamtos reiškinių nukentėjo labiau, nei 2017 metais.

Mes nebegalim kentėti. Tokį puolimą, spaudimą ir net šantažą sunku iškęsti. Plius visuomenė yra supriešinta. Per valdžios viešųjų ryšių kanalus formuojama nuomonė, kad ūkininkai nemoka mokesčių.
Galiu patvirtinti: visus mokesčius mes mokame ir dar mokame "Sodros" mokestį nuo pelno, ko nėra versle.

Baisiausia, kad nauja mokestinė našta labiausiai smogs smulkiesiems ūkininkams, ypač "Sodros" mokesčiai. Stambiuosius tai palies mažiau, bet kuro akcizo didinimas, žemės mokestis – nuo jų niekas neišsisuks, koks tu bebūtum – didelis ar mažas. Tik tiek, kad didieji yra ekonomiškai stipresni ir lengviau pakels mokestinę naštą, jie turi daugiau resursų.
Naujovės labiau smogs gyvulininkytės sektoriui, kuris ir taip gyvena labai sunkiai. Kasmet galvijų sumažėja apie 17 tūkst vienetų ir po 5-6 metų šios šakos visai turėtų nelikti, jei nebus imamasi priemonių.
Kiti gyvulius laiko tik dėl to, kad turi įsipareigojimų bankams, Nacionalinei mokėjimų agentūrai.
Nukentės ir į modernizavimo projektus įsijungę jauni ūkininkai – jie rašydami verslo planą, susidėliojo pinigų srautus, paskolų grąžinimo grafikus. Tai kaip jiems laikytis tų verslo planų?
Šis protestas – tik pirmoji akcijos dalis. Dėl tolimesnių etapų organizacinis štabas rinksis lapkričio 15 dieną ir spręs, ką daryti, bet jau panašu, kad bus važiuojama ir su traktoriais, o vėliau rinksimės protestui ir Vilniuje.
Vienam tikslui jungiasi visos žemdirbius vienijančios organizacijos: uogininkai, pienininkai, ekologiniai ūkiai, grūdininkai. Negalima taip staigiai keisti mokesčių", – sako žemės ūkio politika nusivylęs ūkininkas.

Rajone ūkininkaujantis Benas Elzbergas redakcijai sakė šalia kelio Radviliškis-Pakruojis jau pastatęs du kryžius. Į akciją taip pat įsijungė kiti Aukštelkų seniūnijos ūkininkai, vienas paskui kitą statantys žaliuosius kryžius savo laukuose.

"Pastačiau kryžius, nes noriu kartu su kitais pasakyti, jog ūkininkai irgi yra žmonės, kuriantys darbo vietas, ir nereikia jų kasmet "skalpuoti" vis naujais mokesčiais.
Mes dirbame po atviru dangumi ir mūsų nelepina nei orai, nei kainos – kiekvieni metai tampa vis sunkesni.
Į bankrotą mes gal nenueisime, bet labiausiai siutina tai, kad nėra jokio stabilumo ir kaskart atsiranda vis naujų mokesčių", – redakcijai sakė ūkininkas, šeimos ūkyje kartu su tėvu dirbantis 400 hektarų.