Žeimelyje kuria trijų valstybių dailininkai

Žeimelyje kuria trijų valstybių dailininkai

Žei­me­ly­je ku­ria tri­jų vals­ty­bių dai­li­nin­kai

Nuo sa­vait­ga­lio Žei­me­ly­je (Pak­ruo­jo r.) vyks­tan­čia­me tarp­tau­ti­nia­me dai­lės ple­ne­re „Čia ma­no na­mai“ ku­ria ke­tu­rio­li­ka me­ni­nin­kų iš Lie­tu­vos, Lat­vi­jos ir Uk­rai­nos. Jų dar­bus „ką tik nuo mol­ber­to“ žei­me­lie­čiai ir mies­te­lio sve­čiai ga­lės pa­ma­ty­ti nuo šeš­ta­die­nio Žiem­ga­los mu­zie­ju­je.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Gin­ta Stav­rovs­ka iš Lat­vi­jos, uk­rai­nie­tės Iry­na Gre­sik ir Zhan­na Schev­chen­ko, Lie­tu­vos me­no pa­sau­lio at­sto­vai Eu­ge­ni­jus Na­le­vai­ka, Arū­nas Va­si­liaus­kas, Ma­ri­ja Ras­te­nie­nė, Eg­lė Ta­la­lie­nė, Vio­le­ta Ži­do­ny­tė, Ban­gu­tis Pra­puo­le­nis, Jo­lan­ta Šmid­tie­nė, Ben­ja­mi­nas Jen­čius, Ire­na ir Vi­lius Šliu­že­liai bei Va­len­ti­nas Var­nas (ple­ne­ro ku­ra­to­rius) nuo šeš­ta­die­nio fik­suo­ja į akį kri­tu­sius Žei­me­lio pa­sta­tus.

„Uk­rai­no­je toks ma­žas mies­te­lis bū­tų tik kai­mas. Čia nu­ste­bi­no gau­sa gra­žių gė­lių ant pa­lan­gių bei vi­sa­me mies­te­ly­je. La­bai įdo­mi pa­sta­tų ar­chi­tek­tū­ra, jo­je dar li­ku­si kaž­kuo­met čia gy­ve­nu­sių žmo­nių dva­sia. Žmo­nių mei­lė sa­vo kraš­tui, sa­vo mies­te­liui da­ro Žei­me­lį la­bai pa­trauk­liu lan­ky­to­jams. Mu­zie­jus – tar­si pa­grin­di­nė mies­te­lio ašis. Dai­li­nin­kus vi­sa­da la­biau trau­kia se­nos de­ta­lės. Ci­vi­li­za­ci­ja yra gė­ris, bet kai vi­sur pa­sta­tai tam­pa kaip su­per­mar­ke­tai – vie­no­du­mas neį­do­mus. O Žei­me­ly­je tiek lai­ko iš­sau­go­tų da­ly­kų... Lie­tu­vių ir uk­rai­nie­čių men­ta­li­te­tai pa­na­šūs, gal tik Lie­tu­vo­je la­biau sau­go­mas pa­vel­das, do­mi­ma­si kul­tū­ra“, – da­li­jo­si įspū­džiais I. Gre­sik, Za­po­ro­žės dai­li­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­kė.

Vie­na iš ple­ne­ro or­ga­ni­za­to­rių, Žiem­ga­los mu­zie­jaus di­rek­to­rė Dai­va Skrups­ke­ly­tė pažymėjo, kad me­ni­nin­kai la­biau­siai ir do­mi­si se­na­ja mies­te­lio ar­chi­tek­tū­ra, iš­li­ku­sio­mis spal­vo­mis. Uk­rai­nie­tės, fo­tog­ra­fuo­da­mos apy­lin­kes, pa­sta­tus, ran­da skir­tu­mų su ki­tų Lie­tu­vos re­gio­nų ar­chi­tek­tū­ra, žei­me­lie­tiš­ką­ pa­vel­dą ly­gi­na su se­nais pa­sta­tais Vo­kie­ti­jo­je.

Dai­li­nin­kai siu­že­tų ran­da ne tik go­ti­ki­nė­je Žei­me­lio cent­ri­nė­je aikš­tė­je su rau­do­nų ply­tų pa­sta­tais. Ne vie­no kū­rė­jo akį pa­trau­kė apy­lin­kių gam­ta, o kai ku­rie žei­me­lie­čiai ga­li ti­kė­tis pa­ma­ty­ti ir sa­vo po­rtre­tus.

„Kur be­žiū­rė­si, vi­sur ga­li­ma pieš­ti“ – taip ple­ne­ro veiks­mą api­bū­di­na dai­li­nin­kai“, – sa­kė „Šiau­lių kraš­tui“ mu­zie­ji­nin­kė D. Skrups­ke­ly­tė.

Vi­si me­ni­nin­kai, iš­sky­rus anks­tes­nių­jų me­tų ple­ne­rų da­ly­vius I. ir V. Šliu­že­lius, Žei­me­ly­je lan­ko­si pir­mą kar­tą.

Ple­ne­ras „Čia ma­no na­mai“ skir­tas Lie­tu­vos šimt­me­čio ju­bi­lie­jui, o pa­va­di­ni­mas reiš­kia na­mus pla­čią­ja pra­sme.

„Na­mai – tai ir sa­vas kie­mas, ir tė­vy­nė“, – ko­men­tuo­ja D. Skrups­ke­ly­tė.

La­ri­sos KA­ZA­KE­VI­ČIE­NĖS nuo­tr.

Tarp­tau­ti­nį ple­ne­rą Žei­me­ly­je su­kvie­tė (iš kai­rės) Žiem­ga­los mu­zie­jaus di­rek­to­rė Dai­va Skrups­ke­ly­tė ir Kau­no ak­va­re­li­nin­kų ly­de­ris Va­len­ti­nas Var­nas.