
Naujausios
Yra dvi Lietuvos ir dvi Amerikos
Šiaulių universitete viešosios politikos ir valdymo paskaitas skaito Nebraskos universiteto (Omaha) profesorius emeritas dr. Dale Krane. Į Šiaulius jis atvyko kartu su žmona Maria Krane.
Pokalbis su svečiais – apie atradimus Lietuvoje ir netikėtą Donaldo Trampo pergalę JAV prezidento rinkimuose.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Paskaitos ir pažinimas
Nebraskos universiteto profesorius D. Krane su žmona Lietuvoje lankosi pirmą kartą. Amerikiečiai atvyko sningant, dabar oras panašus kaip Nebraskoje: „Tik pas mus labiau vėjuota.“
Skrisdami į Lietuvą, neturėjo jokių išankstinių nuostatų, o atvykę maloniai nustebo. Gerų emocijų kelia daugybė dalykų, o ypač – labai svetingi, atviri, nuoširdūs žmonės. „Jaučiamės kaip namuose“, – sako profesorius.
Ponia Maria turėjo žinių apie Lietuvą, nes vadovauja tarptautinėms mainų programoms Kreitono universitete Omahoje, kuris bendradarbiauja su Vilniaus universitetu.
D. Krane prisimena: apie 1994–1996 metus lankėsi Rytų Europoje, kai vyko bendradarbiavimas su universitetais Armėnijoje, Moldovoje. Tuomet į akis krito gausybė skirtumų, tarp kurių – amerikiečiui neįprasti sovietiniai reliktai, kai žmonės pirko vien išgirdę, jog parduodami batai ar tualetinis popierius.
„25 metai yra nedidelis laikas, viena karta, bet transformacija pas jus didžiulė“, – įvertina D. Krane.
Šiauliuose D. Krane universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto Viešojo administravimo katedros magistro studijų studentams skaito viešosios politikos ir valdymo paskaitas. Tvarkaraštis gana įtemptas – keturios paskaitų valandos kasdien.
Ne tik dėsto teoriją, bet ir įtraukia studentus į diskusiją. „Nutinka įdomių dalykų. Paklausiau studentų, kiek partijų yra dabartiniame Lietuvos Seime, gavau 4–5 skirtingus atsakymus! Sakau, pasakykite vidurkį“, – juokiasi profesorius.
D. ir M. Krane, viešėdami Lietuvoje, stengiasi kuo labiau pažinti šalį. Savaitgalį amerikiečiai sėdo į traukinį ir nuvyko į Vilnių. „Labai mielas miestas“, – įvertina. Ir giria labiau nei Berlyną.
Vilniuje lankė KGB muziejų, jis paliko sukrečiantį įspūdį. Abu nustebino didžiulis pasipriešinimo dalyvių skaičius sovietinei okupacijai Lietuvoje ir visose Baltijos šalyse.
Ar norėtų grįžti į Lietuvą kaip turistai? „Taip, taip, taip!"– triskart užtvirtina D. Krane. Žmona papildo savo vyrą: „Vasarą.“
M. Krane prieš keletą metų laikraštyje „New Yourk Times“ skaitė straipsnį apie tai, jog Lietuvoje jaučiamas turistų antplūdis, žmonės atranda Lietuvą. Kad tai – šalis, kurioje galima atrasti įdomybių, be to, gardus maistas ir puiki jo kaina.
„Maisto kainos geriausios iš visų Europos sostinių“, – įvertina ponia Maria. Ir pateikia pavyzdį: vakarienė restorane su karštu patiekalu (steikas, lašiša, salotos, stiklinė vyno) kainavo pusę tiek, kiek būtų tekę sumokėti restoranėlyje Amerikoje. Arba – čia gali už mėsainio JAV kainą valgyti karštą patiekalą.
„Labai patiko salotos, – patiekalo pavadinimą M. Krane sako lietuviškai. – Esu lingvistė, stengiuosi, kiek įmanoma, mokytis kalbos. Man lietuvių kalba skamba gražiai, kalboje daug „š“, „č“. Kartais man ji suskamba portugališkai – taip, kaip portugalai kalba Rio. Mano gimtoji kalba portugalų, aš gimiau Brazilijoje.“
O ką eilinis šių dienų amerikietis žino apie Lietuvą? „Kur yra“, – šypsosi profesorius. Žinios, jo teigimu, priklauso nuo išsilavinimo. „Kai gyveni didelėje šalyje, labiau telki dėmesį į save, todėl daugeliui žmonių žinios apie kitas šalis nėra svarbios.“
„Vienas Dievas žino“
Apie politiką ir Lietuvą su svečiais kalbamės Šiaulių universiteto Viešojo administravimo katedroje. Atsakydamas į klausimus, profesorius nuolat paklausia žmonos – galbūt ji nori išsakyti nuomonę?
– Ar tikėjotės, kad rinkimus laimės Donaldas Trampas?
– Ne! Manau, niekas, kas sekė pagrindinius Amerikos laikraščius, televizijos programas, nesitikėjo D. Trampo pergalės. Dauguma visuomenės apklausų nenuspėjo rinkimų rezultatų.
Moksliškai bandoma pagrįsti, kas lėmė tokį elgesį, kodėl apklausos buvo nenuspėjamos. Viena iš išvadų – dalis žmonių iki paskutinių minučių nebuvo apsisprendę, kam atiduos balsą. Abiejų kandidatų reitingai buvo labai panašūs. Kodėl rinkėjai priėmė tokį galutinį sprendimą, jau kitas klausimas.
– Kova prieš rinkimus buvo labai aktyvi, aistros nenutilo ir paskelbus rezultatus. Ką rodo protestai po rinkimų?
– Atskiros grupės palaikė vieną ar kitą kandidatą, taip pat abu kandidatai susidūrė su grupėmis, kurios reiškė nepasitenkinimą. Tai – dalis įprastinės amerikietiškos demokratijos sistemos.
Atkreipiau dėmesį, kad pas jus irgi yra žmonių, kuriems nepatinka „valstiečių“ partija ir jie nori apie tai kalbėti. Tą patį galima sakyti ir apie kitas partijas. Tai – normalus demokratijos diskursas.
Išskiriamos mažiausiai 4–5 pagrindinės tezės, ką D. Trampas darė gerai, ir ką Hilari Clinton darė blogai. Kokie faktoriai, grupės, organizacijos paveikė rinkimus. Žmonės „užkibo“ ir ant kurtų netikrų žinių, skirtų daryti įtaką vienam ar kitam kandidatui.
Aktyvūs veiksmai vyko socialiniuose tinkluose, tai – vieni pirmųjų rinkimų, kuriuose socialinė medija, feisbukas darė didelę įtaką, net didesnę nei įprastas tradicinis laikraščių ar televizijos žurnalistinis pasaulis. Apie šiuos rinkimus bus parašyta nemažai disertacijų.
– D. Trampo retorika rinkimų kampanijoje buvo aštri. Ar ji švelnės tapus faktiniu prezidentu?
– Vienas Dievas žino.
– Kaip vertinate D. Trampo santykius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu?
– Vieniems D. Trampo kalbėjimas labai patiko, kitiems buvo baisu klausytis. Bet dabar rinkimai baigėsi. Gerbiant prezidento instituciją – tai jau praeitis. Rezekcija.
Bet jei jis ateityje laikytųsi retorikos, kurią vartojo, naudotų nemandagų, šiurkštų toną, tai sumažintų stiprias pozicijas. Iš esmės prezidento jėga ir įtaka remiasi visuomenės nuomonės parama.
Yra ir jo paties partijos narių, kuriems nepatinka kai kurie žodžiai ir veiksmai. Džonas Makeinas priminė, jog administracija turi būti atsargi išsakydama nuomonę. Dž. Makeinas – labai įtakinga asmenybė.
– Ponas D. Trampas ir jo pirmoji ponia. Kokią rolę vaidins ponia Melanija Tramp?
Atsakymą į šį klausimą D. Kane perdavė žmonai.
M. Krane: – Situacija yra labai neįprasta. Melanija yra antroji pirmoji ponia, gimusi užsienyje. Žinoma, Amerikoje ji gyvena jau daugelį metų.
Ji visą laiką vaidino antrąją rolę – po pono Trampo. Mes apie ją nedaug žinome. Sakydama „mes“, turiu galvoje amerikiečius.
Didžiausias dėmesys buvo nukreiptas į jos praeities nuotraukas, biografijos faktus, bet neturiu galvoje jos šaknų.
D. Kane: – Ji iš Slovėnijos? Dėl to nebuvo keliama problemų. Žmonėms rūpėjo profesinė biografija, nes pirmajai poniai keliami aukšti reikalavimai.
Kitiems buvo svarbus faktas, kad ji yra trečioji prezidento žmona. Jis yra antrasis dukart išsiskyręs prezidentas. Trys žmonos kai kurioms religinėms grupėms kėlė problemų.
Nuo 1981 metų, kai Prezidentu buvo išrinktas Ronaldas Reiganas (Nensė Reigan buvo antroji prezidento žmona), jau praėjo beveik 40 metų.
Pamatysime, kaip toliau klostysis įvykiai. Tai, kad M. Tramp yra gimusi Europoje, gali atverti įdomių galimybių. Galbūt suteiks vyrui pagalbos dėl santykių su Europa. Galbūt, galbūt...
– Ar domitės Lietuvos politika?
– Stengiuosi mokytis. Neturėjau daug laiko iš anksto pasirengti, tad dabar man reikia pagalbos. Išsiaiškinau dėl parlamentinės sistemos, Ministro Pirmininko, Prezidento, sveikatos ir socialinio draudimo sistemų, kaip funkcionuoja universitetai.
– Lietuvoje vartojama sąvoka „dvi Lietuvos“. Ar yra dvi Amerikos?
– Žinoma. Dar Džeimsas Medisonas, JAV Konstitucijos autorius, išskyrė grupes – bankininkų, ūkininkų. Tai labiau argumentuota sociologija nei Karlo Markso.
Visuomenėje visuomet formuojasi skirtingos grupės – ekonomikos, religiniu, socialinių interesų pagrindu.
Ar tikite banginių gelbėjimu? Arba – aplink matote technologijas, o kiekvieną kartą, kai jos atsiranda, aplink formuojasi naujos individų grupės. Kalbame apie interesų politiką. Tai, kas yra valdžia. Žmonės įžvelgia, suvokia, pajaučia savo interesus siekdami naudos iš viešojo sektoriaus.
– Viešėjote Vilniuje. Ar krito į akis skirtumai tarp sostinės ir kitos Lietuvos?
– Tai nėra neįprasta nedidelėse valstybėse. Investicijos, verslas fokusuojasi į sostines, taip auga populiacija.
Prancūzija aštuoniasdešimtaisiais ėmėsi regioninės politikos, valstybė verslą, investicijas nukreipė į kitus miestus, kad sustabdytų žmonių srautą į Paryžių.
Manau, apie kažką panašaus gali būti galvojama ir čia. Turite 4–5 pagrindinius miestus skirtingose Lietuvos vietose. Svarbu universitetas, savivalda, medicinos paslaugos. Kiekviename kaime to neišlaikysi, neturėsi darbuotojų. Reikia kurti tinklus, kreipti dėmesį į kompleksinį aptarnavimą su specialistais – kad žmonės liktų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Profesoriui Dale Krane Donaldo Trampo pergalė JAV prezidento rinkimuose buvo netikėta.
Nebraskos universiteto (Omaha) profesorius emeritas dr. Dale Krane su žmona docente Maria Krane Lietuvoje vieši pirmą kartą. Viešosios politikos ir valdymo paskaitas profesorius skaito Šiaulių universiteto studentams.
Lingvistei Maria Krane lietuvių kalba skamba panašiai kaip portugalų.