Vyšnių festivalis išplaukė į tarptautinius vandenis

Vyšnių festivalis išplaukė į tarptautinius vandenis

Vyšnių festivalis išplaukė į tarptautinius vandenis

Septintasis Žagarės vyšnių festivalis išplaukė į tarptautinius vandenis: šiemet jis skirtas kaimynams latviams, kurie savitu koloritu nuspalvino keturių dienų šventės programą. Ryškiausiais šventės akcentais tapo garsios latvių dainininkės Laimos Vaikulės pasirodymas, tradicinis 200 prekiautojų priviliojęs vyšnių turgus bei kaliausių paradas į vyšnių sodą.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Į koncertą rinktasi prieš keturias valandas

Penktadienio vakaras, prie Žagarės dvaro skamba melodijos. Savo naują knygą „Neprotingoji“, kurią į lietuvių kalbą išvertė Dzintra Elga Irbytė, pristato Latvijos rašytoja ir žurnalistė Eva Martuža. Rūmuose žiūrovų laukia Jelgavos (Latvija) dailininkų darbų paroda.

Kitoje aikštėje rikiuojasi prekiautojai. Likus keturioms valandoms iki vakarinio koncerto pradžios, vietas užsiima žmonės. Laukiama Laimos Vaikulės pasirodymo. Žiūrovams šis koncertas nekainuos nė lito. Net dangui grasinant lietumi, automobiliais, dviračiais, pėsčiomis plaukia būreliai gerbėjų ir smalsuolių.

Latvijos dainininkė su pritariančia grupe ir muzikantais iš Maskvos į sceną žengia punktualiai — lygiai dešimtą vakaro. Dėl patirtos traumos — sužalotos rankos — Laima Vaikulė paprašė koncertą iš planuoto šeštadienio perkelti į penktadienio vakarą.

Pusantros valandos šou pasirodyme skamba žinomos ir naujos dainos, kurias, prieš įrašydama naują albumą, atlikėja sako norinti išbandyti būtent šiame festivalyje. L. Vaikulė dainuoja kartu su minia, kurioje — iki 10 tūkstančių žmonių. Dainininkė iš scenos palydima su vyšnių kraitele ir gausiais aplodismentais.

Vyšnių turgus

Šeštadienį latviai iškilmingai pasitikti Latvijos ir Lietuvos pasienyje. Skamba abiejų šalių himnai, žmonės susikimba rankomis tarsi Baltijos kelyje, prisimindami vienybę ir kartu sušukdami dviem kalbomis: „Sveikas, broli!“ ir “Sveiks, brali!“.

Į Vyšnių turgų šiais metais suvažiavo daugiau kaip 200 prekiautojų, amatininkų, tautodailininkų.

Žiurių kaimo bendruomenė (Joniškio rajonas), pagarsėjusi „kleckų“ rekordais, virė ir virtinius su vyšniomis. Didžiuliame puode ant laužo garavo Genovaitės Kačkienės verdama Žagarės bendruomenės “Veidė“ vyšnių uogienė. Skaistgirio miestelio bendruomenė vyšniomis pagardino vaflius, Stungių — vyšniomis įdarė naminius tortus.

Vietos amatininkai ir gražiadarbiai iš kitų rajonų prekiavo megztomis, nertomis, iš karoliukų vertomis, iš vytelių pintomis vyšniomis. Žagarietė Raimonda Kudulienė nunėrė ne tik vyšnių kekių, bet pasiuvo ir segių su festivalio šūkiu.

Atvykusieji rengėsi vyšniomis dabintais marškinėliais. Vyšnios puikavosi ir ant krepšelių, adatinių, maišelių, kepuraičių. Buvo vyšnių, kaldintų iš metalo, gamintų iš stiklo ir plastiko.

Į Žagarę traukia vaikystės prisiminimai

Antrą sykį į festivalį atvykęs metalo meistras Vytautas Jarutis „Šiaulių kraštui“ sakė, kad į Žagarę jį traukia vaikystės prisiminimai. Čia gimęs, vėliau netoliese Maželių kaime gyvenęs, o dabar Alytuje įsikūręs juvelyras ir kalvis, gimtajame krašte džiaugėsi sutikęs ne vieną pažįstamą.

Už nuopelnus Gedimino ordino I laipsnio medaliu apdovanotą meistrą sužavėjo festivalio, kurio pagrindinis organizatorius — Žagarės regioninis parkas — idėja.

„Žagarė turi savitą charakterį, dėkinga gamta puikiai tinka tokioms šventėms. Ir kaimynystė su latviais laiku prisiminta“, — sakė V. Jarutis.

Gyvos ir dirbtinės kaliausės

Mugėje akys krypo į stalus, stogines puošiančias siūtas, megztas, iš veltinio pagamintas kaliauses.

Vietinių vadinamų „čiūčelų“ — dirbdintų iš medžio, šieno ir senų rūbų, bei gyvų kaliausių buvo galima išvysti ir teatralizuotoje eisenoje iš fabrikėlio į vyšnių sodą, pasodintą šį pavasarį Švėtės upės pakrantėje.

Kaliausės sulipo ir susėdo į seną sovietinių laikų traktorių, vairuojamą Sauliaus Mitriko, ir šaukdamos „Pui, špoke, pui!“ išlydėtos atlikti misiją — baidyti uogas puolančių varnėnų.

Kaliause apsirengė ir festivalyje kasmet dalyvaujanti Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė.

Kaliausių fabrikėlis prie Švėtės upės joniškietės tautodailininkės Aušros Petrauskienės sodyboje veikė visą savaitę. Iš jo į Žagarės sodybas iškeliavo ne viena „čiūčela“, prie kurių noriai fotografavosi praeiviai.

Gausi sporto ir muzikos programa

Festivalyje būta gausios sporto ir muzikos programos. Vyko jojimo konkūras, parodomoji lapių medžioklė, futbolo ir krepšinio varžybos, vyšnių rinkimo maratonas. Roko naktyje šėlo latvių grupės „Legions“ ir “Dzelzs vilks“, žagariečių legendinė grupė “Pasienio zona“.

Per keturias dienas pasirodė latvių pučiamųjų orkestrai, chorai, šokių ir folkloro kolektyvai, džiazo grupės. Solinį atsisveikinimo koncertą dovanojo šiemet dvyliktą klasę baigusi jaunoji dainininkė žagarietė Izabelė Visockaitė. Festivalio dangų nutvieskė dviejų dalių fejerverkai.

Autorės nuotr.

 

VIENYBĖ: Latvijos ir Lietuvos pasienyje, skambant abiejų šalių himnams, žmonės susikibo rankomis, prisimindami Baltijos kelią. 

GIGANTĖS: Per festivalį Žagarę papuošė ir tokios vyšnios — gigantės. 

 

PAPUOŠALAI: Stungių kaimo (Joniškio rajonas) gyventoja Ona Norkienė pasipuošė iš karoliukų vertais vyšnių karoliais ir auskarais. 

 

KALIAUSĖS: Kaliausės iškeliavo į vyšnių sodą ir nutūpė ant jame laipojimo pramogai pastatyto „voro“. 

 

PALAIKYMAS: Kaliause apsirengė festivalyje kasmet dalyvaujanti bei jo idėją palaikanti Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė (antra iš kairės pirmoje eilėje). 

 

PASIRUOŠIMAS: Žygiui į vyšnių sodą pasiruošusi kaliausių fabrikėlio šeimininkė Aušra Petrauskienė. 

 

SEGĖS: Žagarietė Raimonda Kudulienė šventei pagamino segių su vyšniomis ir festivalio šūkiu „Sveikas, broli“.

UOGIENĖ: Festivalio svečius ypač domino Genovaitės Kačkienės (kairėje) puode ant laužo virta vyšnių uogienė, kurią kaip vaistą nuo visų ligų entuziastingai rekomendavo Edmundas Vaičiulis (antras iš kairės). 

 

MUGĖ: Mugėje kiekvienas galėjo rasti širdžiai mielą dirbinį, suvenyrą. 

 

VYŠNIOS: Skaistgirio miestelio (Joniškio rajonas) bendruomenės moterys (iš kairės) Aušra Bazarienė, Reda Pečkuvienė siūlė vaflių su vyšniomis. 

 

BŪRĖJOS: Vyšnių turguje ateitį būrė romės. 

 

MEISTRAS: Vienas geriausių metalo meistrų Lietuvoje Vytautas Jarutis sakė esąs kilęs iš Žagarės ir kaskart džiaugiasi šioje šventėje sutikdamas senų pažįstamų. 

 

ŽVAIGŽDĖ: Žymiausia Latvijos dukra dainininkė Laima Vaikulė pusantros valandos šou pasirodyme atliko daug naujų dainų ir nuolat bendravo su publika. 

 

GERBĖJAI: Į Laimos Vaikulės koncertą suplaukė minios žmonių, kai kurie jų atvyko prieš keturias valandas iki pasirodymo pradžios. 

 

ŠAUKŠTAS: Pagrindiniam šventės organizatoriui Žagarės regioninio parko direktoriui Mindaugui Balčiūnui (kairėje) Trevetės (Latvija) kultūros namų direktorius Viktors Strapcans įteikė šaukštą, kad turėtų su kuo valgyti vyšnių uogienę. 

 

PUODAS: Vyšnių uogienė, vietinių vadinama „zapte“, virė ant laužo dideliame puode. 

 

DOVANOS: Tervetės savivaldybės meras Evins Upitis (kairėje) ir Duobelės rajono meras Andreje Spridzans iš Žagarės išsivežė vyšnių kraiteles.