Vyriausybės atstovas išgąsdino A. Visocką: tiesioginio valdymo grėsmė

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių merą Artūrą Visocką papiktino Vyriausybės atstovo užsiminimas apie teoriškai įmanomą, tačiau praktiškai dar niekada netaikytą tiesioginį savivaldybės valdymą.
Šiaulių miesto mero Artūro Visocko ekvilibristika Taryboje, bandymas paneigti akivaizdžią jo suburto rinkimų komiteto „Dirbame miestui“ surinktą Tarybos narių daugumą, gali turėti pasekmių. LR Vyriausybės atstovas Šiaulių ir Telšių apskritims išsiuntė abiejų apskričių savivaldybių merams ir taryboms raštą, kuriame išaiškino įstatymines naujojo Vietos savivaldos įstatymo nuostatas ir paprašė pateikti išsamią situaciją apie valdančiosios daugumos ir mažumos paskelbimą savivaldybėse. Vyriausybės atstovas priminė, kad, nesilaikant pamatinio Savivaldos įstatymo nuostatų ir keliant grėsmę konstitucinei santvarkai, gali būti įvestas tiesioginis valdymas. Šiaulių meras tuo giliai pasipiktino.

Priminė apie tiesioginį valdymą

Jau ne kartą rašėme, kad 18 iš 31 Tarybos nario mandatų gavęs A. Visocko vedamas politinis rinkimų komitetas Nepartinis sąrašas „Dirbame miestui“ į frakciją Taryboje subūrė 15 išrinktų komiteto narių, o 3 liko „laisvaisiais menininkais“. Beje, šie trys nepanorėjo būti tokiais jau laisvais ir susivienijo į Mišrią Tarybos narių grupę.

Penkiolikos Tarybos narių frakcija su meru, kuris nėra nei Tarybos, nei frakcijos narys, priešakyje nuolat įrodinėja, kad Šiaulių miesto taryboje daugumos nėra. Neigdami rinkėjų gautą dovaną – Tarybos mandatų daugumą – meras su bendražygiais, įkvėpti mero patarėjo teisininko Arno Ilgausko, bando ignoruoti daugumos ir mažumos principą, formuojant Tarybos komitetus ir komisijas. Taip užtikrinama, kad visose sprendimus priimančiose struktūrose, kurioms naujasis Savivaldos įstatymas suteikė daugiau galių, būtų užtikrinta ryški visockininkų persvara.

Prieš porą savaičių vykusiame miesto Tarybos posėdyje LR Vyriausybės atstovas Šiaulių ir Telšių apskritims Rimvydas Pilibaitis perspėjo Tarybą, kad tokie manevrai prasilenkia su Vietos savivaldos įstatymu ir kad jo „kūrybiškas“ traktavimas kelia nerimą.

Vyriausybės atstovas atsiuntė Šiaulių ir Telšių apskričių savivaldybių merams ir taryboms raštą, kuriame išaiškino įstatymines naujojo Vietos savivaldos įstatymo ir jo taikymo nuostatas ir paprašė pateikti išsamią situaciją apie valdančiosios daugumos ir mažumos suformavimą savivaldybėse.

„Pagal įstatymą Tarybos nariai – savivaldybės bendruomenės atstovai sudaro savivaldybės Tarybos daugumą, mažumą, opoziciją ir kitus junginius. Nesudarius savivaldybės Tarybos daugumos negali būti sudaroma ir savivaldybės Tarybos mažuma. Atitinkamai, nesudarius savivaldybės Tarybos daugumos ir mažumos negali būti sudaromi komitetai, Etikos ir Antikorupcijos komisijos“, – rašoma Vyriausybės atstovo rašte, kuriame remiamasi LR Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto bei Vidaus reikalų ministerijos išaiškinimais.

Seimo komitetas komentavo, kad jei Savivaldybės bendruomenės atstovai nevykdo pagal įstatymą jiems pavestų funkcijų ir tinkamai neįgyvendina įstatymo normų (pavyzdžiui, nesudaro Savivaldybės tarybos daugumos), tuomet kyla pagrįstų abejonių dėl tinkamo Savivaldybės tarybos nario – Savivaldybės bendruomenės atstovo pareigų įgyvendinimo.

Komitetas paaiškino ir pasiūlė, kad Vyriausybės atstovai, sistemiškai įvertinę Vietos savivaldos įstatymo normų turinį ir jų santykį su Konstitucija bei kitais teisės aktais, turėtų nuspręsti, ar Savivaldybės tarybos nariai tinkamai veikia pagal jiems suteiktus įgaliojimus. Taip pat kartu su Vyriausybe turėtų spręsti, ar Savivaldybės tarybos veiksmai nekelia grėsmės valstybės konstitucinei santvarkai.

Vyriausybės atstovas savivaldybių taryboms priminė, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktais tiesioginis valdymas savivaldybės teritorijoje gali būti įvedamas LR Seimo nutarimu, jeigu Savivaldybės tarybos veiksmai kelia grėsmę valstybės konstitucinei santvarkai.

Informacijos iš savivaldybių laukiama iki rugpjūčio 14 dienos.

Meras strategavo, kaip apeiti įstatymą

Panašu, kad šis Vyriausybės atstovo laiškas gerokai pagadino mero Artūro Visocko atostogas.

„Vyriausybės atstovas grasina Šiaulių miestui tiesioginiu valdymu! Aš nejuokauju!“ – raštą dviejų apskričių savivaldybėms meras kaip mat „primatavo“ tik Šiauliams, rašydamas šias eilutes feisbuke. Ir čia pat priduria: „Ar žinote kodėl? Atsakymas: todėl, kad darbai vyksta sklandžiai ir politinė padėtis mieste yra visiškai stabili!“

Meras klausia, ar taip aižėja demokratijos pamatai, tuo tarpu pats žaidžia su demokratijos pamatiniais dalykais. Paviešintas susirašinėjimas, kuriame A. Visockas strateguoja, kaip išvengti politinės daugumos.

„Norint turėti manevro galimybę, ko gero, būtų verta sukurti frakciją „Dirbame miestui“ su 14 narių ir, pavyzdžiui, Diskusijų frakciją su 4 nariais. 4, nes yra 4 komitetai. „Dirbame miestui“ vadovė – Simona Potelienė, o Diskusijų frakcijos, pvz., – Diana Cibulskienė. Jai bus gera pamoka, nes kai viskas nusistovės ir jeigu mes nelabai susitvarkysime, tai prašysiu Simoną grįžti į visiškai konkretų darbą vicemero pozicijoje. Tai galėtų būti, pvz., po 6–12 mėnesių. Čia toks bendro vaizdo planas.

Siekinys būtų tas pats. Nepaskelbus daugumos tylioje daugumoje realiai, ko gero, su mumis dirbtų dalis Tarybos narių. Paskelbus daugumą gaunasi truputį negerai. Malikas (Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkas Malik Agamalijev, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ grupė – aut. past.) gautų, pvz., spaudimą palikti komiteto pirmininko poziciją? Gal? Žodžiu, mąstome“, – iškart po rinkimų rašė A. Visockas.

Šis jo parašymas akivaizdžiai iliustruoja, kad Savivaldybės dauguma, kuri turėtų pasitvirtinti savo veiklos programą ir prisiimti atsakomybę už jos įgyvendinimą, neformuojama specialiai.

Meras guodžiasi, kad valstybinės institucijos verčia Tarybą suformuoti daugumos buldozerį. Žvelgiant į Tarybos sprendimų priėmimą ir balsavimus, akivaizdu, kad toks buldozeris kuo puikiausiai veikia.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė viešai pakomentavo, kad Vidaus reikalų ministerija inicijuoti tiesioginio valdymo Šiauliuose neplanuoja. Tai esą tik mero interpretacija.

Tiesioginio valdymo šalyje kol kas nebuvo įvesta nė vienoje savivaldybėje, nors tokių grėsmių ir buvo kilę.