Vyriausybei siūlys taikyti nulinį PVM tarifą centralizuotam šildymui

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė.

 

Finansų ministrė Gintarė Skaistė teiks Ministrų Kabinetui siūlymą sumažinti šiuo metu galiojantį lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą centralizuotam šildymui iki 0 proc. Dar bus siūloma skirti daugiau finansavimo saulės elektrinių plėtrai

„Gyventojai PVM už šį šildymo sezoną centralizuotai tiekiamą šilumą nemokėtų“, – antradienį žurnalistams priemonę pristatė ministrė. Tai valstybės biudžetui kainuotų apie 23 mln. eurų.

Lengvata būtų taikoma atgaline data nuo šių metų sausio 1 d. ir galiotų iki balandžio 30 d. Siūlymas trečiadienį bus apsvarstytas Vyriausybės posėdyje.

Antrąją siūlomo paketo dalį sudarys atsinaujinančių energijos išteklių skatinimo programa nutolusioms ir ant gyvenamųjų namų įrengtoms saulės elektrinėms. Be 5,4 mln. eurų saulės elektrinių įrengimui, jau paskirtų Energetikos ministerijos, tam bus numatyti papildomi 35 mln. eurų.

„Matydami paraiškų bumą, kuris išties buvo milžiniškas šį mėnesį, buvo nuspręsta šiai priemonei skirti papildomai 35 mln. eurų, kad būtų galima atliepti visas paraiškas, kurios šiuo metu yra pateiktos“, – teigė G. Skaistė.

Anot energetikos ministro Dainiaus Kreivio, paraiškų gauti finansavimą saulės elektrinėms įsirengti daugėja itin sparčiai, o numačius didesnį finansavimą saulės elektrinių pagaminama elektros energija padidėtų dvigubai.

„Paraiškų šiandien turime beveik 12 tūkst. ir jos toliau auga, skaičiuojame, kad jos gali pasiekti 20 tūkst. Papildomi 35 mln. tikrai dideli pinigai, jie leis saulės elektrinių skaičių jau šiais metais padidinti dvigubai – turime 250 MW, turėsime dar 200“, – tikino ministras.

„Atsiperkamumas saulės elektrinių yra labai spartus, ir tai yra kelias mums visiems susimažinti kainas. Bus galima investuoti tiek į nutolusias elektrines, tiek jas įsirengti ant savo namų stogų“, – tęsė D. Kreivys, kartu pažymėdamas, kad jei paraiškų skaičius ir toliau taip „drastiškai“ augs, būtų surasta dar daugiau lėšų atsinaujinančiai energetikai skatinti.

Pasak G. Skaistės, Vyriausybė jau anksčiau ėmėsi veiksmų augančioms energijos kainoms amortizuoti: apie 1 mlrd. eurų buvo skirtas gyventojų pajamoms didinti, išplėstas kompensacijų už šildymą gavėjų ratas, o pernai rudenį priėmus pirmąjį energijos kainų valdymo paketą buvo leista išdėstyti augančias kainas per penkerius metus.