VSAT vadas Rusijos siekį keisti jūrines sienas vadina provokacija: kol kas pasienyje jokių veiksmų nefiksuota

ELTA nuotr.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas.

 

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas antrina Užsienio reikalų ministerijos (URM) pozicijai ir sako, kad Rusijos sprendimas vienašališkai keisti jūrines sienas su Lietuva ir Suomija yra galima provokacija. Pasak jo, kol kas pasieniečiai nefiksavo padidėjusio judėjimo prie sienos su Rusijos Federacija.

„URM vertina tai kaip galimą provokaciją, aš sutinku su tokiu vertinimu“, – Eltai teigė R. Liubajevas.

„Siena jūroje ir Kuršių mariose stebima stebėjimo sistemomis. Jokio judėjimo, jokių veiksmų arba aktyvumo prie sienos su Rusijos Federacija šiai dienai neturime“, – pridūrė jis.

Pasak jo, dėl situacijos šiuo metu konsultuojamasi su atsakingomis institucijomis, tarp kurių yra ir URM. R. Liubajevas pabrėžė, kad jūrinė siena yra nustatoma tarptautinėmis sutartimis, ne vienašališkais sprendimais.

VSAT vadas akcentuoja, kad apsauga pasienyje su Rusijos Federacija yra sustiprinta jau kurį laiką.

„Mūsų sienos apsauga sustiprinta jau kurį laiką ir tas režimas, kuris šiuo metu taikomas sienai su Rusijos Federacija, atitinka tai situacijai, kuri šiuo metu yra“, – sakė R. Liubajevas.

Remdamasis Rusijos vyriausybės nutarimo projektu, leidinys „The Moscow Times“ skelbia, jog Maskva vienašališkai nusprendė pakeisti šalies jūrų sienas su Lietuva ir Suomija.

Dokumente, kurį parengė Rusijos gynybos ministerija, nurodoma, kad Rusija ketina paskelbti dalį vandenų rytinėje Suomijos įlankos dalyje bei teritorijoje netoli Kaliningrado srities Baltijsko ir Zelenogradsko miestų savo vidiniais vandenimis.

Tam, kad galėtų pasiekti šį tikslą, Rusija pakeitė taškų, nustatančių bazines linijas, nuo kurių matuojamas Rusijos teritorinės jūros ir gretimos zonos palei pakrantę bei salas plotis, geografines koordinates.

Remiantis vyriausybės nutarimo priedu, pasienyje su Suomija Rusijos vyriausybė planuoja pakoreguoti koordinates prie Jagrų, Somerso, Hoglando, Rodšero, Malyj Tiuters ir Vigrundo salų, taip pat prie šiaurinės įplaukos į Narvos upę.

Tuo metu pasienyje su Lietuva Rusija ketina peržiūrėti teritorijas palei Kuršių neriją, Tarano kyšulį ir Baltijos neriją.

Reaguojant į situaciją, trečiadienį į Užsienio reikalų ministeriją (URM) iškviestas Rusijos atstovas išsamiai paaiškinti susiklosčiusią situaciją.