Virusas spaudžia Šiaulius ir Radviliškį

EPA-ELTA nuotr.
Per praė­ju­sią sa­vai­tę Šiau­lių ap­skri­ty­je nu­sta­ty­tas 131 CO­VID-19 at­ve­jis ir tai yra pu­sė vi­sų su­si­rgi­mų ša­ly­je.
COVID-19 toliau plinta Šiauliuose, Radviliškyje, kituose gretimuose rajonuose. Per praėjusią savaitę Šiaulių apskrityje nustatytas 131 šios ligos atvejis ir tai yra pusė visų susirgimų šalyje. Augančiam ligonių srautui ruošiasi ir Respublikinė Šiaulių ligoninė.

Šiauliuose židiniai suvaldyti, Radviliškyje – neaišku

Per tris šio savaitgalio dienas Šiaulių apskrityje nustatyti 98 nauji COVID-19 atvejai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento patarėja, laikinai vykdanti vadovo funkcijas, Simona Abromavičienė spaudos konferencijoje pranešė, kad praėjusią savaitę didžiausias susirgimų skaičius fiksuotas Šiauliuose – 40 ir Radviliškyje – 63.

Šiauliuose nustatyti du įvežtiniai atvejai iš Vokietijos ir JAV, 6 ligoniai nežino, kur užsikrėtė, 32 – susiję su židiniais įmonėje „Interscalit“, prekybos centre „Tau“, šeimos šventėse, dėl sergančių asmenų atvykimo į darbą. Susirgo trys vaikai: iš lopšelio-darželio „Trys nykštukai“, „Bitė“ ir J. Janonio gimnazijos mokinys. Gimnazisto užsikrėtimo aplinkybės nėra žinomos.

S. Abromavičienė informavo, kad Su Radviliškio ligonine vakar buvo siejamas 61 atvejis: susirgo 26 darbuotojai, 35 pacientai ir 2 šeimos nariai.

Anot NVSC atstovės, Šiauliuose didžiausi ligos židiniai „Interscalit“ (31 darbuotojas ir 19 antrinių atvejų), prekybos centre „Tau“ (4 darbuotojai ir 12 antrinių atvejų), įmonė „Comco“ (8 darbuotojai ir vienas antrinis). Specialistės teigimu šie židiniai suvaldyti.

Vakar dienos Registrų centro duomenimis Lietuvoje per dvi savaites nustatytų COVID-19 atvejų 100 tūkstančių rodiklis pasiekė 25,6. Tuo tarpu Radviliškyje jis siekia 180, o Šiauliuose – 77,8 atvejo.

Radviliškio ligoninėje dar atliekami tyrimai, galutiniai židinio rezultatai kol kas nežinomi, atlikti neplaniniai patikrinimai, epidemiologinis tyrimas tęsiamas.

Laikinosios vadovės teigimu infekcijos proveržis šioje gydymo įstaigoje susijęs su infekcijų kontrolės pažeidimais, srautų nevaldymu, su karščiuojančiais asmenimis, kurie lankėsi šioje įstaigoje.

S. Abromavičienė aiškino, kad šeštadienį Radviliškyje buvo inicijuotas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis, kuriame svarstyti specialistų pasiūlymai ir priimti sprendimai: 5-12 klasių moksleivių ugdymas tik nuotoliniu būdu, skatinimas žmonių, neturinčių rimtų priežasčių, į Radviliškio rajoną nevykti, studentams rekomendacijos negrįžti kurį laiką į namus Radviliškyje. Sveikatos priežiūros įstaigose sustiprinta infekcijų kontrolę. Vieši renginiai rajone jau buvo uždrausti, nutrauktas neformalus ugdymas.

Saugotis, kad virusas nesuvaržytų gyvenimo

Savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė spaudos konferencijoje kreipėsi į Šiaulių miesto gyventojus kartu ir miesto mero vardu prašydama sąmoningumo.

Akcentuota, kad šeimos nariui esant saviizoliacijoje, kontaktą turėję artimieji turėtų informuoti savo darbdavius apie situaciją. Darbdavys, žinodamas informaciją, galėtų priimti atitinkamus sprendimus. Taip pat reikėtų informuoti švietimo įstaigas ir vaikams būtų sudaromos galimybės mokytis nuotoliniu būdu.

„Matydami tokią situaciją turėtume sulėtinti savo gyvenimo tempą, nesibūriuoti, be reikalo neiti į prekybos centrus, nelankyti artimųjų, planuoti savo veiklas. Turėtume be draudimų išeiti, būriuotis, patys tą suprasti ir prilėtinti gyvenimo tempą, kad virusas mūsų visai neužpultų. Jis cirkuliuos visuomenėje, tačiau neduokime jam mūsų gyvenimo suvaržyti visiškai“, – kvietė V. Palčiauskienė.

Ji akcentavo svarbą, kad įmonėse nedirbtų asmenys, sergantys peršalimo ligomis. Juolab, kad artėja peršalimo ligų sezonas, o simptomai labai panašūs. Priminta apie higieną, rankų plovimą, paspaudimų vengimą.

Skyriaus vedėja kvietė atsakingai elgtis ne tik įstaigose, bet ir planuojant savo laisvalaikį: į prekybos centrą planuotis išvyką kartą per savaitę ir tik vienam šeimos nariui. Pasiūlė pasirūpinti vyresnio amžiaus senjorais, kad jiems nereikėtų lankytis prekybos centruose.

Mokyklose ir darželiuose veikia kelios apsisaugojimo schemos

Vaikus į švietimo įstaigas leidžiantys tėvai socialiniuose tinkluose nerimauja, kad stokoja informacijos, kaip turėtų elgtis, jei vaikas lanko švietimo įstaigą, kurioje nustatytas COVID-19.

V. Palčiauskienė paaiškino, kad klasėje atsiradus vaikui, kuriam nustatytas koronavirusas, visa klasė saviizoliuojasi. Tačiau gali būti, kad vaikui – „kovidas“, bet jis pusantros savaitės nėjo į mokyklą. Anot Sveikatos skyriaus vadovės, kiekviena situacija vertinama skirtingai.

Jei sužinoma, kad vaiko mamai ar tėčiui yra patvirtintas koronavirusas, o vaikas lankė švietimo įstaigą, jis yra izoliuojamas, o kitų vaikų tėvai informuojami apie tokį atvejį. Prašoma kitus vaikus 2-3 dienas paugdyti nuotoliniu būdu namuose, kol tiems vaikams bus atlikti tyrimai. Jei atsakymai bus neigiami, klasė galės grįžti į įprastą darbą, o jei teigiamas, jau įsijungia kita – saviizoliacijos schema.

„Mes negalime uždrausti tėvams vesti vaikus į švietimo įstaigas, kol yra „kontakto kontaktas – maža rizika“, tačiau prašome tėvų rasti tą galimybę bent dviems trims dienoms susilaikyti nuo visuomeninio gyvenimo“, – prašė V. Palčiauskienė.

Kiekvienoje švietimo įstaigoje turi būti valdomi srautai. Turi būti žinoma, kas su kuo kontaktuoja, kada kokios klasės valgo valgykloje ar panašiai. Paaiškėjus infekcijos atvejui, atliekamas didelis darbas – aiškinamasi, ar kontaktai su kitomis klasėmis, mokytojais buvo ir panašiai.

Saviizoliacijoje esančių šiauliečių patrigubėjo

Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pastebėjo, kad atsakomybės centras nuo draudimų ir ribojimų perkeliamas į žmonių sąmoningumą. Jis pabrėžė, kad Lietuvoje neketinama stabdyti ekonomikos, kaip per karantiną, nors tokio sprendimo kaina dar neaiški.

„Atkreipėme dėmesį į įmones. Išleista per 2 tūkstančius Operacijų vadovo sprendimų, nurodyta, kaip įmonės turi srautus valdyti ir panašiai. „Interscalito“ atveju parodė, kad nesuveikė tie instrumentai. Užsikrėtę darbuotojai apie savaitę vienas kitam dalijo virusą. Procesas pagautas pavėluotai. O „Comco“ – ankstyvajame etape greičiau suvaldytas“, – komentavo A. Bartulis ir žadėjo, kad Savivaldybė parengs aiškias rekomendacijas verslo įmonėms, kaip parengti pamainų darbą, valdyti srautus, fiksuoti karščiuojančius darbuotojus ir panašiai.

A. Bartulis pastebėjo, kad kasdien per 50 tūkstančių darbuotojų išeina į darbą ir juos reikia suvaldyti, kad neįsipliekstų nauji infekcijos židiniai.

Administracijos vadovas informavo, kad per praėjusią savaitę tris kartus išaugo žmonių, esančių saviizoliacijoje skaičius. Jei per karantiną ar dar prieš savaitę tokių buvo iki 200, tai šį pirmadienį saviizoliacijoje skaičiuojama per 700 žmonių. Nuo jų elgesio taip pat priklauso infekcijos plitimas.

A. Bartulis pranešė, kad Savivaldybė vietoje vieno ekipažo saviizoliacijos kontrolei nukreipė tris ekipažus. Nors direktorius pripažino, kad ir anksčiau baudų neskyrė, žmonės laikėsi reikalavimų, bet kontroliavimas drausmina.

Nuo šios savaitės ištisus mokslo metus Savivaldybė žada aprūpinti veido kaukėmis visus neformaliojo ugdymo įstaigų ugdytinius.

„Norėčiau pasakyti, kad Šiauliai – saugus miestas, tačiau negaliu“, – apgailestavo A. Bartulis.

Jis priminė, kad Savivaldybės administracijos didelė dalis perėjo į nuolatinį darbą. Šią savaitę bus peržiūrėta, kiek viešų renginių dar šįmet planuojama ir galimybės jų nerengti. Komercinius renginius siūlys atšaukti, neišduos leidimų. Jau aišku, kad šįmet nevyks kasmetinė verslo pasiekimų paroda.

„Gavome atokvėpio, kultūrinio gyvenimo, ką tik praėjo miesto šventė“, – sakė Administracijos vadovas.

Paklaustas, ar prie to, kad daugėja COVID-19 atvejų, kai susirgusieji nežino, kur užsikrėtė, neprisidėjo ir miesto šventės renginiai, kuriuose būriavosi daugybė žmonių, A. Bartulis atsakė, kad tai tik prielaida.

Daugėja pacientų ir ligoninėje

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika informavo, kad savaitgalį į Infekcinių ligų skyrių paguldyti 4 ligoniai. Nors jų hospitalizavimo priežastis – gretutinės ligos, tačiau jų COVID-19 tyrimai yra teigiami. Pirmadienio rytą ligoninėje buvo gydomi 9 pacientai, kurie užsikrėtę koronavirusu.

Vadovas pasidžiaugė, kad po kelių savaičių gydymo vakar rytą į namus išleista pasveikusi 95 metų pacientė, kuri ligoninėje dėl COVID-19 buvo gydoma kartu su lengvesne tos pačios ligos forma sergančia dukra.

R. Mažeika pripažino, kad situaciją stebi su nerimu ir ruošiasi didesniam ligonių srautui. Jei bus užimta daugiau nei 70 procentų COVID-19 ligoniams skirtų lovų, ligoninė stabdys planinę pagalbą, ko labai nenorėtų daryti.

Jei Infekcinių ligų skyriuje būtų užimtos 18 lovų, būtų perorganizuojamas ligoninės darbas: jiems būtų pritaikoma Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinika, o ten besigydantys ligoniai perkeliami į Psichiatrijos kliniką. Tai būtų tarpinis variantas, leidžiantis neuždaryti chirurginių operacinių.

Ligoninės vadovas informavo, jos šios įstaigos specialistai teikia pagalbą nauju COVID-19 židiniu tapusiai Radviliškio ligoninei. penktadienį ten dirbo du ligoninės specialistai, įvertino visų koronavirusu užsikrėtusių ligonių būklę. COVID-19 liga ten lengvos arba besimptomės formos, nors Slaugos skyriuje guli daug dar ir kitomis ligomis sergančių žmonių. Radviliškio kolegos konsultuoti, kaip dirbti su „kovidiniais“ specialistais.

R. Mažeika aiškino, kad Radviliškio ligoninei trūksta laboratorijos specialistų, todėl naktimis laboratoriniai tyrimai bus atliekami Šiaulių ligoninėje. Vakar dar buvo kalbamasi apie tai, kad į Radviliškį būtų siunčiamas rentgeno laborantas su kilnojama įranga, nes stokojama tokių paslaugų.